Connect with us

Gospodarka

Nowe projekty EBOR zatwierdzone przez Komitet Inwestycyjny InvestEU

Published

on

Nowe projekty EBOR zatwierdzone przez Komitet Inwestycyjny InvestEU








  • EBOR i Komisja Europejska będą współpracować, aby pomóc różnym krajom Unii Europejskiej w pełnym wykorzystaniu ich zielonego potencjału

  • Nowe inwestycje promujące zielone i zrównoważone projekty w sektorach komunalnym, transportowym i energetycznym

  • Fundusze na rzecz Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zmobilizuje ponad 1,1 miliarda euro na finansowanie poprzez inwestycje bezpośrednie lub pośredników finansowych, aby pomóc krajom Unii Europejskiej (UE), w których Bank inwestuje, w osiągnięciu pełnego wykorzystania zielonego potencjału, poprawie ich zrównoważonego rozwoju i zminimalizowaniu ich wpływ na środowisko.

Komitet Inwestycyjny InvestEU zatwierdził gwarancje o wartości do około 150 mln euro na początkowe operacje EBOR. Następuje to i jest częścią podpisania umowy gwarancyjnej InvestEU o wartości do 450 mln euro między Komisją Europejską a EBOR.

Nowe fundusze będą wspierać ekologiczne i zrównoważone inwestycje w sektorach komunalnym, transportowym i energetycznym, aby sprostać stojącym przed nimi wyzwaniom środowiskowym.

Będzie wspierać sukces EBOR Program Zielonych Miast., która działa w ponad 50 obszarach miejskich, aby przyspieszyć ich zieloną transformację. Wesprze wychodzenie z niedawnego kryzysu Covid-19, uzupełni luki infrastrukturalne oraz poprawi konkurencyjność i konwergencję społeczno-gospodarczą tych krajów UE z innymi państwami członkowskimi.

Ponadto instytucje finansowe w tych krajach będą udzielać pożyczek na finansowanie inwestycji w zrównoważony transport, efektywność energetyczną, energię odnawialną i mieszkalnictwo.

Przyczyni się to do oszczędności energii i CO2 Redukcja emisji w budynkach iw sektorze transportu. Pomoże również rozwiązać krytyczną kwestię intensywności emisji dwutlenku węgla w dotkniętych gospodarkach, a także kryzys energetyczny wywołany wojną Rosji z Ukrainą.

EBOR będzie również wspierał zielone inwestycje w szeroki zakres projektów przemysłowych i infrastrukturalnych. Będą one koncentrować się na prywatnych firmach stojących w obliczu rosnących kosztów nowszych technologii, wyższego postrzeganego ryzyka i braku dostępnego finansowania.

Typowe projekty, które mają być finansowane, to efektywność energetyczna i zasobooszczędna w przemyśle i handlu, gospodarka o obiegu zamkniętym i inicjatywy w zakresie recyklingu, zielone budynki, zrównoważona żywność, energia odnawialna, magazynowanie i sieci energii, woda i ścieki oraz transport niskoemisyjny i miejski.

Prezes EBOR, Odile Renaud-Basso, powiedziała: „Cieszę się, że nasze partnerstwo z Komisją Europejską odblokuje bardziej zrównoważone i ekologiczne inwestycje w całej UE. EBOR wykorzysta swoją wiedzę w zakresie sektora prywatnego i polityki, aby przyczynić się do szybkiego przejścia do zielonej przyszłości w krajach UE, w których inwestujemy – szczególnie w sektorach komunalnym, przemysłowym i MŚP ich gospodarek”.

Komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział: „InvestEU odgrywa kluczową rolę w promowaniu zrównoważonej i sprzyjającej włączeniu społecznemu gospodarki. Dzięki tej umowie kraje UE w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Grecja uwolnią swój pełny potencjał w zakresie zielonego wzrostu i zrównoważenia środowiskowego, jednocześnie wypełniając luki w infrastrukturze krytycznej, zwiększając konkurencyjność i promując konwergencję społeczno-gospodarczą. Jestem dumny, że InvestEU będzie odgrywać rolę w promowaniu zielonych i zrównoważonych inwestycji, promowaniu włączenia społecznego i czynieniu postępów w kierunku bardziej sprawiedliwej i pomyślniejszej przyszłości”.


informacje tła


Komisja Europejska i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisały w grudniu 2022 r. umowę gwarancji InvestEU o wartości do 450 mln EUR. Umowa uwolni finansowanie EBOR w wysokości do 2,1 mld euro na inwestycje w zrównoważoną infrastrukturę, zieloną gospodarkę i cyfryzację, a także innowacje i badania w UE.


Dodatkowo EBOR i Komisja Europejska podpisały w lutym 2023 r. umowę na wsparcie doradcze w wysokości do 60 mln euro na infrastrukturę, cyfryzację i innowacyjne projekty inwestycyjne w krajach UE, w których działa EBOR, tj. w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Grecji, na Węgrzech, Łotwie, Litwie, w Polsce, Rumunii, Słowacji i Słowenii.











READ  Ulgi podatkowe dla emigrantów zarobkowych? Rząd planuje zachęcić Polaków do powrotu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *