Nauka
Fińskie Siły Obronne są bardziej „widoczne” podczas przygotowań do wstąpienia do NATO
Inwazja prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę wstrząsnęła Europą, gdy rozpoczęła się ponad rok temu. Zmuszone zmierzyć się z nową rzeczywistością geopolityczną, Szwecja i Finlandia zadeklarowały, że starają się o członkostwo w NATO – co odzwierciedla dążenie obu krajów do większego bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiego zagrożenia.
A gdy Finlandia zbliża się do ostatniej przeszkody na drodze do członkostwa w NATO, naród nordycki przechodzi wewnętrzne zmiany, aby przygotować się na przyszłość „strategicznej współpracy”, mówi Cruz Mai’aprofesor dziekana nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i dyplomacji oraz dyrektor Northeast Center for International and World Cultures.
Jak wygląda ta zmiana terenu? W ostatnim czasie fińskie Ministerstwo Obrony zintensyfikowało szkolenia przygotowujące do wstąpienia do transatlantyckiego sojuszu wojskowego. Cross mówi, że szkolenie to – mające na celu promowanie „spójności” z szerszą społecznością narodów – zostało ostatnio rozszerzone na narodowe siły obronne.
„Klimat w terenie – zmiany, które zachodzą strategicznie, gdy fińskie wojsko ponownie zastanawia się, w jaki sposób podejdzie do bezpieczeństwa europejskiego i swojego wkładu” jest namacalne, mówi Cross.
Cross spędził trzy dni w Finlandii z zespołem naukowców w ramach wieloletnich wysiłków zmierzających do zbadania europejskiej kultury strategicznej. Projekt, którego zakończenie zaplanowano na 2026 r., jest wynikiem finansowania przyznanego fińskim ekspertom ds. bezpieczeństwa i obrony w celu oceny zdolności wojskowych i obronnych Finlandii w obliczu „znaczących zmian w zakresie bezpieczeństwa” na kontynencie europejskim.
„To niezwykle na czasie, ponieważ kiedy się zapisali, nie wiedzieli, że Rosja zamierza zaatakować Ukrainę” — mówi Cross. „Krajobraz bezpieczeństwa zmienia się teraz dramatycznie”.
Naród północnoeuropejski z populacją około 5,5 miliona, Finlandia ma najdłuższą granicę z Rosją ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. W miesiącach następujących po inwazji Rosji na Ukrainę Finlandia starała się to zrobić zbudować płot graniczny odizolować się od wojującego sąsiada.
„Zbliżenie na Finlandię jest w tym momencie szczególnie interesujące, ponieważ historycznie była ona neutralna i wiedziałem, że Finlandia i Szwecja przez cały ten czas miały bardzo bliskie partnerstwo z NATO”, dodaje Cross. „A teraz naprawdę przechodzi w tryb sojuszniczy, zamiast po prostu współpracować.
„W pewnym sensie naprawdę zaczyna rozszerzać swój teatr działań – zamiast odgrywać tylko rolę w Europie Północnej lub krajach bałtyckich, myśli bardziej globalnie” — dodaje Cross. „Więc zaczyna ponownie wyposażać swoją obronę narodową, aby mieć o wiele szerszy obraz”.
Rzeczywiście, fińskie siły zbrojne stały się bardziej „widoczne” w fińskim społeczeństwie, mówi Cross – co jest konsekwencją „wysokiego zapotrzebowania” ze strony Finów, aby mówić o ważnej transformacji, która zakończy dziesięciolecia neutralności.
Od ogłoszenia niepodległości od Rosji w 1917 r. Finlandia stara się zarządzać swoimi stosunkami bezpieczeństwa z Rosją. nawiązywać partnerstwa dyplomatyczne z sąsiednimi narodami, aw niektórych przypadkach z pomocą z zagranicy.
Według Woodrow Wilson Center, think tanku z siedzibą w Waszyngtonie: „W przeszłości takie rozwiązania miały na celu na przykład utworzenie w latach 30. pomoc w wojnie kontynuacyjnej w latach 40. XX wieku, poleganie na polityce neutralności w okresie zimnej wojny, czy pogłębianie współpracy obronnej z NATO od 2014 roku”.
Było jednak jasne, że w obliczu niedawnej agresji Moskwy bezczynne przyglądanie się współpracy społeczności międzynarodowej w celu powstrzymania rosyjskich wpływów stało się nie do utrzymania. Od czasu inwazji kraj nordycki stłumił operacje rosyjskiego wywiadu w jej granicach, wydalając dziesiątki szpiegów wojskowych i odmawiając wiz podróżnym pragnącym przekroczyć granicę.
Mimo to trudno zignorować głębokie historyczne związki Rosji z Finlandią.
„W architekturze i posągach widać rosyjskie wpływy. Ma historię bycia wyprzedzonym przez Rosję, a potem przez Związek Radziecki”, mówi Cross. „W rezultacie jedną z rzeczy, których nauczyłem się w terenie, jest to, że Finowie mają głębokie zrozumienie rosyjskiego społeczeństwa i języka rosyjskiego”.
Cross sugeruje, że wiedza społeczeństwa fińskiego o tym, w jaki sposób Rosja wywarła na nie wpływ, może przełożyć się na strategiczną wizję NATO.
„Jako mocarstwo neutralne mogliby być tym pomostem między Rosją a Europą… ale wraz z inwazją Rosji na Ukrainę całkowicie stracili zaufanie do Rosji” — mówi Cross. „Jednak Finlandia ma tę historię z Rosją, która może służyć jako bogactwo wiedzy, którą wnoszą, łącząc siły z krajami, które próbują przeciwdziałać rosyjskiej agresji”.
Turcja jest ustaw do zatwierdzenia W czwartek proponowane przez Finlandię członkostwo w NATO. Turcja jest jedynym członkiem sojuszu, który nie ratyfikował kandydatury.
Tanner Stening jest reporterem Northeastern Global News. Napisz do niego na adres [email protected]. Śledź go na Twitterze @tstening90.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”