Gospodarka
Integracja Ukraińców może zwiększyć PKB Polski – mówi Deloitte – The First News
Przemyślane i długoterminowe podejście do integracji obywateli Ukrainy w Polsce może zwiększyć PKB kraju o 0,2 do 3,5 proc., wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej. Raport pt. „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Wyzwania i potencjał integracji” podaje liczby, że około 1,5 miliona Ukraińców, którzy przyjechali do Polski, chce zostać.
„Rozważne, systemowe i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może doprowadzić do wzrostu PKB od 0,2 do 3,5 proc.” – czytamy w raporcie. „Jednocześnie będzie to miało pozytywny wpływ na proces odbudowy rozdartego wojną sąsiedniego kraju”.
Z punktu widzenia ekspertów Deloitte „kluczowa jest kwalifikacyjna aktywizacja uchodźców wojennych i lepszy dostęp do rynku mieszkaniowego”.
Michał Wodzicki z Deloitte, cytowany w komunikacie prasowym firmy, powiedział, że pomoc ludziom z Ukrainy w pierwszych tygodniach wojny była spontaniczna, doraźna i krótkotrwała.
„Istnieje pilna potrzeba stworzenia kompleksowego, długoterminowego planu uwzględniającego możliwość kolejnych fal uchodźców” – powiedział, dodając, że w takim przypadku potrzebny byłby ustandaryzowany sposób komunikacji z uchodźcami.
Analitycy firmy konsultingowej stwierdzili, że sukces integracji ukraińskich uchodźców zależy od wsparcia, jakie otrzymają po wjeździe do Polski, przy czym zapewnienie rozwoju zawodowego dorosłych i kształcenie dzieci jest „kwestią fundamentalną”.
Julia Patorska z Deloitte powiedziała, że ukraińscy uchodźcy pracujący w Polsce wysyłają część swoich dochodów do domów, więc zwiększenie ich dochodów oznaczałoby więcej pieniędzy na odbudowę Ukrainy.
Deloitte powiedział, że uchodźcom powinno się oferować szkolenia online i tradycyjnego języka polskiego, ponieważ 74% przedsiębiorców uważa, że język polski uchodźców jest zły lub bardzo zły.
Deloitte zwrócił też uwagę, że 60 proc. ukraińskich uchodźców w Polsce ma wyższe wykształcenie.
„Praca poniżej kwalifikacji to marnowanie kapitału ludzkiego” – powiedział Wodzicki.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”