Connect with us

Nauka

Wielka Czerwona Plama Jowisza pojawia się w nowym widoku Hubble’a przedstawiającym szalone burze planety

Published

on

Wielka Czerwona Plama Jowisza pojawia się w nowym widoku Hubble’a przedstawiającym szalone burze planety

Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał to wspaniałe spojrzenie na Jowisza i jego księżyc Europa w sierpniu 2020 roku.

NASA, ESA, A. Simon (NASA / GSFC), MH Wong (University of California, Berkeley) i zespół OPAL

Jowisz w niczym nie przypomina Ziemi. Wirująca, burzliwa atmosfera gazowego giganta jest usiana dzikimi burzami. Kolorowe pasma chmur na planecie wyróżniają się na nowym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a 25 sierpnia.

Widok z odległości 406 milionów mil (650 milionów kilometrów) jest pięknie wyraźny dzięki bystremu oku Hubble’a. Teleskop jest wspólnym projektem NASA i Europejska Agencja Kosmiczna.

Naukowcy są szczególnie podekscytowani nową, szybko poruszającą się burzą, która wybuchła w połowie sierpnia. Pojawia się jako jasny biały obszar w lewym górnym rogu planety. NASA powiedziała „Czas obserwacji Hubble’a jest idealny do pokazania struktury w następstwie zaburzenia, we wczesnych stadiach jego ewolucji”.

Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz również fascynujący księżyc Jowisza, Europę, w ciemności po lewej stronie. NASA się rozwija misja odwiedzenia lodowego świata, który może być najlepsze miejsce do sprawdzenia obcego życia.

Portret Jowisza Hubble’a podkreśla najbardziej znaną cechę planety. „Kultowa Wielka Czerwona Plama, burza wystarczająco duża, by pochłonąć Ziemię, pokazuje, że na zdjęciach z Hubble’a trochę się kurczy, ale nadal dominuje w całej południowej atmosferze, przedzierając się przez chmury jak statek towarowy” powiedział NASA w wydaniu w czwartek.

Badania pokazują, że Wielka Czerwona Plama maleje, a przyczyna zmiany rozmiaru jest nieznana. Naukowcy wciąż spodziewaj się, że będzie kręcił się latamii miejmy nadzieję, że pojawi się więcej portretów Hubble’a, takich jak ten. Teleskop kosmiczny ma widział udział usterek technicznych, ale nigdy się nie poddał.

Zobacz też: Te teleskopy współpracują z telefonem, aby dokładnie pokazać, co jest na niebie

READ  Copernicus DIAS to największy jak dotąd kontrakt ESA dla Polski
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *