Najważniejsze wiadomości
Polska proponuje kolejny odwrót od reformy sądownictwa w celu uwolnienia funduszy unijnych
Polski rząd zaproponował nowe przepisy, aby jeszcze bardziej odwrócić wcześniejsze reformy sądownictwa, mając nadzieję na uwolnienie miliardów euro z funduszy UE znajdujących się w posiadaniu Komisji Europejskiej zamrożone ze względów konstytucyjnych.
Projekt ustawy został przedstawiony w parlamencie przez posłów rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w nocy. Z nieoficjalnych doniesień czołowych polskich mediów wynika, że Bruksela zgodziła się na uwolnienie polskich środków, jeśli środki zostaną uchwalone.
„[This legislation] spełnia ważne kamienie milowe wskazane przez Komisję Europejską” – powiedział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk podczas wczorajszej konferencji prasowej w Sejmie wraz z rzecznikami rządu Piotrem Müllerem i rzecznikiem PiS Rafałem Bochenkiem.
Jednak czołowi prawnicy – w tym Laurent Pech, profesor prawa na University College Dublin – argumentowali, że propozycje przedkładane obecnie przez polski rząd nie spełniają wymogów UE dotyczących przywrócenia rządów prawa w Polsce.
Żart. Fałszywy test PiS *nie spełnia* wymogów UE ani EKPC w odniesieniu do kryterium „ustanowionego ustawą”.
Przeczytaj jednak ten pomocny wątek @J_Jaraczewski o najnowszych prawnych krokach milowych, które wydają się być wymyślone z farsą @vonderleyen Daj spokój, kto powinien wiedzieć lepiej https://t.co/YEAWPQYYbT
— Laurent Pech 🇺🇦 (@ProfPech) 14 grudnia 2022 r
Centralnym aspektem proponowanej ustawy jest przeniesienie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów z Sądu Najwyższego do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).
To unieważniłoby reformę wprowadzony zaledwie pięć miesięcy temu, kiedy rząd powołał nową izbę w Sądzie Najwyższym do zajmowania się dyscypliną sędziowską. Ten krok sam w sobie miał na celu zaspokojenie żądań UE, ale później Komisji Europejskiej wskazał, że to nie wystarczy.
Dwóch ekspertów ds. praworządności – Jakub Jaraczewski przez Democracy Reporting International i Patryk Wachowiec Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) – zwróć uwagę, że nadal problematyczne jest nadanie NSA uprawnień dyscyplinarnych, ponieważ jedna czwarta jej sędziów została powołana po rządowej rekonstrukcji KRS.
Liczba z polerowanie oraz europejski Wyroki sądowe – m.in przez samą NSA – zwrócił uwagę, że dokonano zmian w KRS – która odpowiada za powoływanie sędziów uczynił to nielegalnym.
Polski Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać zgodnie z prawem, ponieważ został „zarażony nielegalnością” przez niewłaściwie mianowanych sędziów, najwyższy sąd administracyjny w kraju stwierdził w swoim niedawnym orzeczeniu przeciwko polityce sądowniczej rządu https://t.co/kN1h0BQGcB
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 grudnia 2022 r
Jednak rzecznik PiS Bochenek zaznaczył wczoraj, że sama NSA „nie była przez nikogo kwestionowana, jej skład kadrowy i metody pracy nie były kwestionowane” – donosi serwis informacyjny wPolityce.
Szynkowski vel Sęk dodał, że na wczorajszym posiedzeniu unijni komisarze przyjęli „wynegocjowane założenia” nowego projektu ustawy. „Jeżeli uzyskają akceptację Sejmu RP, będą… spełniać warunki otrzymania środków”.
„Mamy wstępne zapewnienia od Komisarza ds. Sprawiedliwości [Didier Reynders] że przyjęcie tych rozwiązań, w takiej formie, w jakiej zostały przedstawione Parlamentowi, rozpoczyna proces otwierania się [blocked funds] dla Polski” – powiedział Bochenek.
Rząd ma większość w niższej izbie parlamentu, Sejmie, która jest uprawniona do egzekwowania prawa, pomimo sprzeciwu słabszego Senatu izby wyższej, kontrolowanego przez opozycję.
Ale zostaje Niepewność, czy cała koalicja rządząca poprze ustawęponieważ bezkompromisowa partia juniorów, Jedna Polska (Solidarna Polska), odrzuciła pomysł dalszych kompromisów z Brukselą.
Może to oznaczać, że rząd potrzebuje głosów opozycji, a Mueller powiedział wczoraj, że „mają nadzieję, że ustawa uzyska poparcie wszystkich sił politycznych w Sejmie”.
Rzeczniczka sejmu PiS Elżbieta Witek zwołała dziś spotkanie przewodniczących wszystkich klubów parlamentarnych, w którym weźmie udział także premier Mateusz Morawiecki.
„To jest ważna, pilna ustawa” – powiedział Bochenek. „Chcemy przetwarzać [it] jak najszybciej, abyśmy mogli zacząć ubiegać się o wypłatę środków”.
Na początku tego tygodnia Morawiecki powiedział w wywiadzie, że obecnie w sądownictwie panuje „chaos i trudności”. Komentarz został zinterpretowany jako krytyka lidera Zjednoczonej Polski Zbigniewa Ziobry, który jako minister sprawiedliwości nadzorował rządowe reformy sądownictwa.
samego Ziobry skrytykował Morawieckiego w zeszłym tygodniu za kompromisy, które poczynił w celu pozyskania funduszy unijnych, co zdaniem Ziobry podważa suwerenność Polski i pokazuje, że „eurokraci” potrafią „szantażować” Polskę.
Źródło głównego obrazu: Adam Guz/KPRM (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do różnych pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, Obserwator UE oraz Dzennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.