Nauka
Brak funduszy dla naukowców, „którzy znieważają Polaków, największe ofiary II wojny światowej” – mówi minister edukacji
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że nie zatwierdzi finansowania naukowców, którzy „znieważają Polaków”, których określił jako „największe ofiary II wojny światowej”.
Uwagi pojawiają się w toczącej się debacie na temat zarzutów wysuniętych w zeszłym tygodniu przez czołową polską badaczkę Holokaustu, Barbarę Engelking, że Polacy niewiele zrobili, aby pomóc Żydom podczas wojny. Jest dyrektorem instytutu badawczego będącego częścią Polskiej Akademii Nauk (PAN), organu państwowego finansowanego przez rząd.
Wypowiedzi Engelkinga potępiły osoby w konserwatywnym rządzie Polski, w tym premier. Regulator nadawców wszczął dochodzenie w sprawie stacji telewizyjnej, która wyemitowała jego komentarze.
Polityk obozu rządzącego poinformował w niedzielę, że składa doniesienie do prokuratury o „znieważenie narodu polskiego”, za które w Polsce grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Poseł do PE z partii rządzącej w Polsce wnosi o ściganie badaczki Holokaustu Barbary Engelking za zniewagę narodu polskiego – przestępstwo zagrożone karą do 3 lat więzienia – za stwierdzenie, że Polacy niewiele zrobili dla pomocy Żydom. https://t.co/uvcJBYRvaO
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 kwietnia 2023 r
Mówiąc o kontrowersjach wczoraj w TVP, Czarnek powiedział, że choć „nie mam zamiaru wpływać na politykę kadrową Instytutu Socjologii PAN, to będę analizował decyzje finansowe, bo nie będę finansował na większą skalę”. instytut wspierający takich, którzy obrażają Polaków”.
Minister sprawujący nadzór nad szkołami i uczelniami, zapytany o te wypowiedzi w porannym wywiadzie dla RMF FM, potwierdził, że: „Nie będę składał pozytywnych wypowiedzi. [funding] decyzji w sprawie naukowców, którzy nieustannie obrażają Polaków. Nie pozwolę obrażać Polaków”.
Zapytany, czy powinien podejmować decyzje o finansowaniu na podstawie tego, czy lubi konkretne badania, Czarnek powiedział: „Obrażanie Polaków i narodu polskiego – największej ofiary II wojny światowej – nie jest rolą polskich naukowców finansowanych z rządowych pieniędzy. . Nie dam za to pieniędzy”.
🎥ministrze @CzarnekP (@MEIN_GOV_PL) w #RozmowaRMF: Zrewiduję decyzje finansowe w stosunku do Instytutu Socjologii PAN. Polacy dzwonią do mnie, że sobie nie życzą, żeby ich obrażali @RMF24pl pic.twitter.com/WXuSFJn2Jd
—RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) 25 kwietnia 2023 r
Podczas II wojny światowej zginęło około sześciu milionów obywateli polskich, co stanowi 17% przedwojennej populacji. Była to największa proporcjonalna strata ze wszystkich krajów podczas wojny.
Około połowa tych zgonów to polscy Żydzi. Podczas wojny zginęło około 90% polskich Żydów, w porównaniu z około 10% ludności nieżydowskiej.
W rozmowie z RMF Czarnek przekonywał, że wypowiedzi Engelkinga były szczególną zniewagą dla Polaków, którzy pomagali Żydom w czasie Zagłady.
Wśród około 28 000 osób uhonorowanych przez Izrael tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata za ryzykowanie życia dla pomocy Żydom, Polaków jest więcej (ponad 7 000) niż jakiejkolwiek innej grupy narodowej.
Polska rodzina zamordowana przez niemieckich oficerów za ukrywanie Żydów została uznana przez papieża za męczennika, wyznaczając jej drogę do świętości
Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich sześcioro dzieci zostali rozstrzelani w 1944 r. wraz z ośmiorgiem ukrywanych Żydów https://t.co/9gFUJvxccF
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 grudnia 2022 r
Jednak w opublikowanym dzisiaj artykule czołowa postać polskich Żydów, dziennikarz Konstanty Gebert, przekonywał, że chociaż rząd twierdzi, że stoi na straży dobrego imienia sprawiedliwych Polaków, w rzeczywistości je szarga.
„Kłamstwo, że ratowanie Żydów w czasie wojny było w Polsce normą, sugeruje, że nie było to nic wielkiego” – napisał Gebert do gazety Kultura liberalna co tydzień. „To obraża ponad 7 tys [Polish] Sprawiedliwych”, którzy z narażeniem życia pomagali – przekonywał.
Gebert porównał „politykę historyczną” polskiego rządu, która koncentruje się na promowaniu wizerunku Polaków jako bohaterów i ofiar wojny, do tej prowadzonej przez Rosję.
Źródło głównego obrazu: MEIN (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym banknoty z polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, euobserver To jest Dziennik Gazeta Prawna.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”