Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska oczekuje, że SKorea zbuduje elektrownię jądrową

Published

on

Polska oczekuje, że SKorea zbuduje elektrownię jądrową

WARSZAWA, Polska (AP) – Polscy i południowokoreańscy urzędnicy podpisali wstępne umowy na budowę elektrowni jądrowej w Polsce, co jest częścią polskich wysiłków na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla i osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego.

Dla Korei Południowej zaangażowanie w polski projekt to szansa na rewitalizację krajowego przemysłu jądrowego. Ostatnia umowa eksportowa tego kraju do Zjednoczonych Emiratów Arabskich miała miejsce w 2009 roku.

Podpisanie porozumień w Seulu nastąpi kilka dni po tym, jak Polska ogłosiła, że ​​wybrała Stany Zjednoczone i Westinghouse do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w północnej Polsce.

W poniedziałek w Seulu spotkali się urzędnicy rządów i firm energetycznych Polski i Korei Południowej, aby podpisać umowy o współpracy przy budowie drugiej elektrowni jądrowej. Powstanie w koreańskiej technologii w miejscowości Patnów w południowo-zachodniej Polsce, około 230 kilometrów od Warszawy.

Oczekuje się, że wiążąca umowa zostanie podpisana w przyszłym roku.

Jacek Sasin, polski minister skarbu i wicepremier podpisał memorandum o porozumieniu z Lee Chang-Yang, ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej.

Jednocześnie polskie firmy energetyczne PGE i ZE PAK podpisały memorandum o współpracy z Korea Hydro & Nuclear Power w sprawie współpracy przy projekcie.

Premier Polski Mateusz Morawiecki określił transakcję jako „strategiczną” inwestycję, która ma na celu „wzmocnienie naszej suwerenności w obszarze bezpieczeństwa energetycznego”.

Polska od dziesięcioleci planuje budowę elektrowni jądrowej, która zastąpi starzejące się elektrownie węglowe i zmniejszy zanieczyszczenie powietrza.

Inwazja Rosji na Ukrainę na początku tego roku i wykorzystanie przez nią energii do wywierania presji gospodarczej i politycznej na narody europejskie sprawiły, że poszukiwania alternatywnych źródeł energii przez Polskę stały się jeszcze pilniejsze.

Zarówno USA, jak i Korea Południowa są ważnymi partnerami dla Polski, państwa NATO graniczącego z Ukrainą i będącego silnym sojusznikiem Kijowa.

READ  Poronienie. Katowice: poseł z lewej strony zatrzymany przez policję

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową w Polsce, po raz pierwszy ustanawiając stałą obecność i wykorzystując kraj jako centrum dostaw broni na Ukrainę.

Polska podpisała też od początku wojny wielomiliardowe kontrakty na czołgi, haubice i myśliwce z Korei Południowej.

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, transkrybowany ani redystrybuowany bez zezwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *