Connect with us

Gospodarka

Japoński Daikin zbuduje w Polsce fabrykę pomp ciepła za 300 mln euro

Published

on

Japoński Daikin zbuduje w Polsce fabrykę pomp ciepła za 300 mln euro

Japoński gigant produkcyjny Daikin Industries rozpoczął budowę swojej pierwszej w Polsce fabryki, w której będą produkowane pompy ciepła. Inwestycja, prowadzona przez spółkę zależną Daikin Europe, szacowana jest na 300 milionów euro.

Po zakończeniu budowy – obecnie planowanej na 2024 rok – zakład w Ksawerowie, podmiejskiej gminie niedaleko Łodzi w centralnej Polsce, do 2030 roku ma zatrudniać 3000 osób.

„Decyzja o zlokalizowaniu nowej fabryki w Polsce ma wiele zalet: daje firmie Daikin dostęp do największej puli wykwalifikowanych pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej, dostęp do innych rynków oraz możliwość czerpania korzyści ze stabilnych łańcuchów dostaw”, powiedział Daikin w oświadczenie .

Rekordowa liczba 3 milionów pomp ciepła została zainstalowana w Europie w ubiegłym roku w związku z kryzysem energetycznym i zieloną transformacją, która zwiększyła popyt na źródła ogrzewania wykorzystujące paliwa niekopalne. Daikin szacuje, że do 2025 roku liczba ta osiągnie 3,5 miliona.

Pompy ciepła działają w podobny sposób jak klimatyzacja odwrócona, przenosząc energię cieplną z zewnątrz budynku do wewnątrz. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła szacuje, że w zeszłym roku zastąpiono 4 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego i uniknięto około 8 milionów ton emisji CO2 w Europie

Podczas gdy dane EHPA pokazują, że instalacje pomp ciepła wzrosły o 38% na 16 rynkach europejskich w ciągu ostatniego roku, liczba ta w Polsce wzrosła jeszcze szybciej o 137%, według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, która twierdzi, że jest to najszybszy wzrost w Europie był .

Liczba pomp ciepła sprzedawanych rocznie w Polsce (źródło: KOMPUTER PORTOWY)

Popyt został zwiększony dzięki różnym subsydiom rządowym, w tym rządowemu programowi „Czyste powietrze” oraz, od tego miesiąca, programowi „Mój prąd”.

Inwestycja Daikin w fabrykę pomp ciepła została okrzyknięta przez ministra rozwoju Waldemara Budę – który uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego – jako kolejny przykład „rekordowego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski”.

W ostatnich latach wiele międzynarodowych firm zainwestowało w badania i produkcję zielonych technologii w Polsce, w tym planowaną wartą miliard euro fabrykę Mercedesa, która będzie produkować wyłącznie elektryczne samochody dostawcze, oraz szereg zakładów produkujących akumulatory i inne systemy magazynowania energii.

Źródło głównego obrazu: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *