Connect with us

Nauka

Dane sugerują zmiany we współpracy naukowej Rosji po roku wojny

Published

on

Dane sugerują zmiany we współpracy naukowej Rosji po roku wojny

Budynki uniwersyteckie w Charkowie na Ukrainie zostały uszkodzone przez rosyjski atak rakietowy na początku tego miesiąca.Źródło: Wiaczesław Mawryczew/Suspilne Ukraina/JSC „UA:PBC”/Global Images Ukraina/Getty

Rok po wojnie Rosji z Ukrainą jej wpływ na globalną współpracę badawczą może zaczynać pojawiać się w literaturze naukowej.

Natura przeanalizowali wzorce współautorstwa w dokumentach w bazie Scopus. Wyniki sugerują, że w 2022 r. większy udział międzynarodowych wspólnych artykułów z Rosji miał współautorów z Chin i Indii, podczas gdy odsetek współtworzonych z autorami amerykańskimi lub niemieckimi spadł. Tymczasem Ukraina drastycznie ograniczyła swoje więzi akademickie z Rosją i wydaje się, że zwiększyła kontakty badawcze z Polską.

Dotychczasowe dane mogą jedynie sugerować możliwe zmiany, które staną się bardziej widoczne jeszcze w tym roku. Wiele artykułów opublikowanych w 2022 roku zostało przesłanych do czasopism na długo przed tym, zanim zachodnie instytucje zaprzestały współpracy naukowej z Rosją w odpowiedzi na inwazję na pełną skalę, która rozpoczęła się 24 lutego. Bazy danych artykułów naukowych będą nadal zapełniać zbiory z 2022 r. przez kolejny miesiąc lub dwa z powodu rutynowych opóźnień w indeksowaniu, więc surowa liczba artykułów będzie nadal rosła. (Względne proporcje współautorstwa raczej nie zmienią się na tym etapie).

zmiany współautorstwa

W ubiegłym roku nieco ponad jedna czwarta artykułów i artykułów przeglądowych z Rosji – jak odnotowano w Scopus – była współautorami międzynarodowymi, podobnie jak w poprzednim roku. Chiny są teraz bliskie wyprzedzenia Stanów Zjednoczonych i Niemiec, stając się czołowym partnerem badawczym Rosji, a Indie awansowały w rankingu na siódme miejsce (patrz „Najlepsi partnerzy Rosji”). Wśród 25 największych rosyjskich autorów, jedynymi innymi krajami, które zwiększyły swój udział w międzynarodowym współautorstwie w 2022 r., są Kazachstan i Iran.

Główni partnerzy z Rosji: wykres przedstawiający udział międzynarodowych artykułów z Rosji, których współautorami są kraje partnerskie od 2012 roku.

Źródło: Natura Analiza danych Scopus.

Kieron Flanagan, badacz polityki naukowej na Uniwersytecie w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, ostrzega, że ​​współautorstwo nie jest idealnym substytutem rzeczywistych wzorców współpracy badawczej i że jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać wnioski z dostępnych danych. Mówi jednak, że wygląda na to, że Rosja odnotowała długoterminowy względny spadek współpracy badawczej z krajami zachodnimi, a trend ten mógł przyspieszyć w 2022 r.

Chiny zwiększają swój udział we współautorstwie naukowym z większością krajów poza Stanami Zjednoczonymi, więc ich rosnący wpływ w Rosji może nie być szczególnie niezwykły, mówi Caroline Wagner, pracownik naukowy i polityczny na Uniwersytecie Stanowym Ohio w Columbus. „Wydaje się, że konflikt rosyjsko-ukraiński nie przerwał współpracy Rosji i Chin” – mówi.

Tymczasem na Ukrainie odsetek artykułów z rosyjskimi współautorami gwałtownie spadł w 2022 r., a Polska jest wyraźnie głównym partnerem badawczym tego kraju (zob. „Główni partnerzy Ukrainy”). Około 38% artykułów z Ukrainy w 2022 r. było współautorami międzynarodowymi – nieco wyższy odsetek niż w poprzednich latach.

Główni partnerzy z Ukrainy: Wykres przedstawiający udział międzynarodowych artykułów z Ukrainy, których współautorami są kraje partnerskie od 2012 roku.

Źródło: Natura Analiza danych Scopus.

Natura znaleźli podobne wzorce w równoległej analizie artykułów naukowych w innej akademickiej bazie danych Dimensions (która różni się od Scopus wyborem czasopism do indeksowania). Ale według danych Dimensions współpraca Ukrainy z Polską nie wzrosła: od 2021 roku utrzymuje się na tym samym poziomie.

Cięcie więzi wyszukiwania

Wiele organizacji badawczych przerwało współpracę z Rosją wkrótce po inwazji na Ukrainę. Niektórzy fundatorzy, w tym z Polski i Niemiec, zdecydowanie zniechęcają badaczy do dalszego współtworzenia artykułów z naukowcami rosyjskimi. Niemiecka Fundacja Badawcza (DFG) – główna agencja finansująca kraj – powiedziała, że ​​nie dotyczy to prac, które zostały ukończone lub przesłane do czasopism przed nalotem, a rzecznik DFG dodaje, że agencja nie monitoruje swoich zaleceń ani nie wprowadza kar dla naukowców którzy wystąpią przeciwko nim.

Społeczność naukowa omawiała również poszczególne bojkoty rosyjskiej pracy – w tym w czasopismach. Międzynarodowe czasopisma na ogół nie zabraniały rozpatrywania prac rosyjskiego autorstwa, a niektórzy badacze i czasopisma ostrzegali przed masowym izolowaniem rosyjskich naukowców. Ale przynajmniej jeden tytuł, Elsevier Journal of Molecular Science, powiedział, że nie będzie już rozpatrywał rękopisów naukowców z rosyjskich instytucji. Jego redaktor naczelny, Rui Fausto, chemik z Uniwersytetu w Coimbrze w Portugalii, mówi, że polityka pozostaje w mocy, chociaż NaturaAnaliza wykazała co najmniej dziewięć artykułów opublikowanych w czasopiśmie, które miały autorów rosyjskich i zostały złożone po wybuchu wojny. (Fausto mówi, że prowadzi dochodzenie.)

READ  Uczelnie w Rwandzie iw Polsce rozpoczynają współpracę – KT PRESS

Ukraiński rząd zdecydowanie odradza współpracę z rosyjskimi naukowcami i publikację w rosyjskich czasopismach, mówi Michael Rose, który studiuje ekonomię nauki i innowacji w Instytucie Innowacji i Konkurencji im. Maxa Plancka w Monachium w Niemczech.

Wojna nadeszła w ogólnym okresie, kiedy narody stały się bardziej świadome konkurencyjnych geopolitycznych aspektów współpracy badawczej, dodaje Flanagan, a kraje rozszerzyły kontrolę eksportu i wprowadziły ograniczenia współpracy zagranicznej w niektórych działaniach uznanych za wrażliwe dla bezpieczeństwa narodowego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *