technologia
Ukraina dołącza do europejskiej listy kandydatów na SMR
Ukraina jest ostatnim krajem w Europie wschodzącej, który zgłosił się do projektu SMR, którego celem jest wsparcie bezpieczeństwa energetycznego kraju i zasygnalizowanie nowego kierunku w jego polityce rozwoju energetyki – dekarbonizacji.
Ukraina będzie uczestniczyć w konsorcjum publiczno-prywatnym, które będzie badać i rozwijać małe reaktory modułowe (SMR) we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Koreą Południową.
Projekt pilotażowy został ogłoszony przez specjalnego wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry’ego i ukraińskiego sekretarza ds. energii Hermana Galushchenko na konferencji klimatycznej ONZ COP27 w Egipcie w tym tygodniu.
Projekt pilotażowy obejmuje budowę SMR na Ukrainie, która według Departamentu Stanu USA obejmie produkcję zielonego wodoru i amoniaku, a także zaawansowane technologie elektrolizy.
Według służb prasowych Departamentu Stanu projekt opiera się na dotychczasowej współpracy w zakresie rozwoju mocy jądrowych zainicjowanej w ramach amerykańskiego programu Podstawowa infrastruktura na rzecz odpowiedzialnego wykorzystania technologii SMR. SMR są ważną częścią celu Departamentu Energii USA, jakim jest opracowanie bezpiecznych, czystych i przystępnych cenowo opcji energii jądrowej. Zarówno Rumunia, jak i Polska wcześniej podpisały umowy dotyczące budowy SMR przy użyciu technologii amerykańskiej.
Czas trwania ukraińskiego projektu SMR to bardzo ambitne dwa do trzech lat. Na liście uczestników znajdują się zarówno wiodące firmy jądrowe, jak i instytuty badawcze.
W szczególności po stronie amerykańskiej udział wezmą NuScale (zaangażowany w rumuński i polski projekt), FuelCell Energy, Clark Seed i Argonne National Laboratory, a Ukrainę reprezentują NAEC Energoatom i Państwowe Centrum Naukowo-Technologiczne ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego.
W projekcie wezmą również udział Doosan Enerbility, IHI Corporation, JGC Corporation, Samsung C&T i Starfire Energy.
„Nawet w czasie wojny nie przestaniemy kształtować nowej przyszłości energetycznej Ukrainy” – mówi Galushchenko. „Energia bezwęglowa to jeden z głównych kierunków globalnego rozwoju technologicznego. Nie ma wątpliwości, że do globalnej agendy dołączy Ukraina ze swoim doświadczeniem i potencjałem w dziedzinie energetyki jądrowej”.
Zwolennicy SMR twierdzą, że są one znacznie bezpieczniejsze niż standardowe reaktory jądrowe, po części dlatego, że ich małe rdzenie wytwarzają znacznie mniej ciepła niż rdzenie dużych reaktorów. Wdrażane jako system jedno- lub wielomodułowy, są zaprojektowane tak, aby były budowane fabrycznie i wysyłane do firm użyteczności publicznej w celu instalacji, gdy jest to wymagane.
Innowacyjne projekty w technologii SMR mogą również zmniejszyć inne zagrożenia techniczne, takie jak: B. awaria pomp chłodziwa. Według NuScale, jego SMR ma znacznie mniej ruchomych części niż tradycyjne reaktory jądrowe, co zmniejsza prawdopodobieństwo awarii, które mogłyby spowodować wypadek.
Moc zainstalowana pojedynczej jednostki SMR wynosi około 77 MW, co wystarcza do zasilenia nawet 60 000 domów, co odpowiada małemu miastu, jakim jest niedawno wyzwolony Chersoń.
Zwiększone bezpieczeństwo
Do Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ONZ (MAEA) na świecie istnieje około 50 projektów i koncepcji SMR. Większość z nich znajduje się na różnych etapach rozwoju, a niektóre są uważane za krótkoterminowe.
MAEA twierdzi, że SMR „zwiększyły poziom bezpieczeństwa” dzięki wbudowanym i pasywnym funkcjom bezpieczeństwa, oferują lepszą przystępność kosztów kapitałowych i są odpowiednie do zastosowań kogeneracyjnych i nieelektrycznych.
Ponadto SMR oferują opcje dla odległych regionów o mniej rozwiniętej infrastrukturze oraz możliwość synergicznych hybrydowych systemów energetycznych, które łączą źródła energii jądrowej i alternatywnej, w tym odnawialne.
Podczas gdy SMR firmy NuScale otrzymał w sierpniu ostateczną certyfikację amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej, Unia Europejska nie zatwierdziła jeszcze zastosowania tej technologii. Sama NuScale przyznaje, że dedykowana placówka SMR w Idaho ma działać dopiero w 2029 roku.
Zdjęcie: NuScale.
W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Tutaj nie ma paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.
Możesz przyczynić się tutaj. Wielkie dzięki.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”