Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kościół Polski nakazuje usunięcie masowych transmisji na żywo w nowych przepisach medialnych dla księży

Published

on

Kościół Polski nakazuje usunięcie masowych transmisji na żywo w nowych przepisach medialnych dla księży

W związku z rozwojem mediów w ostatnich latach, a zwłaszcza rozwojem mediów społecznościowych, Episkopat Polski wydał nowe zasady dotyczące wystąpień publicznych księży.

Zgodnie z nowym regulaminem Konferencji Episkopatu Polski (KEP) duchowni mogą wypowiadać się w mediach tradycyjnych tylko za zgodą przełożonych i muszą występować w strojach kościelnych. Transmisje online Mszy Świętych na żywo mają być usuwane niezwłocznie po zakończeniu transmisji

Dekret wprowadzający nowe zasady stanowi, że wypowiadający się w imieniu Kościoła są zobowiązani do „wiernego przekazywania doktryny katolickiej” oraz „poszanowania polityki i decyzji Konferencji Episkopatu Polski”.

Gdy przedstawiciele Kościoła wypowiadają się w mediach, powinni pamiętać, że „są powołani do głoszenia nauki Chrystusa, a nie własnych opinii i poglądów, zwłaszcza tych, które wprowadzają zamęt, zgorszenie, podziały lub budzą negatywne emocje” .

Dekret nakłada na księży występujących w mediach tradycyjnych noszenie szat liturgicznych. Ich konta w mediach społecznościowych powinny być również wyraźnie identyfikowane jako należące do ministra, na przykład „przez zdjęcie profilowe [in clerical attire]lub czytelne informacje w opisie rachunku”.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, na której przedstawiono nowe zasady, Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej, powiedział, że celem jest pokazanie wrażliwemu duchowieństwu „odpowiedzialności za słowo” i zapewnienie, że osoby zajmujące się mediami będą zabierać głos, będą do tego kompetentne.

READ  Sąd UE orzekł przeciwko Polsce w sprawie powoływania sędziów

„Nie może być tak, że ktoś rości sobie prawo do wypowiadania się w imieniu instytucji kościelnej, nie będąc do tego upoważnionym” – powiedział Kowalski.

„Mniej zależy nam na wiedzy niż na pewnym poziomie kompetencji” – powiedział Kowalski. „Chcemy, aby księża, którzy udają się do mediów i rozmawiają z dziennikarzami, byli przygotowani nie tylko pod względem merytorycznym, ale także w odniesieniu do pewnej kompetencji medialnej, aby móc w pewny sposób odpowiadać na pytania”.

Kowalski wyjaśnił też konieczność usuwania transmisji na żywo z targów po ich zakończeniu – informuje Wirtualne Media.

„Celem takich transmisji nie jest uczestnictwo mediów we Mszy Świętej – bo medialne uczestnictwo w Eucharystii nie jest możliwe – ale połączenie osoby, która nie może w tej chwili przebywać w kościele, ze wspólnotą wierzących” – powiedział.

„I możesz połączyć się tylko ze społecznością, która naprawdę istnieje. Po Eucharystii ta wspólnota się rozpływa, już jej nie ma. Zdarzały się przypadki, że Msze św. pozostawały w internecie, co mogło wprowadzać zamieszanie – wyjaśnił Gęsiak. Dodał jednak, że nagrania kazań mogą pozostać w Internecie.

Dekret pojawia się w związku z gwałtownym wzrostem treści religijnych w Internecie po tym, jak pandemia zmusiła wiele kościołów do przejścia na technologię, ponieważ ograniczenia rządowe ograniczyły liczbę wiernych, którzy mogli osobiście uczestniczyć w nabożeństwach.

READ  Donald Trump przeprosił Michaela Flynna

Niektórzy księża w Polsce oferowali nawet spowiedź samochodową podczas pandemii, mimo że przedstawiciele religijni ostrzegali wierzących, że spowiedź online lub przez telefon jest nieważna.

Tymczasem w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej księży, w tym jeden z Rybnika, który zasłynął z tańców i innych występów z katechistami na TikToku.

Źródło głównego obrazu: Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie / youtube.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *