Connect with us

Nauka

Prezydent Zurabiszwili z wizytą w Warszawie – Obywatelska Gruzja

Published

on

Prezydent Zurabiszwili z wizytą w Warszawie – Obywatelska Gruzja

Prezydent Salome Zurabiszwili przebywa w Polsce z roboczą wizytą, gdzie spotkała się i rozmawiała podczas wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem RP Andrzeja Dudy w Warszawie.

Przemówienie prezydenta Zurabiszwilego

wojna na ukrainie

Prezydent Zurabiszwili zaczął swój adres zwracając uwagę na toczącą się wojnę na Ukrainie i podkreślając, że minęło „dziesięć miesięcy, odkąd Rosja po raz kolejny pokazała nam swoje prawdziwe oblicze, ekspansywną, imperialistyczną i agresywną. Dziesięć miesięcy tej okrutnej i niesprawiedliwej wojny przeciwko niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy”.

„W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy naród ukraiński, bojownicy, wojsko i całe społeczeństwo pokazali nam, co to znaczy bronić swojego kraju” – podkreślił. „Pokazali nam, co to znaczy stanąć w obronie wolności, wolności całej Europy i naszej wolności w Gruzji jako części tej europejskiej przestrzeni”.

Prezydent Zurabiszwili zauważył, że Ukraina pokazała, co to znaczy „kiedy społeczeństwo jest naprawdę zjednoczone”, dodając: „Mówię to Gruzji, ponieważ Ukraina jest przykładem tego, jak kraj może być silny i wytrzymać wszystko, gdy jest zjednoczony. Kiedy polaryzacja i wszystko, co stawia nas przeciwko sobie, jest odłożona na bok”.

Prezydent powtórzył też, że „Gruzja solidaryzuje się z Ukrainą”, ponieważ zna „cenę, jaką Ukraina płaci dziś za swoją wolność i niepodległość, bo Gruzja płaciła tę cenę w 1921, 1992 i 2008 roku”.

„Georgia wie, że nasza przyszłość jest jedna” – powiedział. „Cały naród wierzy, że Gruzja musi solidaryzować się z Ukrainą i nie może nie wspierać Ukrainy w ramach swoich możliwości”.

W związku z tym skomentowała: „Teraz wszyscy wiemy, że Gruzja nie może być bezpośrednio zaangażowana w tę wojnę, ani nie byłoby to słuszne, ale to nie oznacza, że ​​​​ekonomicznie i społecznie całe społeczeństwo nie wspiera Ukrainy”.

Prezydent Zurabiszwili złożył również hołd gruzińskim bojownikom, którzy „z całą swoją wolą i oddaniem angażują się w walkę naszych ukraińskich braci przyjaciół”, zauważając, że 33 gruzińskich bojowników zostało zabitych na Ukrainie od czasu inwazji Rosji na ten kraj 24 lutego 2022 r.

READ  NASA wypuszcza w tym tygodniu na stację kosmiczną nową toaletę kosmiczną i nie tylko

Podkreślając, że „niewątpliwie przyjdzie na to czas […] do negocjacji” w wojnie z Ukrainą Prezydent Zurabiszwili podkreślone że „bardzo ważne będzie, aby społeczność międzynarodowa nie popełniła błędów, które popełniła po Gruzji, po zajęciu Krymu”.

„Albo Rosja musi się zatrzymać i zaakceptować fakt, że ma granice jak wszystkie cywilizowane kraje i nie ma prawa rozmieszczać swoich sił na terytoriach innych krajów, albo wróci do ekspansjonizmu i wszelkich ambicji imperialistycznych” – podkreślił.

W związku z tym prezydent Zurabiszwili zauważył również, że „stary pogląd, że powinniśmy się niepokoić o nastroje rosyjskie, nie może być ponownie akceptowany. […] nie powinniśmy martwić się uczuciami Rosji, ale uczuciami wszystkich tych krajów, małych i dużych, które tak długo żyły jako sąsiedzi Rosji i które nie mogły żyć z najbardziej elementarną gwarancją bezpieczeństwa, jaką jest zasada „moja granica” jest moja, twoja granica jest twoja i musisz się do niej dostosować”.

Perspektywa europejska i stosunki z Polską

Skupiając się na Gruzji perspektywa europejskaprezydent też podświetlony jeszcze raz, że „gdyby nie walka Ukrainy, droga integracji Ukrainy, Mołdawii i Gruzji z Unią Europejską nie przyspieszyłaby tak bardzo”. „Naprawdę mamy za co dziękować” – podkreśliła.

Prezydent zaznaczył, że wraz z tą decyzją „zakończyły się pozostałości dawnego poglądu, jakim było tzw. podejście geograficzne, i dyskusje o tym, czy Gruzja jest europejska, czy też nie”.

„Kolejnym etapem jest dla nas kandydowanie i niestety razem z Ukrainą i Mołdawią nie udało nam się przejść do tego etapu” – podkreślił prezydent Zurabiszwili. „Było ku temu wiele powodów, ale musimy to zrozumieć”.

„Wiemy, że w tym procesie również możemy liczyć na wsparcie naszego prawdziwego przyjaciela Polski, tak jak otrzymaliśmy wsparcie od Polski na naszej drodze do integracji europejskiej” – powiedział i podziękował Gruzji za to, że „Polska zawsze wspierała Gruzję , i to nie tylko w ciągu ostatnich 30 lat”.

READ  W jaki sposób polskie doświadczenia integracji z UE mogą być przydatne dla Ukrainy?

Prezydent podkreślił, że takie historyczne więzi „stworzyły naszą zjednoczoną przeszłość i będą kształtować zjednoczoną przyszłość w Europie”.

Potwierdzając, że Polska zawsze wspierała integralność terytorialną Gruzji, prezydent Zurabiszwili podkreślił, jak Polska „wspierała” Gruzję w 2008 r.

Zwróciła również uwagę na to, jak Polska nadal wspiera Gruzję w inicjowaniu Partnerstwa Wschodniego, wspierając Układ Stowarzyszeniowy i Stowarzyszone Trio, a także swój wkład w Misję Obserwacyjną Unii Europejskiej (EUMM).

„Wiemy, że Polska będzie naszym głównym przyjacielem, pośrednikiem i wsparciem na naszej drodze do integracji europejskiej, a także naszej jutrzejszej integracji z NATO” – powiedział i zakończył, wyrażając „nasze wielkie nadzieje na przyszłość, w której my również będziemy pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej iw tej unii będziemy dla Polski niezawodnym przyjacielem”.

Wystąpienie Prezydenta Dudy

— zaznaczył na wstępie prezydent Duda On mówi że jest „bardzo zadowolony” z przyjęcia prezydenta Zurabiszwilego w tak trudnym czasie, aby przedyskutować „kwestie związane z naszym bezpieczeństwem, o wspólnym bezpieczeństwie tutaj w Europie. A także – oczywiście – o tym, co dla nas ważne, czyli tradycyjnymi polsko-gruzińskimi związkami i współpracą między naszymi krajami”.

Podziękował prezydent Gruzji za jej „absolutnie jednoznaczne stanowisko w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę”. […] bo zwłaszcza takie kraje jak teraz Gruzja – która niestety należy do tej wspólnoty krajów, z których część jest okupowana przez Rosję – muszą być razem, a postawa prezydenta tutaj zasługuje na absolutny szacunek”.

„Ta postawa jest bardzo ważna i jest portretem tego, jak przywódca kraju, który jest w naszej części Europy, rozumie sytuację wynikającą z rosyjskiej agresji i zagrożenie, jakie ona stanowi dla istnienia państwa ukraińskiego” – podkreślił prezydent RP. .

W tym kontekście prezydent Duda zwrócił uwagę, że Gruzja także walczyła o obronę swojego terytorium przed Rosją. „Wszyscy w Polsce dobrze to pamiętamy – szczególnie w 2008 roku” – powiedział.

READ  Siatkówkę dodają Lesiak i Malone

Przypominając, że świat nie zważał na słowa Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku, który wzywał zachodnich przywódców „do wspierania Gruzji i obrony jej przed rosyjską agresją”, Prezydent Duda zaznaczył, że „dzisiaj obaj jesteśmy w pełni świadomi, że należy stańcie twardo w obronie Ukrainy – tej samej Ukrainy, o której mówił wówczas prezydent Lech Kaczyński: że jeśli nie powstrzymamy Rosjan przed atakiem na Gruzję, to w przyszłości Ukraina zostanie zaatakowana”.

„Ta rosyjska agresja musi zostać odparta” – podkreślił. „Dzisiaj koniecznie trzeba w tym pomóc Ukraińcom”.

Zaznaczył, że zmuszenie Rosji do rezygnacji ze zdobyczy na Ukrainie da „nadzieję, że w przyszłości będzie musiała zwrócić także inne terytoria okupowane, w tym okupowane dziś tereny gruzińskie”.

Prezydent Duda podkreślił też, że podczas spotkania z prezydent Gruzji zapewnił ją o dalszym wsparciu Polski dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Gruzji. „Mamy nadzieję, że Gruzja wkrótce uzyska status kandydata do Unii Europejskiej w pełnym tego słowa znaczeniu i że proces ten będzie kontynuowany” – powiedział.

Prezydent RP zakończył swoje przemówienie, potwierdzając poparcie Polski dla aspiracji Gruzji i pragnienie przystąpienia Gruzji do wspólnoty UE i NATO, co „pozwoli Gruzji na swobodny i pokojowy rozwój w części Europy i świata, w której leży Gruzja”.

Uwaga: ten artykuł został zaktualizowany 6 grudnia o 12:28, aby odzwierciedlić przemówienie Prezydenta Dudy.

Ten wpis jest również dostępny pod adresem:
ქართული 🇧🇷gruziński🇧🇷

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *