Connect with us

Świat

Aleś Bialacki: laureat Nagrody Nobla i działacz skazany na 10 lat więzienia

Published

on

Aleś Bialacki: laureat Nagrody Nobla i działacz skazany na 10 lat więzienia

opis obrazka,

Aleś Bialacki na zdjęciu w listopadzie 2021 r

Białoruski sąd skazał laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego na 10 lat więzienia.

Został skazany za przemyt i finansowanie „czynów, które rażąco naruszają porządek publiczny” – powiedziała organizacja Viasna.

Zwolennicy 60-letniego Bialackiego twierdzą, że autorytarny reżim białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki próbuje go uciszyć.

Bialacki był jednym z trzech laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 roku.

Pan Bialacki był w sądzie wraz z dwoma innymi działaczami, Valentinem Stefanovichem i Vladimirem Labkovichem.

Według Viasna, grupy założonej przez Bialackiego w 1996 roku, Stefanowicz został skazany na dziewięć lat więzienia, a Labkovich na siedem.

Cała trójka nie przyznała się do winy.

Żona Bialackiego, Natalia Pinczuk, powiedziała, że ​​proces był „oczywiście skierowany przeciwko obrońcom praw człowieka za ich pracę na rzecz praw człowieka” i określiła go jako „okrutny” werdykt.

Odnosząc się do listów męża z więzienia, w którym przebywa od chwili aresztowania, powiedziała: „Zawsze pisze, że wszystko jest w porządku. Nie narzeka na swoje zdrowie – stara się mnie nie denerwować”.

Wygnana liderka opozycji Swietłana Tichanowska powiedziała, że ​​wyrok skazujący był „po prostu przerażający”.

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby walczyć z tą haniebną niesprawiedliwością i ją wyzwolić” – powiedziała.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nazwała zarzuty „farsą” i powiedziała, że ​​trio zostało „po prostu ukarane za lata walki o prawa, godność i wolność narodu białoruskiego”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że wyrok był „kolejną skandaliczną decyzją białoruskiego sądu w ostatnim czasie” i zamieścił post na Facebooku wzywający do uwolnienia „niesłusznie skazanego”.

Jego komentarze są wyrazem niedawnego potępienia przez Polskę białoruskiego sądownictwa. Polska wydaliła białoruskiego attaché obrony z kraju w zeszłym miesiącu po procesie i uwięzieniu białorusko-polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Według Wiasny na Białorusi jest obecnie 1458 więźniów politycznych. Władze twierdzą, że ich nie ma.

Podczas wręczenia Bialackiemu Pokojowej Nagrody Nobla 2022 Berit Reiss-Anderson, przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego, powiedziała, że ​​białoruski rząd „przez lata próbował go uciszyć”.

„Był nękany, aresztowany, osadzony w więzieniu i pozbawiony pracy” – powiedziała.

Pan Bialacki jest weteranem ruchu na rzecz praw człowieka na Białorusi i założył Wiasnę w 1996 roku w odpowiedzi na brutalne stłumienie protestów ulicznych przez Łukaszenkę, który jest prezydentem Białorusi od czasu powstania urzędu w 1994 roku.

Został skazany na trzy lata więzienia w 2011 roku po tym, jak został skazany za uchylanie się od płacenia podatków, czemu zaprzeczył.

podpis wideo,

OBEJRZYJ: Najważniejsze fragmenty ekskluzywnego wywiadu białoruskiego lidera ze Stevem Rosenbergiem z BBC w 2021 roku.

Łukaszenko, bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, został okrzyknięty ostatnim dyktatorem Europy.

Coraz bardziej zależna od Moskwy w zakresie wsparcia gospodarczego, politycznego i militarnego, wchłonęła siły rosyjskie i pozwoliła im wykorzystać Białoruś jako bazę do inwazji na Ukrainę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *