Connect with us

technologia

Na COP27 przemysł jądrowy walczy o rolę w dekarbonizacji planety

Published

on

Na COP27 przemysł jądrowy walczy o rolę w dekarbonizacji planety

Zwolennicy energii jądrowej, w tym politycy i aktywiści, próbowali w środę odświeżyć nierówny wizerunek branży, wykorzystując szczyt klimatyczny COP27 w Egipcie, aby przekonywać, że energia jądrowa oferuje bezpieczny i tani sposób na dekarbonizację świata.

Rosnące obawy dotyczące szybkiego tempa zmian klimatycznych i światowego niedoboru energii elektrycznej złagodziły pogląd niektórych polityków na energetykę jądrową, branżę, która od lat boryka się z przyciągnięciem inwestycji ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem, odpadami radioaktywnymi i ogromnymi kosztami budowy reaktora .

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, organizacja międzyrządowa działająca na rzecz promocji energetyki jądrowej, otworzyła wystawę na spotkaniu klimatycznym światowych przywódców ONZ w Egipcie – po raz pierwszy od 27 lat corocznych międzynarodowych negocjacji klimatycznych. Prezentacja – pokazująca potencjał technologii w walce ze zmianami klimatycznymi.

„W obliczu rosnących kosztów energii i zwiększonych obaw o bezpieczeństwo dostaw, wiele krajów zwraca się w stronę energii jądrowej” – podała MAEA w komunikacie prasowym zapowiadającym wystawę.

Specjalny wysłannik USA ds. zmian klimatycznych John Kerry w międzyczasie podsycił branżę na konferencji prasowej na wtorkowym szczycie, kiedy ogłosił formalne zainteresowanie US Export-Import Bank (EXIM) wsparciem finansowym w wysokości 3 miliardów dolarów na rzecz elektrowni jądrowej w Rumunii.

Przeczytaj także | Małe reaktory jądrowe dla lepszej przyszłości

„Mamy realną alternatywę w energetyce jądrowej… To jeden ze sposobów, w jaki możemy dojść do zera netto” – powiedział dziennikarzom, odnosząc się do międzynarodowego celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. „Robimy to bez energetyki jądrowej, do 2050 r. nie osiągnie zera netto”.

Stany Zjednoczone przeznaczyły już miliardy dolarów na utrzymanie otwartych elektrowni jądrowych w ramach szerszej strategii dekarbonizacji gospodarki i mają nadzieję na zachęcanie do nowych projektów.

READ  Skandal korupcyjny na Ukrainie kosztuje najwyższych urzędników utratę pracy

W ostatnich latach energetyka jądrowa zmagała się z pozyskiwaniem pieniędzy po tym, jak doznała poważnego uderzenia PR po katastrofie reaktora w japońskiej elektrowni Fukushima w 2011 roku. Inwazja Rosji na Ukrainę podsyciła dalsze obawy o bezpieczeństwo jądrowe, ze sporadycznymi walkami i przerwami w dostawie prądu na terenie elektrowni w Zaporożu.

Oleksii Riabchyn, doradca rządu Ukrainy ds. zielonej energii, powiedział Reuters na szczycie, że jego zdaniem reaktory tego kraju potrzebują tarczy antyrakietowej, aby je chronić.

Mimo to Hannah Fenwick, współprzewodnicząca Nuclear for Climate, które reprezentuje sieć 150 stowarzyszeń prowadzących kampanię na rzecz rządów w celu przyjęcia energii jądrowej, powiedziała, że ​​jej organizacja lobbowała na COP27 decydentów politycznych, aby zachęcić do inwestowania w energię jądrową, aby rozważyć energię jądrową i uzyskać trochę przyzwoitej opinii.

„Od wielu lat mówimy, że energia jądrowa jest rozwiązaniem klimatycznym, a klimat geopolityczny się zmienił, a ludzie teraz słuchają” – powiedziała.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *