Connect with us

Sport

Duma Polski, pistolet VIS 35

Published

on

Duma Polski, pistolet VIS 35

Kiedy myślisz o wielkich centrach zbrojeń XX-wiecznej Europy, natychmiast przychodzą na myśl nazwy takie jak Liège, Oberndorf, Zella-Mehlis i Birmingham. Imię Fabryka Broni nie jest powszechnie rozpoznawalny i nie jest łatwy do wymówienia. 105 mil bezpośrednio na południe od Warszawy leży Radom, siedziba Polskiej Fabryki Broni (Fabryka Bronilub krótkie FB) od 1922 roku.

Staram się wykorzystywać każdą okazję to przeszkadza mi, i zostałem poproszony przez Bob Bell, autor wielu książek na temat Mausera, aby pomóc wdowie po przyjacielu ocenić kolekcję jej zmarłego męża. David Stefanye był głównym naukowcem Dowództwa Badawczo-Rozwojowego Armii USA w Fort Belvoir w Wirginii i czołowym ekspertem od wczesnych Mauserów. Miał obszerną kolekcję broni europejskiej, a ja przeszedłem sporo szkolenia, badając i badając każdy przedmiot w jego ekwipunku.

Otworzyłem pudełko, w którym znajdowało się prawie tuzin pistoletów samopowtarzalnych, których nie znałem: polski VIS 35. Każdy reprezentował inną konfigurację, którą można było znaleźć w ciągu krótkiej dekady produkcji. Nie tylko je pokochałem, ale kiedy kilka lat później trafiłem na jeden, od razu stał się moim ulubionym aparatem 9 mm.

Istnieje pewne zamieszanie co do dokładnej nomenklatury użytej do opisania tego 9-milimetrowego półklona 1911. Na zamku pistoletu widnieje napis „FB RADOM VIS Mod 35”. Jak już wspomniano, przydomek FB oznacza Fabryka Broni, czyli „fabryka broni” po polsku. Przez większość swojej produkcji na lewym panelu chwytu odlano „FB”, a po prawej „VIS”. Słowo VIS pojawia się na najwcześniejszych przykładach slajdu i może powodować zamieszanie.

Pistolet został zaprojektowany przez polskich projektantów broni strzeleckiej Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Kombinacją pierwszych liter ich nazwisk byłoby WS lub WIS w języku polskim, gdzie „I” oznacza słowo „i”. Wymówienie litery „W” w języku polskim brzmiałoby jak wypowiedzenie litery „V”, której w polskim alfabecie nie ma. Inni postulowali, że „widzieć“ to łacińskie słowo oznaczające siłę i to również nazwa modelu. Bez względu na to, jak to powiesz lub przeliterujesz, prawidłowa nazwa to VIS Model 35. Anglojęzyczni kolekcjonerzy nazywają ją tak, jak miasto, w którym powstały: Radom.

Historia o tym, jak VIS Model 35 stał się standardową bronią polskiego wojska, jest dość zabawna i przypomina, jak Eli Whitney i Samuel Colt podpisali ważne kontrakty na broń wojskową w XIX wieku. W 1929 r. wojsko polskie rozpoczęło negocjacje z CZ w sprawie licencji i produkcji wersji pistoletu vz-24 na nabój .380 ACP. Wilniewczyc i Skrzypiński dowiedzieli się o tym porozumieniu po podpisaniu kontraktów i zwrócili się do polskiego wojska o zatrzymanie procesu i rozważenie ich własnego pistoletu, który według nich był lepszy, tańszy w produkcji i czysty Produkt Polski. (Brzmi znajomo, prawda?) Wysłali pośpieszny rysunek 9-milimetrowej kopii zaprojektowanego przez Browninga 1911 i udało im się rozważyć swój pistolet.

polscy bojownicy ruchu oporu

Polscy bojownicy ruchu oporu wykorzystali osłonę przeciw nazistom.

Po prawie pięciu latach prób i błędów ich pistolet – VIS – został przyjęty do wojska polskiego w 1935 r., stąd napis „Mod 35” na zamku. Posiada system operacyjny krótkiego odrzutu i zawiera wiele cech konstrukcyjnych, które można znaleźć we wcześniejszych pistoletach Browninga 1911 i Hi Power. Mieści osiem nabojów w magazynku i rękojeści takie same jak 1911. Oba pistolety są tak podobne pod względem wyglądu i konstrukcji, że niektóre drobne części można w rzeczywistości wymieniać między nimi.

READ  Darryl Strawberry podkreśla udany 2022 YSU Baseball-Golf Extravaganza

Produkcja rozpoczęła się w 1936 roku i trwała do inwazji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku. W FB, jednej z pierwszych fabryk w całej Europie, wyprodukowano około 50 000 przedwojennych pistoletów, w których zastosowano udogodnienia przyjazne pracownikom, takie jak dzisiejsi giganci technologiczni. Cztery tysiące robotników miało teatr, sklep, przyzwoite mieszkanie, kluby sportowe, a nawet orkiestrę. Przedwojenny VIS ma na slajdzie wygrawerowany polski orzeł oraz rok produkcji.

Najeźdźcy Niemcy szybko przejęli kontrolę nad fabryką i wznowili produkcję pistoletu do końca wojny, wytwarzając około 350 000 pistoletów. Znany przez Niemców jako 9mm Pistol 645(p), był faworyzowany przez Kriegsmarine spadochroniarze. Wymogi wojenne wymagały różnych zmian w produkcji pistoletu, w tym zastąpienia fosfatem oryginalnego polerowanego niebieskiego, wyeliminowania szczeliny na kolbę, prostych drewnianych chwytów i usunięcia śruby demontażowej.

Aby uniemożliwić polskim pracownikom fabryki kradzież pistoletów z fabryki w celu dostarczenia ich do polskiego ruchu oporu, Niemcy nakazali, aby produkcja luf i ostateczny montaż pistoletów odbyły się w fabryce Steyr w Austrii. Ostatecznie, w miarę postępów Armii Czerwonej, cała produkcja VIS została przeniesiona do Austrii.

Produkcja została wznowiona w 1997 roku dla specjalnej serii dwudziestu VIS Model 35, a teraz są one ponownie produkowane w oryginalnej fabryce FB w Radomiu, wraz z wieloma innymi polskimi broniami wojskowymi, które są obecnie w użyciu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *