Connect with us

Świat

Chiczycy nie udają polskiej wdowy i francuskiego szampana? Umowa z UE jest ważna

Published

on

Chiczycy nie udają polskiej wdowy i francuskiego szampana?  Umowa z UE jest ważna

Wina frankońskie, piwo monachijskie, szampan, feta, szynka Parmezan i polska wdowa to jedne ze stu europejskich produktów, które w przyszłości będą chronione przed nielegalnym podrabianiem w Chinach – poinformowała Komisja Europejska po podpisaniu umowy o wzajemnej ochronie produktów. I odwrotnie, oznaczenie geograficzne dotyczy stu chińskich produktów, takich jak herbata Pu-Erh, Maotai i Widka ry Panjin jest chroniony w Unii Europejskiej.

Obejrzyj wideo
„Naprawdę mamy nową zimną wojnę na linii USA – Chiny

Gwarancja autentyczności

– Umowa wzmocni relacje handlowe między UE a Chinami – powiedział komisarz UE ds. Rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Wojciechowski. – Europejskie oznaczenia geograficzne na produktach są znane ze swojej jakości i różnorodności – powiedział Wojciechowski. – Ważne jest, aby chronić je na poziomie UE i globalnym, aby zapewnić ich autentyczność i chronić ich reputację.

Chiny były trzecim co do wielkości rynkiem w 2019 roku Produkty rolne oraz żywność UE o wartości 14,5 mld euro. Najbardziej zaludniony kraj na świecie jest również drugim co do wielkości rynkiem zbytu dla produktów z ChOG UE, takich jak żywność i napoje alkoholowe.

Umowa wejdzie w życie na początku 2021 roku, po przyjęciu przez Parlament Europejski i przyjęciu przez Radę Unii Europejskiej.

Wirtualny szczyt UE-Chiny

Tematami wirtualnego szczytu UE-Chiny były kwestie gospodarcze, polityka międzynarodowa, zmiany klimatyczne oraz pandemia koronawirusa. Wideokonferencja zastępuje szczyt w Lipsku, który został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Niemcyże Prezydent UE zaplanował, że w szczycie weźmie udział wszystkich 27 szefów państw i rządów UE.

W wirtualnym spotkaniu wzięli udział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz kanclerz Angela Merkel. Prezydent Xi Jinping reprezentuje partię chińską.

READ  Reporter BBC zwolniony po tweecie „Hitler miał rację” oskarżył Izrael o „proces w mediach społecznościowych”

Siedem lat negocjacji

Przedstawiciele UE zwrócili się do Pekinu o zajęcie jasnego stanowiska w sprawie umowy inwestycyjnej. Według Merkel, unijni urzędnicy naciskali, by jak najszybciej zawrzeć umowę. Od siedmiu lat UE i Chiny negocjują umowę inwestycyjną, która zdaniem UE powinna poprawić warunki dla europejskich firm na chińskim rynku. Z drugiej strony Chiny są zainteresowane dostępem do rynku europejskiego.

Jak zapewniła Angela Merkel na konferencji prasowej, obie strony chcą intensywniej współpracować w zakresie polityki klimatycznej. W szczególności chodzi o przygotowania do konferencji klimatycznej ONZ w Glasgow pod koniec 2021 r. Oraz pytanie, czy Chiny „mogą jeszcze bardziej zaostrzyć swój cel redukcji CO2 do 2030 r.”. UE jest również zainteresowana współpracą w handlu emisjami.

Kwestia praw człowieka

Urzędnicy UE wezwali również Pekin do powołania niezależnej misji monitorującej sytuację muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej.

Według organizacji praw człowieka ponad milion Ujgurów i innych muzułmanów jest przetrzymywanych w ośrodkach zatrzymań w Xinjiangu. Według działaczy są zmuszani do rezygnacji z religii, kultury i języka, a czasem są źle traktowani. Pekin odrzuca te zarzuty i mówi o „ośrodkach edukacyjnych”, które są zaangażowane w zwalczanie islamistycznej radykalizacji.

Jak potwierdził Charles Michel, na szczycie UE-Chiny poruszono również kwestię praw człowieka w Tybecie i obawy Europy dotyczące sytuacji w Hongkongu. – Nie patrzymy w drugą stronę, te problemy wymagają rozwiązania – powiedział.

Artykuł pochodzi ze strony internetowej Deutsche Welle.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *