Nauka
Uczelnie w Rwandzie iw Polsce rozpoczynają współpracę – KT PRESS
Osiem uczelni w Polsce nawiązało współpracę lub wyraziło zainteresowanie współpracą z uczelniami rwandyjskimi w zakresie stypendiów i wymiany lub badań i specjalizacji.
Podczas forum edukacyjnego skupiającego uniwersytety z obu krajów w Kigali, 5 grudnia, cztery uniwersytety podpisały Memorandum of Understanding (MoU) z Uniwersytetem Rwandy, Instytutem Nauk Stosowanych Ruhengeri i Politechniką Rwandy.
„Rząd Rwandy traktuje kapitał ludzki jako priorytet społecznej i gospodarczej transformacji naszego narodu. Nauki ścisłe, matematyka, inżynieria, technologia oraz innowacje i szkolenia pozostają na szczycie naszych priorytetów” – powiedział dr. Valentine Uwamariya, minister edukacji przed sesją podpisania protokołu ustaleń.
„Forum Edukacyjne Rwanda-Polska jest dobrą okazją do skonkretyzowania realizacji MoU podpisanego przez nasze dwa kraje. Nasza współpraca będzie promować wymianę naukowców, profesorów, specjalistów i studentów szkół wyższych, zachęcając do bezpośredniej współpracy i mobilności studentów” – powiedział Uwamariya.
Do polskich uczelni, które nawiązały współpracę z lokalnymi uczelniami należy zaliczyć Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, która jest największą uczelnią rolniczą w Polsce, założoną w 1816 roku w Warszawie.
Zatrudnia 2600 pracowników, w tym 1200 pracowników naukowych. Uczelnia jest członkiem Euroligi Nauk Przyrodniczych od 2005 roku, która powstała w 2001 roku.
Euroliga to sieć wiodących uczelni współpracujących ze sobą w zakresie gospodarowania zasobami naturalnymi, nauk rolniczych i leśnych, nauk przyrodniczych, nauk weterynaryjnych, nauk o żywności i nauk o środowisku.
Uniwersytet obejmuje 12 wydziałów, na których studiuje 25 000 studentów. Oferuje m.in. ogrodnictwo, rolnictwo, biologię czy nauki o środowisku, medycynę, weterynarię.
Według Światowej Organizacji Zdrowia absolwenci medycyny uniwersytetu uzyskują międzynarodowe uznanie swoich stopni naukowych za pośrednictwem Światowego Katalogu Szkół Medycznych.
Ponadto dużym zainteresowaniem wykazała się Politechnika Śląska. Zajmuje 1446 miejsce w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie.
Inne uczelnie to Uniwersytet Szczeciński, na którym studiuje 33 267 studentów. Posiada kilka wydziałów, m.in. humanistyczny, prawniczy, przyrodniczy, ekonomiczny.
Inne polskie uczelnie, które wykazały duże zainteresowanie współpracą, to Uniwersytet Zielony, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
„Każdego roku możemy przyjąć setki studentów, ale jest to projekt, nad którym możemy współpracować z lokalnymi instytucjami. Jesteśmy gotowi. Jednak przyjęcie na studia ma kryteria zależne od kierunku, na którym studiuje student – mówi Elżbieta Kubińska, dyrektor Instytutu Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
„Wysłuchamy każdego ucznia. Student może odbyć połowę studiów w Rwandzie, a część w Polsce. Jest to zgodne z produkcją wykwalifikowanych absolwentów. Jesteśmy gotowi do współpracy z Uniwersytetem Rwandy lub inną uczelnią, w zależności od potrzeb” – dodał.
Kto się nadaje?
Oprócz referencji akademickich, listów polecających, świadectw akademickich i transkrypcji ze szkół średnich lub wyższych oraz dowodu znajomości języka angielskiego, studenci korzystający z tych stypendiów muszą mieć najlepsze wyniki w nauce.
„W poprzednich latach niektórzy studenci nie mogli dostać się na studia, ponieważ się nie kwalifikowali. Tym razem uczniowie muszą być uprawnieni; zażądali znaków przed jakimkolwiek innym procesem. Dzięki temu proces będzie przebiegał płynnie” – powiedział dr hab. Uwamariya.
„Słyszeliście, gdzie dokładamy wszelkich starań; nauki i technologii, chcemy bystrych studentów, którzy mogą tam z łatwością studiować. Mają wysokiej jakości edukację i po niższych cenach. Będziemy to dalej negocjować – dodał.
Obecnie społeczność Rwandy w Polsce rozrosła się do ponad 1200 osób, z których większość to studenci.
Każdego roku znaczna liczba młodych Ruandyjczyków stara się kontynuować naukę za granicą, m.in. w takich krajach jak Kanada, USA, Chiny.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”