Nauka
Głęboko pod pełnym morzem naukowcy znajdują bogate oazy koralowe | Nauka
Ian Morse
Mając na celu wzmocnienie ochrony na pełnym morzu, zespół badaczy morskich opublikował dziś pierwsze kompleksowe badanie raf koralowych na pełnym morzu – około dwóch trzecich oceanów poza krajowymi jurysdykcjami.
Po przejrzeniu ponad pół miliona obserwacji koralowców tworzących rafy, zespół zidentyfikował 116 raf znajdujących się na pełnym morzu. Większość z tych koralowców żyje na głębokości od 200 do 1200 metrów pod powierzchnią – odkryli naukowcy. Ale garstka znajduje się na głębokości ponad 2 kilometrów. Autorzy zauważają, że prawdopodobnie nadal można znaleźć znacznie więcej koralowców pełnomorskich, ponieważ w badaniach zwykle nadawano priorytet koralowcom blisko brzegu.
Badanie zbiega się z uruchomieniem Rafy koralowe w koalicji na pełnym morzu, grupa naukowców i organizacji non-profit, której celem jest wspieranie rejsów badawczych w celu zbadania stromych, głębokowodnych zboczy, na których znajduje się wiele raf. Ostatecznie koalicja ma nadzieję, że dane pomogą przekonać decydentów do zapewnienia tym słabo poznanym ekosystemom większej ochrony w umowy globalne obecnie negocjowane.
„Niektóre z pierwszych morskich obszarów chronionych zostały specjalnie zaprojektowane wokół raf koralowych. … Tak wiele literatury sugeruje, że to lasy deszczowe mórz ”- mówi współautor Daniel Wagner, koordynator koalicji i doradca techniczny ds. Oceanów w Conservation International. Koalicja organizacji non-profit ma nadzieję wpłynąć na realizację paktu Narodów Zjednoczonych, tzw Międzyrządowa konferencja na temat morskiej różnorodności biologicznej obszarów poza jurysdykcją krajową, która ma określić zasady tworzenia morskich rezerwatów na pełnym morzu. (Ostatnie spotkanie negocjatorów wyznaczone na początku tego roku było przełożone z powodu pandemii COVID-19).
Głębokie rafy „należą do najbardziej niedbadanych ze wszystkich ekosystemów oceanicznych”, zauważa koalicja, „a ponieważ nie są chronione prawem żadnego kraju, należą do najbardziej wrażliwych i potencjalnie nadmiernie eksploatowanych raf na Ziemi”.
Badanie sugeruje naukowcy mogą dowiedzieć się o wiele więcej o koralowcach poza wybrzeżami. Wszystkie zapiski dotyczące koralowców pełnomorskich były pospolitymi skleraktynami rodzina twardych koralowców tworzących rafę, a kilka z nich zaobserwowano znacznie głębiej niż tam, gdzie są zwykle spotykane. Większość raf znaleziono na górach podwodnych, skarpach i grzbietach łodzi podwodnych na Oceanie Spokojnym i Atlantyku, z niewielką mniejszością na Oceanie Indyjskim.
W badaniu zwrócono również uwagę na potrzebę koordynacji ochrony przed działalnością człowieka w oceanie. Okazało się, że na przykład tylko jedna piąta znanych raf głębinowych jest chroniona przed połowami przydennymi, a żadna z nich nie jest chroniona przed różnymi wpływami żeglugi. Jedna znana rafa już istnieje na obszarze chronionym przez międzynarodowy organ nadzorujący wydobycie na dnie morskim, a dwie są w pobliżu aktywnych kontraktów na poszukiwania górnicze.
Wyzwania ekspedycyjne
Koalicja starała się zebrać więcej informacji na temat raf pełnomorskich, ale ograniczenia związane z pandemią opóźniły jej pierwsze dwie ekspedycje do początku 2022 r. Pierwsza wyprawa miała wyruszyć jeszcze w tym roku na podwodne góry w pobliżu Rapa Nui, czyli Wyspy Wielkanocnej, u wybrzeży. Chile. Podmorskie góry leżą na wodach narodowych Chile i są już włączone do krajowego rezerwatu morskiego. Ale lider wyprawy Richard Pyle, ichtiolog z Muzeum Biskupiego, znany z pracy nad słabo oświetlonymi rafami mezofotycznymi, spodziewa się, że warunki będą reprezentatywne dla raf koralowych na pełnym morzu, a rezerwat morski może uzasadnić prawny argument za ochroną.
Druga wyprawa obejmie kilka stoków wzdłuż Salas i Gomez, Nazca i Juan Fernández spływają z Chile. Lider rejsu Tina Molodtsova, starszy naukowiec z Instytutu Oceanologii PP Shirshov, mówi, że podmorski świat jest „bardzo szczególny pod względem biogeografii”. Dwie dekady temu wyprawa w ten obszar udokumentowała istoty, których nie znaleziono nigdzie indziej. Spodziewa się „zobaczyć coś, co nazywają głębinowymi ogrodami koralowymi”, które obejmują wrzecionowate bambusowe korale i szklane gąbki, które mają podobne do szkła, strukturalne drzazgi wykonane z krzemionki.
Wyprawy na pełne morze nie są tanie, a każda z nich kosztuje ponad 1 milion dolarów. Tak więc na razie koalicja postawiła sobie skromniejszy cel, aby zebrać 3 miliony dolarów na badania pilotażowe kilku celów w ciągu najbliższych kilku lat i finansować filmy, które będą pokazywane decydentom. Bezpośrednim celem, mówi Wagner, jest po prostu zebranie „pewnego rodzaju migawki. Staramy się to osiągnąć, a następnie szybko przedstawić te informacje decydentom ”.
Pyle uważa, że jednym z celów takich wypraw jest udokumentowanie ekosystemów gór podmorskich, zanim działalność człowieka wypchnie je „poza punkt bez regeneracji, zanim nawet dowiemy się, czym one są, co mają na myśli i jaką rolę odgrywają w szerszym kontekście”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”