Connect with us

Nauka

W polskiej jaskini znaleziono ślady wymarłego gatunku ludzkiego sprzed pół miliona lat: ScienceAlert

Published

on

W polskiej jaskini znaleziono ślady wymarłego gatunku ludzkiego sprzed pół miliona lat: ScienceAlert

Prehistoryczne narzędzia kamienne znalezione w jaskini w Polsce 50 lat temu zostały właśnie zidentyfikowane jako jedne z najstarszych odkrytych w tym regionie.

Narzędzia jaskini Tunel Wielki w Małopolska mają od 450 000 do 550 000 lat. Datowanie to może pozwolić naukowcom dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy je stworzyli, oraz o ich migracji i zamieszkiwaniu w Europie Środkowej w całej prehistorii.

Na przykład termin prawdopodobnie oznacza, że ​​narzędzia zostały wykonane przez wymarły gatunek ludzki. Homo heidelbergensispowszechnie uważane za ostatni wspólny przodek Neandertalczycy i współcześni ludzie (nas). A to oznacza, że ​​region ten był zamieszkany przez ludzi w czasie, gdy surowy klimat Europy Środkowej wymagałby znacznych fizycznych i kulturowych dostosowań.

„To dla nas niezwykle interesujący aspekt analizy” – powiedziała archeolog Małgorzata Kot z Uniwersytetu Warszawskiego. wyjaśnił Nauka w Polsce.

„Możemy zbadać granice możliwości przetrwania Homo heidelbergensisi obserwuj w ten sposób, jak przystosował się do tych niesprzyjających warunków”.

Jaskinia Tunel Wielki została odkryta w latach 60. XX wieku, a archeolodzy powrócili na to miejsce ponownie w 2016 roku. Warstwy materiału datuje się na holokon sprzed około 11 700 lat i środkowy paleolit ​​sprzed 40 000 lat.

Ale archeolog Claudio Berto z Uniwersytetu Warszawskiego uważał, że datowanie jest sprzeczne z tym, co obserwował. Doszedł do wniosku, że kości zwierzęce znalezione w tym miejscu mają prawie na pewno ponad 40 000 lat.

Następnie w 2018 roku Kot i jego zespół wrócili do jaskini. Ponownie otworzyli i powiększyli jeden z rowów, uważnie badając różne warstwy materiału nagromadzonego przez lata i zbierając więcej materiału kostnego do analizy.

Odkryli, że górne warstwy rzeczywiście zawierały kości zwierząt żyjących w późnym plejstocenie i holocenie. Ale dolna warstwa była wyraźnie starsza. Zawierał kości kilku gatunków żyjących pół miliona lat temu: europejskiego jaguara, panthera gombazoegensis; Wilk Mosbacha, przodek współczesnych szarych wilków, Canis mosbachensis; i niedźwiedzia Deningera, Ursus deningi.

Warstwa, z której powstały kości, zawierała również dowody na odłamki krzemienia, w tym odłamki krzemienia, „puste przestrzenie”, z których można formować inne narzędzia oraz rdzenie skąd są trafieni. Były też gotowe narzędzia, np. noże.

„Ponieważ te przedmioty pochodzą z tej samej warstwy co kości, oznacza to, że ich wiek jest bardzo podobny” Kot wyjaśnił. „To założenie potwierdziły wykopaliska przeprowadzone w jaskini w 2018 roku. Potwierdziły one układ warstw opisany przez badaczy pół wieku temu. Odkryliśmy też więcej odpadów produkcyjnych i kości zwierzęcych”.

Wcześniej dodała, że ​​w Polsce były tylko dwie znane strony z narzędziami z tej samej epoki: Trzebnica i Rusko. Ale artefakty jaskini Tunel Wielki są inne. Kilka stanowisk archeologicznych na tym obszarze pokazuje dowody na starożytne zamieszkiwanie ludzi – ale wszystkie są to stanowiska na wolnym powietrzu.

Odnalezienie artefaktów z tej epoki w jaskini jest według Kota bardzo nieoczekiwane.

„Byliśmy zaskoczeni, że pół miliona lat temu ludzie z tego obszaru przebywali w jaskiniach, ponieważ nie były to najlepsze miejsca na obóz” – powiedział. zauważyła.

„Wilgotność i niska temperatura zniechęciłyby do tego. Z drugiej strony jaskinia jest naturalnym schronieniem. To zamknięta przestrzeń, która daje poczucie bezpieczeństwa. Znaleźliśmy ślady, które mogą wskazywać, że ludzie, którzy tam przebywali używali ognia, to pomógł oswoić te ciemne i wilgotne miejsca.”

Interesująca była również technika używana do rozbijania krzemienia znalezionego w jaskini. Ta technika jest najprostszą stosowaną przez starożytnych ludzi, a w czasie tworzenia narzędzi rzadko była używana jako tryb podstawowy; używano go zwykle tylko na materiałach niskiej jakości lub gdy krzemienia brakowało.

Tylko jedna inna strona, Isernia La Pineta we Włoszech, używała tej techniki jako podstawowej. Skałkowy Tunel Wielki nie był ani złej jakości, ani rzadki, pozyskiwany lokalnie. Tak było również w przypadku Isernii La Pineta; znalezienie drugiego miejsca o tych samych cechach może pomóc archeologom dowiedzieć się, dlaczego ci starożytni ludzie stosowali tę konkretną technikę.

READ  Największy na świecie teleskop z ciekłym lustrem jest online

Następnie zespół ma nadzieję, że wróci do jaskini, aby spróbować poszukać kości Homo heidelbergensis.

Badanie zostało opublikowane w Raporty naukowe.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *