Connect with us

Gospodarka

Polska decyduje się na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Stanach Zjednoczonych

Published

on

Polska decyduje się na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Stanach Zjednoczonych

Warszawa, Polska — Polska starannie wybrała rząd USA i Westinghouse do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Europie Środkowej, co jest częścią wysiłku, aby spalać mniej węgla i uzyskać większą niezależność energetyczną.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek na Twitterze, że Polska wykorzysta „niezawodną, ​​bezpieczną technologię” firmy Westinghouse Electric Company dla zakładu w województwie pomorskim u wybrzeży Bałtyku. Dokładna lokalizacja nie została jeszcze ustalona.

Silny sojusz między Polską a USA „gwarantuje powodzenie naszych wspólnych inicjatyw” – powiedział Morawiecki.

Polska planuje wydać 40 miliardów dolarów na budowę dwóch elektrowni jądrowych, każda z trzema reaktorami, z których ostatni ma zacząć działać w 2043 roku. Umowa z USA i Westinghouse dotyczy pierwszych trzech reaktorów pomorskiej elektrowni, która według urzędników ma zacząć wytwarzać prąd w 2033 roku.

Polska od dziesięcioleci planowała budowę elektrowni jądrowej w celu zastąpienia starzejących się elektrowni węglowych w kraju o jednym z największych zanieczyszczeń powietrza w Europie. Budowa elektrowni jądrowej w technologii sowieckiej rozpoczęła się na początku lat 80., kiedy Polska znajdowała się w bloku wschodnim.

protesty lokalnych mieszkańców sąsiedztwoaliści, katastrofa w 1986 r. w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w Ukraina a ograniczenia budżetowe doprowadziły do ​​likwidacji projektu.

Inwazja Rosji na Ukrainę na początku tego roku i wykorzystanie przez nią energii do wywierania presji gospodarczej i politycznej na narody europejskie sprawiły, że poszukiwania alternatywnych źródeł energii przez Polskę stały się jeszcze pilniejsze.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller powiedział w sobotę, że na środowym posiedzeniu rząd podejmie decyzję o uruchomieniu procedur środowiskowych i inwestycyjnych.

Mueller powiedział, że elektrownia jądrowa w północnej Polsce będzie wymagała modernizacji infrastruktury na tym obszarze, w tym dróg.

Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm powiedziała, że ​​projekt stworzy lub utrzyma ponad 100 000 miejsc pracy dla amerykańskich pracowników.

READ  Firma zajmująca się budową domów kontenerowych z południowej Florydy angażuje się w odbudowę Ukrainy

„To OGROMNY krok we wzmacnianiu naszych relacji z Polską w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego przyszłym pokoleniom” – powiedział Granholm.

„To ogłoszenie wysyła również jasny sygnał do Rosji: nie pozwolimy im już na uzbrajanie energii” – powiedział Granholm. „Zachód stanie razem przeciwko tej niesprowokowanej agresji, jednocześnie dywersyfikując łańcuchy dostaw energii i wzmacniając współpracę w zakresie ochrony klimatu”.

Polska rozważyła również oferty z Francji i Korei Południowej. Minister Skarbu Państwa Jacek Sasin zasugerował, że Korea Południowa może nadal odgrywać rolę w projekcie, a dalsze rozmowy planowane są w Seulu w przyszłym tygodniu.

Westinghouse pozwał do sądu federalnego potencjalną umowę sprzedaży reaktorów do Polski przez konkurenta Korea Hydro and Nuclear Power.

Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych sojuszników Polski będącej członkiem NATO. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową w tym kraju, po raz pierwszy ustanawiając stałą obecność i wykorzystując Polskę jako hub dla dostaw broni na Ukrainę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *