Najważniejsze wiadomości
Pierwszy polski samochód elektryczny współpracuje z chińską firmą Geely w celu dostarczenia platformy
Polska państwowa firma produkująca pierwszy w kraju samochód elektryczny – Izera – podpisała umowę licencyjną z chińską firmą Geely – właścicielem takich marek jak Volvo i Lotus – na dostawę platformy dla pojazdu.
W czwartek firma ElectroMobility Poland (EMP) poinformowała, że Izera będzie budowana na tylnonapędowej platformie SEA (Sustainable Experience Architecture), z której korzystają już Smart, Lynk&Co i ZEEKR. Jednak Izera jest pierwszym bezpośrednim zewnętrznym użytkownikiem SEA poza własnym portfolio Geely.
Geely Holding i ElectroMobility Poland podpisują umowę licencyjną na w pełni elektryczną architekturę SEA dla marki Izera. Pierwszy model Izery z architekturą SEA potwierdzony jako kompaktowy SUV.
Kontynuuj czytanie: https://t.co/mJY8pyMsCK pic.twitter.com/1JemgILHO8
— Geely Group (@GeelyGroup) 17 listopada 2022 r
„Współpraca z Geely zapewnia EMP najwyższej klasy know-how w branży, a także dodatkowe możliwości biznesowe” – powiedział prezes EMP Piotr Zaremba. „W dłuższej perspektywie to partnerstwo technologiczne pozwoli nam się rozwijać, mocniej angażować lokalnych dostawców i realizować projekt w założonych ramach biznesowych”.
Gama Izery składać się będzie z aż trzech modeli segmentu C: kompaktowego SUV-a, hatchbacka i kombi. Pojazdy będą wyposażone w akumulatory o pojemności 51 i 69 kWh, będą miały zasięg od 340 do 450 km (WLTP) i będą mogły pobierać energię z ładowarki prądu stałego o mocy 150 kW.
Projekt Izera – nazwany tak od pasma górskiego na pograniczu polsko-czeskim – zaprezentowała swoje pierwsze prototypy w 2020 roku. Od tego czasu są jednak opóźnienia.
Budowa zakładu Izera w Jaworznie powinna rozpocząć się w 2021 roku, a pierwsze samochody powinny być dostępne w 2024 roku. Jednak prace w fabryce jeszcze się nie rozpoczęły, a planowana produkcja samochodów została przesunięta na ostatni kwartał 2025 roku.
Jak donosi branżowy serwis informacyjny, niektóre z tych problemów dotyczyły problemów, z którymi boryka się cała branża Automatyczny przełącznik. Jednak realizację projektu utrudniały również trudności w pozyskaniu gruntów w Jaworznie.
Finansowanie planów również pozostaje wątpliwe, raporty Rzeczpospolita codziennie, zwłaszcza biorąc pod uwagę pogarszające się otoczenie gospodarcze i sugestie niektórych osób Projekty państwowe powinny zostać ograniczone. Prawie 83% udziałów w EMP posiada Skarb Państwa, reszta należy do państwowych spółek energetycznych.
W 2016 r. polski rząd ogłosił plany uczynienia z Polski potęgi elektromobilności, w tym cel dotyczący posiadania miliona pojazdów elektrycznych na polskich drogach do 2025 r.
Ambicje te zostały później ograniczone niskie spożycie program dofinansowania kosztów zakupu pojazdów elektrycznych i opóźnienia w planach samochód elektryczny z polskiej produkcji.
W 2019 dopiero po Zarejestrowano 1324 samochody elektryczne W Polsce rząd obniżył w zeszłym roku swój cel do 600 000 pojazdów elektrycznych i hybrydowych do 2030 roku. Do końca lipca br. po polskich drogach poruszało się jeszcze około 52 tys. pojazdów elektrycznych.
Polska stała się jednak ważnym ośrodkiem produkcyjnym. 2020 to było największym eksporterem autobusów elektrycznych w UEz Solarisem – polskim producentem należącym do Hiszpanii – Europy największym producentem takich autobusów.
W lipcu br. SK Nexilis, południowokoreański producent folii miedzianej do akumulatorów do samochodów elektrycznych, dokonał inauguracji budynku warta 3 miliardy złotych fabryka w Stalowej Woli w południowo-wschodniej Polsce.
W ubiegłym roku ogłoszono, że Polska będzie pierwszym obiektem w Unii Europejskiej i jednym z pierwszych na świecie Przetwarzanie zużytych akumulatorów samochodowych oraz inne rodzaje odpadów z pojazdów elektrycznych.
Główny kredyt fotograficzny: Zestaw prasowy Izery
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.