Connect with us

technologia

Niemcy i Polska przejmują spółki gazowe powiązane z Rosją

Published

on

Niemcy i Polska przejmują spółki gazowe powiązane z Rosją

BERLIN (AP) – Niemcy i Polska w poniedziałek ogłosiły oddzielne przejęcia spółek gazowych powiązanych z rosyjskim gigantem energetycznym Gazpromem, mówiąc, że działania te miały na celu zabezpieczenie dostaw, gdy Europa zmaga się z kryzysem energetycznym związane z wojną na Ukrainie.

Niemcy poinformowały, że znacjonalizowały dawną niemiecką filię Gazpromu kilka miesięcy po tym, jak znalazła się pod kontrolą agencji rządowejjego ostatnia nacjonalizacja w sektorze energetycznym od czasu inwazji na Rosję.

Powołując się na zadłużenie firmy, której nazwa została zmieniona na Securing Energy for Europe, rząd powiedział, że podejmuje krok, aby zapobiec ryzyku bankructwa i zapewnić jego ciągłość. SEFE, która zajmuje się obrotem, transportem i magazynowaniem gazu ziemnego w Niemczech i krajach sąsiednich, jest według Ministerstwa Gospodarki „spółką kluczową dla dostaw energii do Niemiec”.”.

Tymczasem polski rząd poinformował, że przejął „tymczasową likwidację” udziałów Gazpromu w systemie gazociągów jamalskich na terytorium Polski. Akwizycja jest niezbędna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i zapewnienia płynnego podejmowania decyzji w firmie krytycznej dla przepływu gazu.

Podczas gdy kraje europejskie wspierały Ukrainę, Rosja ograniczała dostawy gazu ziemnego wykorzystywane do ogrzewania domów, wytwarzania energii elektrycznej i zasilania energetyki, powodując kryzys energetyczny, który napędza inflację i przymusowe zamknięcie niektórych fabryk wraz ze wzrostem cen.

Niemcy, główny importer rosyjskiego gazu przed wojną, nie otrzymywały gazu z Rosji od końca sierpnia, podczas gdy Polska została odcięta w kwietniu.

Polski minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że przejęcie kierownictwa jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania spółki gazociągowej EuRoPol Gaz, której właścicielem jest PAO Gazprom i polski gigant energetyczny PKN Orlen.

Po tym, jak Polska usankcjonowała PAO Gazprom w związku z wojną na Ukrainie, Buda stwierdziła, że ​​w EuRoPol Gazie doszło do „patu decyzyjnego”, ponieważ polski operator „nie miał partnera”, z którym mógłby decydować o niezbędnych pracach konserwacyjnych.

READ  Apple postrzega gogle wirtualnej rzeczywistości jako kolejną wielką rzecz

„Robimy wszystko, co możliwe, aby wyeliminować skutki rosyjskiej agresji oraz rosyjskiego kapitału i rosyjskich wpływów” – powiedział Buda.

W Niemczech zamieszanie właścicielskie i sankcje również odegrały rolę w podjęciu decyzji o nacjonalizacji byłej spółki zależnej Gazpromu.

Na początku kwietnia rząd federalny zlecił swojemu regulatorowi sieci zarządzanie ówczesnym Gazpromem Germania po tym, jak dawna spółka matka w sposób nieprzejrzysty chciała zerwać z nim stosunki. Regulator został mianowany powiernikiem spółki, z uprawnieniami do zwalniania i powoływania menedżerów.

Firma została następnie usankcjonowana przez Rosję w celu uzyskania zachodnich sankcji przeciwko Ukrainie.

Niemieckie ministerstwo gospodarki poinformowało, że rosyjskie sankcje postawiły spółkę w trudnej sytuacji finansowej, a partnerzy biznesowi i banki albo zerwali z nią powiązania, albo odmówili utworzenia nowych ze względu na niejasną strukturę własnościową.

SEFE otrzymało już 11,8 mld euro (12,2 mld dolarów) pożyczek rządowych na ustabilizowanie firmy. Kwota ta zostanie teraz zwiększona do 13,8 mld euro.

Rząd przejmuje SEFE poprzez cięcie kapitału, które eliminuje poprzednich udziałowców, a także zastrzyk kapitału w wysokości około 225,6 mln euro w nowym kapitale pod parasolem państwowej spółki holdingowej.

Jest to najnowsza nacjonalizacja sektora energetycznego przez Niemcy. We wrześniu rząd zapowiedział, że niemieckie władze przejmą kontrolę nad trzema rosyjskimi rafineriami ropy naftowej, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Dwie spółki zależne rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft zostały oddane pod zarząd krajowego regulatora sieci.

Wkrótce potem rząd ogłosił nacjonalizację największego importera gazu ziemnego w kraju, Uniper. Straty firmy wzrosły, gdy Rosja odcięła dostawy gazu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *