Zabawa
78 lat temu Polacy wyzwolili Bolonię spod nazistowskiej okupacji niemieckiej
W uroczystościach upamiętniających 78. rocznicę wyzwolenia Bolonii we Włoszech spod okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej wzięli udział przedstawiciele polskiej dyplomacji, władz miasta, Polonii oraz wielu innych stowarzyszeń i organizacji.
Uroczystości rozpoczęły się rano od złożenia wieńca pod tablicą na Piazza Nettuno upamiętniającą wyzwolenie stolicy regionu Emilia-Romania. Ustalono, że 21 kwietnia 1945 r. o godzinie 6 rano do miasta jako pierwsi wkroczyli żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa.
74. rocznica wyzwolenia Bolonii przez 2 Korpus Polski. pic.twitter.com/f2EiOCRx8l
— Fundacja_PFN (@Fundacja_PFN) 21 kwietnia 2019 r
Uroczystość złożenia wieńców odbyła się później pod historyczną bramą miejską Porta Maggiore, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wkroczenie polskich żołnierzy. Burmistrz Matteo Lepore powiedział przy bramie, że wojska generała Andersa odegrały fundamentalną rolę w wyzwoleniu miasta. Zapewnił, że Bolonia zawsze będzie wdzięczna polskim żołnierzom.
W południe na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie pochowanych jest ponad 1400 żołnierzy 2. Korpusu, odprawiona została polsko-włoska msza św. Następnie Anna Golec-Mastroianni podziękowała wszystkim uczestnikom obchodów rocznicowych. Poinformowała, że dowiedziała się od burmistrza Lepore, że władze miasta zgodziły się na umieszczenie tablicy upamiętniającej polskich żołnierzy na historycznym Piazza Nettuno.
Wieniec złożono także na Cmentarzu Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Rocznicę wyzwolenia obchodzono także w Muzeum-Pomniku Wolności w Bolonii, gdzie zwiedzającym pokazano oryginalny amerykański czołg, który najechał Bolonię 78 lat temu. Pojazd wykorzystano również na planie filmu Angielski pacjent w reżyserii Anthony’ego Minghelli.
„Cenimy pamięć o polskich żołnierzach i szerzymy wiedzę o Armii Andersa w całym regionie Emilia-Romania. Przypominamy o ich kluczowej roli w walkach o wyzwolenie Włoch – powiedziała Iwona Stachera, dyrektor szkoły polskiej im. 2. Korpusu Polskiego w Bolonii, która wraz ze swoimi uczniami uczestniczyła w uroczystościach.
Pier Luigi Consorti, od lat zaangażowany w różne formy współpracy z Polską, przyjechał z Forli na bolońskie obchody. „Kiedyś wysyłaliśmy pomoc do Polski. Teraz popularyzujemy polską kulturę i historię – powiedział z naciskiem.
papka
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.