technologia
Utworzenie nowej polskiej spółki wspierającej budowę koreańskiej elektrowni atomowej
Wspólna spółka celowa PGE PAK Energia Jadrowa SA (PPEJ) została utworzona przez polską spółkę akcyjną ZE PAK (Zespól Elektrowni Patnów-Adam-Konin SA) i Polską Grupę Energetyczną (PGE) – obie należące do Ministerstwa Finansów – zarządzanie projektem budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w centralnej Polsce. Elektrownia będzie składać się z dwóch reaktorów APR1400 dostarczonych przez Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Spółka powstała zaledwie pięć miesięcy po podpisaniu w Seulu memorandum o współpracy pomiędzy PGE, ZE PAK i KHNP. PGE i ZE PAK będą posiadać po 50% udziałów w PGE PAK Energia Jądrowa, co zapewni udział polskiego Ministerstwa Finansów w projekcie.
Projekt ten rozwija się równolegle z oficjalnym programem polskiej energetyki jądrowej. W październiku premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował, że amerykańska firma Westinghouse została wybrana do pierwszej części krajowego planu sześciu reaktorów, mającego na celu zbudowanie do 2040 r. mocy do 9 GWe. Umowa „jest nowym projektem uzupełniającym istniejący Plan dla elektrowni jądrowych pod kierunkiem Rządu RP”.
Na podstawie wstępnych analiz oszacowano, że można rozważyć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MWe. Mogłyby one pokryć około 12% obecnego zapotrzebowania Polski na energię, a pierwsza jednostka zostanie uruchomiona w 2035 r.
PPEJ przeprowadzi studium wykonalności, badania terenowe oraz ocenę oddziaływania na środowisko projektowanej elektrowni jądrowej.
Będzie też reprezentować stronę polską we wszystkich fazach projektu. Obejmuje to ocenę lokalizacyjną i środowiskową, pozyskanie finansowania i przygotowanie szczegółowego planu inwestycyjnego ze stroną koreańską, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i podejmowania decyzji administracyjnych.
Zarząd PPEJ będzie liczył 12 członków – po sześciu z każdego akcjonariusza. Przewodniczącym Rady Nadzorczej będą Zygmunt Solorz z Ze Pak i Wojciech Dąbrowski z Wiceprezesa PGE. Siedziba firmy znajduje się w Koninie.
Jacek Sasin, wicepremier i minister majątku państwowego, powiedział: „Niezależność energetyczna to podstawa naszego bezpieczeństwa. Z tego powodu polski rząd opracowuje Program Polskiej Energetyki Jądrowej…. Uzupełnieniem tego programu będzie elektrownia, którą polskie spółki PGE i ZE PAK planują wybudować wspólnie z koreańskim partnerem. Założenie wspólnej spółki przez PGE i ZE PAK to kolejny krok w realizacji tego projektu. Będzie bezpośrednim partnerem KHNP przy budowie elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Mimo że jest projektem biznesowym, ma pełne poparcie polskiego rządu. Jestem przekonany, że jego realizacja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej Polski oraz umocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej.”
Prezes ZE PAK Zygmunt Solorz powiedział, że reprezentująca PGE i ZE PAK spółka „automatycznie przejmie wszystkie zadania związane z przygotowaniem tej inwestycji i będzie prowadziła stałą współpracę z naszymi koreańskimi partnerami z KHNP”. Prezes Zarządu PGE Wojciech Dąbrowski powiedział, że przy wsparciu władz państwowych, a także samorządowych, instytucji, urzędów i organów odpowiedzialnych za wydawanie stosownych zezwoleń, zezwoleń i decyzji uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej „w połowie następnej możliwej dekady”.
Jednak nadal istnieje niepewność wynikająca z wysiłków Westinghouse zmierzających do utrudnienia koreańskiego eksportu broni jądrowej. Westinghouse twierdził w październiku 2022 r., Że koreańskie reaktory APR1400 skopiowały zaprojektowany przez Combustion Engineering reaktor System 80, który został przejęty przez Westinghouse w 2000 r. Pozew był posunięciem Westinghouse mającym na celu uniemożliwienie koreańskim firmom sprzedaży reaktorów Polsce, która następnie oceniała oferty Westinghouse, KHNP i francuskiego EDF na dostawę ich pierwszej komercyjnej elektrowni jądrowej. Chociaż Westinghouse wygrał ten państwowy przetarg Polskich Elektrowni Jadrowych na swoją technologię AP1000, Korea podpisała następnie umowę z ZE PAK i PGE.
Westinghouse nalega, aby koreańskie firmy korzystały z jego technologii i dlatego muszą uzyskać zgodę rządu USA przed eksportem ich do kraju trzeciego. Korea podkreśla, że chociaż Westinghouse wspierał wczesny rozwój swojej technologii reaktorów, obecne modele, które zamierza wyeksportować, zostały opracowane przy użyciu jej własnych technologii i nie podlegają ograniczeniom Stanów Zjednoczonych. Według KHNP firma opracowała oryginalną technologię reaktorów w ciągu ostatnich 30 lat i obecnie jest właścicielem praw własności intelektualnej do swojej technologii elektrowni jądrowej.
Źródło obrazu: Ministerstwo Mienia Państwowego
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”