Najważniejsze wiadomości
Kot mieszka w „Smoczej Jamie” pod Zamkiem Polskim
W legowisku legendarnego smoka, który żył niegdyś pod najsłynniejszym polskim zamkiem, znaleziono kota. Po uniknięciu wielu prób ratunkowych w ciągu dwóch dni, zwierzę zostało w końcu wywabione z jaskini z jedzeniem – tak jak kiedyś smok.
Pod koniec zeszłego tygodnia Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ) otrzymało zgłoszenie o widzianiu kota, który zniknął w słynnej Smoczej Jamie pod Wawelem, dawną siedzibą polskich królów.
„Jaskinia” to wapienna jaskinia, w której, zgodnie z mitem, smok terroryzował kiedyś miasto, zanim został pokonany przez nakłonienie go do zjedzenia owcy wypełnionej siarką. Dziś na zewnątrz jaskini znajduje się posąg smoka, który co kilka minut pluje ogniem.
Próby schwytania kota przez członków społeczeństwa okazały się daremne, ponieważ zwierzęcia nie można było znaleźć, gdy ktokolwiek wszedł do jaskini. Inspektorom KTOZ nie powiodły się również pierwsze próby odzyskania kota, który zdołał ukryć się w jaskini.
Następnie próbowali czekać, aż pojawi się samo, ale stwór niechętnie opuszczał swój nowy dom. Poszukiwania trwały dwa dni, zanim zespół KTOZ w końcu zauważył kota ukrywającego się za metalowymi kratami blokującymi małą komorę w jaskini. Nie udało im się jednak dotrzeć do przerażonego zwierzęcia.
Kot został ostatecznie wywabiony z kryjówki po umieszczeniu klatki z jedzeniem w głównej jamie legowiska. Niecałą godzinę później KTOZ został powiadomiony przez pracowników Wawelu, że kot został pomyślnie schwytany.
„Przestraszone zwierzę skusiło się na pozostawione jedzenie jak smok wawelski na owcę” – napisał KTOZ na Facebooku. Kot jest teraz pod opieką KTOZ, który prowadzi główne schronisko dla zwierząt w mieście i otrzymał imię Wawel.
Kraków odsłoni nowe posągi smoków w ramach planowanego szlaku turystycznego
Anna Hackett jest asystentką redakcji w Notes from Poland. Niedawno ukończyła Trinity College w Dublinie na wydziale europeistyki i ma doświadczenie dziennikarskie w Irish Independent News & Media Group. Jest polskiego pochodzenia
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.