Najważniejsze wiadomości
Większość w Polsce i na Węgrzech pozytywnie ocenia UE
Rządy Polski i Węgier – oba kontrolowane przez prawicowe partie populistyczne – w ostatnich miesiącach starli się o niezliczoną ilość problemów z Unią Europejską, w tym niezależność ich mediów oraz sprawiedliwość jak również sankcje wobec Rosji. Mimo tych i innych sporów Polacy i Węgrzy w dużej mierze zabierają głos pozytywne opinie o UEwedług niedawnego sondażu Pew Research Center.
Co najmniej ośmiu na dziesięciu dorosłych w Polsce i sześciu na dziesięciu na Węgrzech twierdzi, że UE promuje pokój, wartości demokratyczne i dobrobyt. Większość w Polsce uważa też, że UE szanuje wartości ich kraju, rozumie potrzeby polskich obywateli i traktuje Polskę sprawiedliwie, choć znacznie mniej osób na Węgrzech twierdzi, że UE robi to samo dla ich kraju.
W obu krajach znaczna część społeczeństwa postrzega UE w negatywnym świetle: 44% Polaków i 42% Węgrów postrzega UE jako natrętną. Podobny odsetek Węgrów (41%) twierdzi, że UE jest nieefektywna, choć zgadza się z tym tylko 13% Polaków.
Niniejsza analiza Pew Research Center skupia się na poglądach Węgier i Polski na temat Unii Europejskiej oraz ich poglądów na społeczną akceptację homoseksualizmu – główny spór polityczny między populistycznymi rządami w obu krajach i UE.
Analiza opiera się na reprezentatywnych dla całego kraju wywiadach twarzą w twarz z 1041 dorosłymi Węgrami przeprowadzonymi od 19 kwietnia do 3 czerwca 2022 r. i 1043 dorosłymi Polakami przeprowadzonymi od 21 marca do 5 maja 2022 r. Tu są użyte pytania do tej analizy, wraz z odpowiedziami. Odwiedź naszą strona metodologii aby uzyskać więcej informacji na temat metod zbierania stosowanych poza Stanami Zjednoczonymi.
Oceny UE różnią się znacznie w zależności od zwolenników i zwolenników prawicowych partii populistycznych u władzy w każdym kraju.
W Polsce zwolennicy rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) znacznie rzadziej niż osoby niebędące zwolennikami twierdzą, że UE szanuje polskie wartości (47% vs. 84%) i rozumie potrzeby polskich obywateli (49%). wobec 82%) . i traktuje Polaków sprawiedliwie (38% vs 79%).
Na Węgrzech sytuacja jest podobna. Zwolennicy rządzącej partii Fidesz rzadziej niż osoby niebędące zwolennikami twierdzą, że UE szanuje wartości ich kraju (42% vs. 71%), rozumie potrzeby obywateli Węgier (33% vs. 56%) i traktuje Węgry dość (32% vs 71%). 67%).
Główną linią podziału między UE a prawicowymi populistycznymi rządami w Polsce i na Węgrzech w ostatnich latach były prawa LGBTQ+. Polska najniższa pod względem praw LGBTQ+ wśród 27 państw członkowskich UE Tęcza Europamiał wstrzymane finansowanie o narzuconym sobie”Wolne od osób LGBT„Status około 100 gmin i regionów kraju (sądy polskie rządzili od tamtego czasu że te „strefy” muszą zostać zniesione w czterech gminach, a trzy mają rady regionalne anulowałem wyjaśnienia w celu utrzymania ich finansowania). Niezależnie od tego jest UE pozwać Węgry w sprawie restrykcyjnego prawa zakazującego przedstawiania homoseksualizmu lub zmiany płci w mediach skierowanych do młodych ludzi.
Mimo tych politycznych sporów więcej Polaków i Węgrów twierdzi, że homoseksualizm powinien być akceptowany przez społeczeństwo niż nie.
W rzeczywistości 53% Polaków i 52% Węgrów, którzy twierdzą, że homoseksualizm powinien być akceptowany przez społeczeństwo, to najwyższy odsetek odnotowany w jakimkolwiek kraju, odkąd zaczął to robić Pew Research Center (2002 w Polsce i 2019 na Węgrzech). W tym roku po raz pierwszy znacznie więcej Polaków jest zdania, że homoseksualizm należy akceptować niż nie.
Podobnie jak poglądy UE, wsparcie dla akceptacja homoseksualizmu jest i jest kwestią partyzancką w Polsce i na Węgrzech. W obu krajach około dwie trzecie tych, którzy: spadek rządząca prawicowa partia populistyczna twierdzi, że homoseksualizm powinien być akceptowany (68% w Polsce i 67% na Węgrzech). Zgadza się z tym tylko 32% zwolenników PiS w Polsce i 42% zwolenników Fideszu na Węgrzech.
Poglądy na homoseksualizm są powiązane z poglądami UE w obu krajach, ponieważ ci, którzy popierają akceptację homoseksualizmu, znacznie częściej mają pozytywną opinię o UE w prawie wszystkich aspektach.
Uwaga: tutaj są użyte pytania do tej analizy, wraz z odpowiedziami. Odwiedź naszą strona metodologii aby uzyskać więcej informacji na temat metod zbierania stosowanych poza Stanami Zjednoczonymi.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.