Nauka
Prezydent Zurabiszwili z wizytą w Warszawie – Obywatelska Gruzja
Prezydent Salome Zurabiszwili przebywa w Polsce z roboczą wizytą, gdzie spotkała się i rozmawiała podczas wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem RP Andrzeja Dudy w Warszawie.
Przemówienie prezydenta Zurabiszwilego
wojna na ukrainie
Prezydent Zurabiszwili zaczął swój adres zwracając uwagę na toczącą się wojnę na Ukrainie i podkreślając, że minęło „dziesięć miesięcy, odkąd Rosja po raz kolejny pokazała nam swoje prawdziwe oblicze, ekspansywną, imperialistyczną i agresywną. Dziesięć miesięcy tej okrutnej i niesprawiedliwej wojny przeciwko niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy”.
„W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy naród ukraiński, bojownicy, wojsko i całe społeczeństwo pokazali nam, co to znaczy bronić swojego kraju” – podkreślił. „Pokazali nam, co to znaczy stanąć w obronie wolności, wolności całej Europy i naszej wolności w Gruzji jako części tej europejskiej przestrzeni”.
Prezydent Zurabiszwili zauważył, że Ukraina pokazała, co to znaczy „kiedy społeczeństwo jest naprawdę zjednoczone”, dodając: „Mówię to Gruzji, ponieważ Ukraina jest przykładem tego, jak kraj może być silny i wytrzymać wszystko, gdy jest zjednoczony. Kiedy polaryzacja i wszystko, co stawia nas przeciwko sobie, jest odłożona na bok”.
Prezydent powtórzył też, że „Gruzja solidaryzuje się z Ukrainą”, ponieważ zna „cenę, jaką Ukraina płaci dziś za swoją wolność i niepodległość, bo Gruzja płaciła tę cenę w 1921, 1992 i 2008 roku”.
„Georgia wie, że nasza przyszłość jest jedna” – powiedział. „Cały naród wierzy, że Gruzja musi solidaryzować się z Ukrainą i nie może nie wspierać Ukrainy w ramach swoich możliwości”.
W związku z tym skomentowała: „Teraz wszyscy wiemy, że Gruzja nie może być bezpośrednio zaangażowana w tę wojnę, ani nie byłoby to słuszne, ale to nie oznacza, że ekonomicznie i społecznie całe społeczeństwo nie wspiera Ukrainy”.
Prezydent Zurabiszwili złożył również hołd gruzińskim bojownikom, którzy „z całą swoją wolą i oddaniem angażują się w walkę naszych ukraińskich braci przyjaciół”, zauważając, że 33 gruzińskich bojowników zostało zabitych na Ukrainie od czasu inwazji Rosji na ten kraj 24 lutego 2022 r.
Podkreślając, że „niewątpliwie przyjdzie na to czas […] do negocjacji” w wojnie z Ukrainą Prezydent Zurabiszwili podkreślone że „bardzo ważne będzie, aby społeczność międzynarodowa nie popełniła błędów, które popełniła po Gruzji, po zajęciu Krymu”.
„Albo Rosja musi się zatrzymać i zaakceptować fakt, że ma granice jak wszystkie cywilizowane kraje i nie ma prawa rozmieszczać swoich sił na terytoriach innych krajów, albo wróci do ekspansjonizmu i wszelkich ambicji imperialistycznych” – podkreślił.
W związku z tym prezydent Zurabiszwili zauważył również, że „stary pogląd, że powinniśmy się niepokoić o nastroje rosyjskie, nie może być ponownie akceptowany. […] nie powinniśmy martwić się uczuciami Rosji, ale uczuciami wszystkich tych krajów, małych i dużych, które tak długo żyły jako sąsiedzi Rosji i które nie mogły żyć z najbardziej elementarną gwarancją bezpieczeństwa, jaką jest zasada „moja granica” jest moja, twoja granica jest twoja i musisz się do niej dostosować”.
Perspektywa europejska i stosunki z Polską
Skupiając się na Gruzji perspektywa europejskaprezydent też podświetlony jeszcze raz, że „gdyby nie walka Ukrainy, droga integracji Ukrainy, Mołdawii i Gruzji z Unią Europejską nie przyspieszyłaby tak bardzo”. „Naprawdę mamy za co dziękować” – podkreśliła.
Prezydent zaznaczył, że wraz z tą decyzją „zakończyły się pozostałości dawnego poglądu, jakim było tzw. podejście geograficzne, i dyskusje o tym, czy Gruzja jest europejska, czy też nie”.
„Kolejnym etapem jest dla nas kandydowanie i niestety razem z Ukrainą i Mołdawią nie udało nam się przejść do tego etapu” – podkreślił prezydent Zurabiszwili. „Było ku temu wiele powodów, ale musimy to zrozumieć”.
„Wiemy, że w tym procesie również możemy liczyć na wsparcie naszego prawdziwego przyjaciela Polski, tak jak otrzymaliśmy wsparcie od Polski na naszej drodze do integracji europejskiej” – powiedział i podziękował Gruzji za to, że „Polska zawsze wspierała Gruzję , i to nie tylko w ciągu ostatnich 30 lat”.
Prezydent podkreślił, że takie historyczne więzi „stworzyły naszą zjednoczoną przeszłość i będą kształtować zjednoczoną przyszłość w Europie”.
Potwierdzając, że Polska zawsze wspierała integralność terytorialną Gruzji, prezydent Zurabiszwili podkreślił, jak Polska „wspierała” Gruzję w 2008 r.
Zwróciła również uwagę na to, jak Polska nadal wspiera Gruzję w inicjowaniu Partnerstwa Wschodniego, wspierając Układ Stowarzyszeniowy i Stowarzyszone Trio, a także swój wkład w Misję Obserwacyjną Unii Europejskiej (EUMM).
„Wiemy, że Polska będzie naszym głównym przyjacielem, pośrednikiem i wsparciem na naszej drodze do integracji europejskiej, a także naszej jutrzejszej integracji z NATO” – powiedział i zakończył, wyrażając „nasze wielkie nadzieje na przyszłość, w której my również będziemy pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej iw tej unii będziemy dla Polski niezawodnym przyjacielem”.
Wystąpienie Prezydenta Dudy
— zaznaczył na wstępie prezydent Duda On mówi że jest „bardzo zadowolony” z przyjęcia prezydenta Zurabiszwilego w tak trudnym czasie, aby przedyskutować „kwestie związane z naszym bezpieczeństwem, o wspólnym bezpieczeństwie tutaj w Europie. A także – oczywiście – o tym, co dla nas ważne, czyli tradycyjnymi polsko-gruzińskimi związkami i współpracą między naszymi krajami”.
Podziękował prezydent Gruzji za jej „absolutnie jednoznaczne stanowisko w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę”. […] bo zwłaszcza takie kraje jak teraz Gruzja – która niestety należy do tej wspólnoty krajów, z których część jest okupowana przez Rosję – muszą być razem, a postawa prezydenta tutaj zasługuje na absolutny szacunek”.
„Ta postawa jest bardzo ważna i jest portretem tego, jak przywódca kraju, który jest w naszej części Europy, rozumie sytuację wynikającą z rosyjskiej agresji i zagrożenie, jakie ona stanowi dla istnienia państwa ukraińskiego” – podkreślił prezydent RP. .
W tym kontekście prezydent Duda zwrócił uwagę, że Gruzja także walczyła o obronę swojego terytorium przed Rosją. „Wszyscy w Polsce dobrze to pamiętamy – szczególnie w 2008 roku” – powiedział.
Przypominając, że świat nie zważał na słowa Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku, który wzywał zachodnich przywódców „do wspierania Gruzji i obrony jej przed rosyjską agresją”, Prezydent Duda zaznaczył, że „dzisiaj obaj jesteśmy w pełni świadomi, że należy stańcie twardo w obronie Ukrainy – tej samej Ukrainy, o której mówił wówczas prezydent Lech Kaczyński: że jeśli nie powstrzymamy Rosjan przed atakiem na Gruzję, to w przyszłości Ukraina zostanie zaatakowana”.
„Ta rosyjska agresja musi zostać odparta” – podkreślił. „Dzisiaj koniecznie trzeba w tym pomóc Ukraińcom”.
Zaznaczył, że zmuszenie Rosji do rezygnacji ze zdobyczy na Ukrainie da „nadzieję, że w przyszłości będzie musiała zwrócić także inne terytoria okupowane, w tym okupowane dziś tereny gruzińskie”.
Prezydent Duda podkreślił też, że podczas spotkania z prezydent Gruzji zapewnił ją o dalszym wsparciu Polski dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Gruzji. „Mamy nadzieję, że Gruzja wkrótce uzyska status kandydata do Unii Europejskiej w pełnym tego słowa znaczeniu i że proces ten będzie kontynuowany” – powiedział.
Prezydent RP zakończył swoje przemówienie, potwierdzając poparcie Polski dla aspiracji Gruzji i pragnienie przystąpienia Gruzji do wspólnoty UE i NATO, co „pozwoli Gruzji na swobodny i pokojowy rozwój w części Europy i świata, w której leży Gruzja”.
Uwaga: ten artykuł został zaktualizowany 6 grudnia o 12:28, aby odzwierciedlić przemówienie Prezydenta Dudy.
Ten wpis jest również dostępny pod adresem:
ქართული 🇧🇷gruziński🇧🇷
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”