Connect with us

Nauka

Konferencja Bałkanów Zachodnich w Berlinie: pomoc w dalszym zbliżeniu regionu

Published

on

Konferencja Bałkanów Zachodnich w Berlinie: pomoc w dalszym zbliżeniu regionu

W tym roku nacisk zostanie położony na kluczowe kwestie, takie jak zielona agenda, klimat, energia i bezpieczeństwo energetyczne, a także rozwój Wspólnego Rynku Regionalnego. Sześć krajów Bałkanów Zachodnich prowadziło w ostatnich tygodniach intensywne negocjacje w sprawie Wspólnego Rynku Regionalnego w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych pod przewodnictwem Specjalnego Przedstawiciela Rządu Federalnego Manuel Sarrazin. Ich rozmowy dotyczyły możliwości zawarcia regionalnych porozumień o mobilności w sprawie swobody podróżowania z dowodami osobistymi oraz uznawaniem stopni naukowych i świadectw zawodowych. Wszystko to są ważne kroki, które wymiernie poprawiłyby życie mieszkańców regionu i promowały rozwój gospodarczy regionu.

Społeczeństwo obywatelskie również obecne

Pozostali uczestnicy to Rada Współpracy Regionalnej (RCC), Regionalne Biuro Współpracy Młodzieży (RYCO) oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. RYCO zorganizowało w zeszłym roku szeroko zakrojony projekt wymiany szkolnej (Superszkoły), w którym wzięło udział ponad 800 uczniów. Niektórzy z nich opowiedzą o dziele pojednania prowadzonym przez młodych ludzi w regionie na spotkaniu rektorów.

Część Procesu Berlińskiego w ramach przygotowań do listopadowego szczytu

Sześciu krajom Bałkanów Zachodnich towarzyszyć będzie HUH, czeska prezydencja Rady Unii Europejskiej, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Polska, Słowenia i Wielka Brytania na spotkaniu w Weltsaal Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oprócz spotkania ministrów spraw zagranicznych odbędzie się również spotkanie ministrów spraw wewnętrznych w Berlinie 20 października oraz spotkanie ministrów gospodarki i energii 24 października. Odbędzie się również forum społeczeństwa obywatelskiego i forum młodzieży. Ten cykl spotkań zakończy się szczytem zorganizowanym przez Kanclerza Federalnego Olaf Scholz 3 listopada.

Proces rozpoczęty w 2014 roku

Rozpoczęty w 2014 r. proces berliński ma na celu wzmocnienie i pogłębienie integracji regionalnej na Bałkanach Zachodnich. Wzmocnienie współpracy regionalnej ma nadal kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego i pokoju w regionie. Proces Berliński ma również na celu przyspieszenie ogólnoregionalnego bliższego dostosowania HUH. W tym kontekście koncentruje się na obszarach takich jak rozwój infrastruktury, biznes, regionalna wymiana młodzieży, pojednanie i nauka. Dotychczasowe sukcesy Procesu Berlińskiego to m.in. utworzenie Regionalnego Biura Współpracy Młodzieży (RYCO), Regionalna Umowa Roamingowa oraz ustanowienie tzw. zielonych szlaków, które ułatwiły przyspieszoną odprawę ważnych towarów przez granice podczas pandemii COVID. -19 pandemia.

READ  Putin pokonuje Bidena z asem w rękawie, aby zapewnić UE „duszenie energii” | Nauka | Aktualności
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *