Connect with us

Nauka

Słowacja pławi się pod parasolem NATO, wysyła starą broń na Ukrainę

Published

on

Słowacja pławi się pod parasolem NATO, wysyła starą broń na Ukrainę

komentarz

LEST, Słowacja – były satelita Związku Radzieckiego Słowacja jest członkiem NATO od 2004 roku, ale rzeczywistość przynależności do największego na świecie sojuszu wojskowego naprawdę uderzyła w dom po rosyjskiej inwazji na Ukrainę rok temu.

Ten mały kraj w Europie Środkowej jest teraz domem dla tysięcy żołnierzy NATO, podczas gdy alianckie samoloty patrolują jego niebo, co pozwala Bratysławie rozważyć możliwość zostania pierwszym krajem, który wyśle ​​myśliwce na sąsiednią Ukrainę – jednocześnie porzucając nieporęczne samoloty z czasów sowieckich.

Minister obrony Jaroslav Nad dziękuje.

„Powiedziałbym, że Słowacja jest bezpieczniejszym krajem w mniej bezpiecznym świecie” – powiedział Nad w rozmowie z AP w Bratysławie.

„Dobrze pamiętamy, jak to było mieć okupantów na naszym terytorium” – dodał, odnosząc się do kierowanej przez Sowietów inwazji wojskowej na byłą Czechosłowację w 1968 r. – od której Słowacja pokojowo odłączyła się w 1993 r., cztery lata po upadku rządów komunistycznych . .

W tym 5,4-milionowym kraju znajduje się grupa bojowa składająca się z żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Polski, Holandii, Słowenii i Czech, w miarę postępów NATO. aby uspokoić członków na ich wschodniej flance zaniepokojony potencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji.

„Przesłanie stojące za rozmieszczeniem wszystkich tych jednostek jest proste” – powiedział Associated Press czeski pułkownik Karel Navratil, dowódca grupy bojowej. „Naszym zadaniem jest odstraszanie… aby uniemożliwić potencjalnemu agresorowi rozprzestrzenienie swojej agresji na państwa członkowskie NATO”.

Podobne jednostki powstały na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Uzupełniają one cztery inne jednostki rozmieszczone w 2017 r. w trzech państwach bałtyckich i Polsce w celu rozszerzenia obecności NATO od Bałtyku po Morze Czarne.

Na wschodnim poligonie wojskowym w środkowej Słowacji, pośród pokrytych śniegiem wzgórz, żołnierze przeprowadzili ostatnio wspólne ćwiczenia ze scenariuszami obejmującymi uderzenia dronów lub artylerii, reagowanie na atak chemiczny lub odbijanie obszarów zajętych przez siły wroga.

READ  Te stany są zagrożone następną epidemią COVID

Jak powiedział Navratil, siły wielonarodowe mają być „gotowe do walki” w marcu.

Słowacja pracuje również nad modernizacją własnych sił zbrojnych do standardów NATO. Okazało się to dobrodziejstwem dla osaczonej Ukrainy, gdzie znalazła się większość słowackiej broni ciężkiej z czasów sowieckich.

Obejmowało to pociski obrony powietrznej S-300, helikoptery, tysiące wielowyrzutniowych rakiet Grad i dziesiątki pojazdów opancerzonych. W zamian Słowacja tymczasowo rozmieściła amerykańskie patriotyczne baterie obrony powietrznej wraz z oddziałami amerykańskimi, niemieckimi i holenderskimi oraz otrzymała niemieckie czołgi Leopard i systemy obrony powietrznej Mantis.

W sumie Słowacja przekazała Ukrainie broń o wartości prawie 168 mln euro (179 mln dolarów), a także odzyskała ponad 82 mln euro (87 mln dolarów) za pośrednictwem specjalnego funduszu UE.

Wśród ponownych wezwań do krajów zachodnich o myśliwceSłowacja rozważa przekazanie Ukrainie 10 z 11 sowieckich samolotów MiG-29 – z czego jedenasty zarezerwowany jest dla słowackiego muzeum – poinformował minister obrony Nad.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił o samoloty bezpośrednio od słowackiego premiera Eduarda Hegera na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w tym miesiącu.

Jeśli Słowacja się zgodzi, będzie pierwszym członkiem NATO, który to zrobi.

Uziemił swoje MiG-y latem z powodu braku części zamiennych i specjalistów od konserwacji po powrocie rosyjskich techników do domu. Ale Siły Powietrzne Ukrainy, które latają na MiG-ach 29, byłyby szczęśliwe, gdyby je miały.

„Nigdy więcej nie użyjemy MiG-ów” — powiedział Nad. „Nie mają dla nas żadnej wartości. Jeśli przekażemy ich Ukrainie, mogą pomóc uratować im życie”.

Ostateczna decyzja spodziewana jest w ciągu kilku dni lub tygodni.

Odkąd słowackie MiG-y zostały wycofane ze służby, członkowie NATO Polska i Czechy monitorują słowacką przestrzeń powietrzną, a Węgry mają dołączyć jeszcze w tym roku.

READ  Fale w strukturze czasu i przestrzeni dają nowe wskazówki co do kształtu czarnych dziur

Bratysława podpisała umowę na zakup 14 myśliwców F-16 Block 70/72 od USA, ale rozpoczęcie ich dostaw zostało przesunięte o dwa lata do początku 2024 roku.

Nad podkreślił, że jego kraj odpowiedział na zapotrzebowanie Ukrainy na broń pomimo długotrwałego kryzysu politycznego, który doprowadził do upadku rządu w grudniu po głosowaniu nad wotum nieufności.

„Aby Ukraina była w stanie obronić się przed rosyjską agresją, jest absolutnie w naszym interesie narodowym, państwowym, bezpieczeństwa i obrony” – powiedział.

Nie wszyscy na Słowacji tak myślą.

Prezydent Zuzana Czaputowa wezwała rząd do dalszego ograniczania uprawnień do przedterminowych wyborów we wrześniuże opozycja ma duże szanse na wygraną.

Do jej przywódców należy populistyczny były premier Robert Fico, który sprzeciwia się militarnemu wsparciu Ukrainy i unijnym sankcjom wobec Rosji oraz twierdzi, że słowacki rząd nie ma mandatu na dostarczanie Ukrainie myśliwców.

Rząd czeka na opinię prawną w tej sprawie.

Ale Nad powiedział AP, że układ MiG będzie „naprawdę korzystny dla wszystkich zaangażowanych”.

„I z tego punktu widzenia naprawdę nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek rozsądnie myślał, że nie chciałby pomóc Ukrainie poprzez (ratowanie) ludzkiego życia i budowanie naszej obrony” – dodał.

Śledź relację AP z wojny o godz https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *