Connect with us

Gospodarka

Pułap cenowy zatrzymany, ponieważ Polska wzywa do surowszych kar za rosyjską ropę

Published

on

Pułap cenowy zatrzymany, ponieważ Polska wzywa do surowszych kar za rosyjską ropę

Ewa Krukowska (Bloomberg) Dyplomaci Unii Europejskiej zawiesili rozmowy w sprawie ograniczenia cen rosyjskiej ropy, ponieważ Polska i kraje bałtyckie sprzeciwiły się propozycji, którą uważają za zbyt hojną dla Moskwy.

Dyplomaci spodziewali się, że porozumienie zostanie osiągnięte do piątku wieczorem, ale według osób zaznajomionych ze sprawą, stanowiska pozostały umocnione, a rozmowy zostały przełożone na poniedziałek.

Blok był uwikłany w walkę o to, jak surowy powinien być pułap cenowy prowadzony przez Grupę Siedmiu. Polska i kraje bałtyckie są oburzone propozycją ograniczenia cen rosyjskiej ropy do 65 dolarów za baryłkę, biorąc pod uwagę poziom powyżej stawek, jakie obecnie sprzedaje Moskwa. Według wysokiego rangą dyplomaty Polska domaga się dodatkowych sankcji, mechanizmu kontroli i ceny poniżej rynkowej.

Gdy Polska i kraje bałtyckie wtrącają się, spór ujawnił napięcie leżące u podstaw koncepcji pułapu cenowego. Kraje są zmuszane do wyboru między dwoma trudnymi do rozwiązania priorytetami: próbą odcięcia dochodów dla Rosji i uniknięcia potencjalnie bolesnych skoków cen ropy, które mogłyby zaszkodzić światowej gospodarce.

Powiązana książka: Oil on the Brain: Adventures from the Pump to the Pipeline autorstwa Lisy Margonelli

„Jeśli ustalisz zbyt wysoki pułap cenowy, tak naprawdę nie ma on zastosowania” – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, w rozmowie z Bloomberg TV. „Ropa naftowa jest największym źródłem dochodów dla rosyjskiego budżetu, więc właściwe załatwienie sprawy jest bardzo ważne, aby naprawdę miało wpływ na zdolność Rosji do finansowania tej wojny”.

Państwa żeglugowe, takie jak Grecja, preferują wyższy poziom, który pomaga utrzymać płynność handlu.

Rozmowy były napięte, ponieważ limit 65 dolarów jest wyższy niż ceny, które Rosja już akceptuje za swoją ropę – poziom mocno dyskontowany w stosunku do światowych benchmarków. To mogłoby pozwolić Moskwie argumentować, że biznes to biznes jak zwykle. Kreml powiedział, że odmówi sprzedaży ropy każdemu, kto podpisze się pod limitem – ale w czwartek wydawało się, że może złagodzić swoje stanowisko.

READ  Polska składa pozew przeciwko kluczowej polityce klimatycznej UE – EURACTIV.com

Zbliża się termin: sankcje UE na rosyjską ropę mają wejść w życie 5 grudnia, a zakłócenia na rynku prawdopodobnie będą większe, jeśli pułap cenowy nie zostanie ustalony.

Sankcje UE uniemożliwiłyby statkom transportującym rosyjską ropę dostęp do ubezpieczenia i usług. Limit umożliwia dostęp do tych usług, ale tylko wtedy, gdy ropa jest kupowana poniżej określonego poziomu. Stany Zjednoczone zaproponowały pułap cenowy na początku tego roku jako alternatywę dla sankcji UE, które były tak poważne, że groziły zamknięciem par produkcyjnych.

Stany Zjednoczone argumentowały, że podwyżki cen spowodowane sankcjami UE mogłyby ostatecznie pomóc Putinowi – a także byłyby rujnujące dla światowej gospodarki.

Ceny ropy spadły w ostatnich dniach, częściowo z powodu oznak, że umowa może utrzymać przepływ rosyjskiej ropy i złagodzić presję na rynki światowe.

Przedstawiciele USA odmówili komentarza na temat piątkowych rozmów.

Powiązana książka: Oil on the Brain: Adventures from the Pump to the Pipeline autorstwa Lisy Margonelli

Ewa Krukowska i Alberto Nardelli, przy wsparciu Jorge Valero, Marii Tadeo i Josha Wingrove. © 2022 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *