Connect with us

Nauka

Kobiety lubią pracować z ludźmi, mężczyźni lubią pracować z rzeczami, na całym świecie

Published

on

Kobiety lubią pracować z ludźmi, mężczyźni lubią pracować z rzeczami, na całym świecie

Analiza odpowiedzi osób z 42 krajów na inwentarz zainteresowań zawodowych potwierdziła dobrze znane odkrycie, że kobiety znacznie bardziej niż mężczyźni preferują prace i zajęcia, które koncentrują się na pracy z ludźmi. Mężczyźni wolą pracować z rzeczami znacznie bardziej niż kobiety. Stwierdzono również, że kobiety mają nieco większe preferencje do prac związanych z pracą z pomysłami oraz do zawodów bardziej prestiżowych. Badanie zostało opublikowane w role płciowe🇧🇷

Pod koniec lat 90. Terence JG Tracey i James Rounds stwierdzili, że indywidualne różnice w preferencjach zawodowych można opisać za pomocą trzech przeciwstawnych wymiarów preferencji – praca z ludźmi (np. z pomysłami (np. kreatywne pisanie) kontra praca z danymi (księgowość) i prestiż (bycie dyrektorem generalnym lub wybitnym liderem a bycie niewykwalifikowanym pracownikiem). Ten model zainteresowań zawodowych stał się znany jako model sferyczny.

Psychologowie od dziesięcioleci badają różnice w zainteresowaniach zawodowych kobiet i mężczyzn. Rozpatrując ich wyniki z perspektywy sferycznego modelu zainteresowań zawodowych, wyniki badań konsekwentnie wskazują, że kobiety zdecydowanie bardziej niż mężczyźni preferują pracę z ludźmi. Z drugiej strony mężczyźni znacznie bardziej niż kobiety wolą pracować przy rzeczach (np. maszynach, narzędziach, pojazdach).

To odkrycie było ważne, ponieważ może pomóc wyjaśnić różnice między płciami w wyborze zawodów, takich jak wybór zawodów w dziedzinie STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka).

Jednak większość badań dotyczących różnic między płciami przeprowadzono na grupach składających się z jednego narodu, a głównie na krajach rozwiniętych gospodarczo i indywidualistycznych. Z drugiej strony badania ponadnarodowe koncentrowały się głównie na zainteresowaniach związanych z STEM i kwestiach równości płci.

Co zaskakujące, te najnowsze badania pokazują, że różnice między płciami wydają się być większe w społeczeństwach o większej równości płci iw których ludzie mają większe zasoby ekonomiczne. Stało się to znane jako „paradoks równości płci”.

READ  Polska misja na orbitę Księżyca możliwa do końca dekady

Aby zbadać różnice między płciami w zainteresowaniach zawodowych w różnych kulturach świata, autor badania Chun Tao i współpracownicy przeanalizowali dane z ankiety internetowej przeprowadzonej przez Czas, popularny na całym świecie anglojęzyczny magazyn informacyjny i lifestylowy. Ankieta ta zawierała odpowiedzi od 84 393 respondentów ze 193 krajów, terytoriów i regionów na Instrument Oceny Zainteresowań Zawodowych (PGI-Mini).

Naukowcy uwzględnili tylko dane z krajów, w których przeprowadzono wywiady z co najmniej 30 mężczyznami i 30 kobietami. W rezultacie powstał ostateczny zbiór danych zawierający 75 908 odpowiedzi z 42 krajów. Dla każdego uczestnika obliczono wyniki w sferycznym modelu wymiarów zainteresowań zawodowych — praca z ludźmi kontra praca z rzeczami, praca z pomysłami kontra praca z danymi i prestiżem.

Naukowcy oszacowali krajowe nierówności płci w każdym kraju za pomocą miernika nierówności płci Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju i wyprowadzili wartości narodowego wymiaru kulturowego na podstawie Teoria wymiarów różnic kulturowych Hofstede’a🇧🇷

Zgodnie z oczekiwaniami wyniki pokazały, że najbardziej wyraźne różnice między płciami dotyczą preferencji pracy z ludźmi i pracy z rzeczami. Kobiety zdecydowanie bardziej niż mężczyźni preferowały pracę z ludźmi. Mężczyźni woleli pracować nad rzeczami znacznie bardziej niż kobiety. Wielkość różnicy nie była jednakowa w poszczególnych krajach – była najmniejsza wśród uczestników z Gruzji, a największa wśród uczestników z Wenezueli.

Kiedy rozważano wymiar pracy z pomysłami/danymi, „kobiety były bardziej zainteresowane pracą z pomysłami (w porównaniu z danymi) niż mężczyźni we wszystkich krajach z wyjątkiem dwóch (Filipiny i Polska)” – napisali autorzy. Wreszcie najmniejszą różnicę między płciami stwierdzono w wymiarze prestiżu. Naukowcy twierdzą, że „kobiety były bardziej zainteresowane prestiżem niż mężczyźni we wszystkich krajach z wyjątkiem ośmiu (Kanada, Chile, Francja, Grecja, Malezja, Pakistan, Republika Korei i Singapur)”.

Biorąc pod uwagę nierówność płci, autorzy podają, że „w krajach o większej nierówności płci kobiety silniej niż mężczyźni preferowały pracę z ludźmi zamiast rzeczy”. Jednak efekt ten zniknął, gdy uwzględniono wymiary kulturowe.

READ  Globalna liczba przypadków Covid sięga 491,3 miliona: Johns Hopkins University

Zamiast tego były to kraje z najwyższymi uniknąć niepewności którzy mieli większe różnice w zainteresowaniach ludźmi/rzeczami między mężczyznami i kobietami. Unikanie niepewności odnosi się do stopnia, w jakim kultura uczy swoich członków, aby czuli się nieprzyjemnie w sytuacjach, które są nowe, nieznane wcześniej, zaskakujące lub ogólnie po prostu inne od zwykłych.

Podobna sytuacja powtórzyła się, gdy uwzględniono różnice między płciami w preferencjach dotyczących pracy z pomysłami. Jedyna różnica polegała na tym, że był to tzw dystans władzy dobra kulturowego, które wyjaśniają różnicę. Dystans władzy odnosi się do stopnia, w jakim mniej wpływowi członkowie społeczeństwa akceptują i oczekują nierównego podziału władzy w społeczeństwie.

Wyniki tego badania mają ważne implikacje praktyczne dla specjalistów zajmujących się doradztwem zawodowym. Jednak autorzy zauważają, że ma to również pewne ograniczenia. Próby z niektórych krajów były bardzo małe, a respondenci byli zazwyczaj lepiej wykształceni i mieli znacznie lepszą sytuację finansową niż przeciętny mieszkaniec ich kraju.

Badania, „Czy różnice między płciami w zainteresowaniach zawodowych są uniwersalne?: Moderujące skutki wymiarów kulturowych” napisali Chun Tao, Alexander Glosenberg, Terence JG Tracey, David L. Blustein i Lori L. Foster.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *