Connect with us

Gospodarka

Polska przedłuża limit cen energii elektrycznej, ponieważ niedobór energii wywołuje oburzenie

Published

on

Polska przedłuża limit cen energii elektrycznej, ponieważ niedobór energii wywołuje oburzenie

(Bloomberg) – Polski rząd zaproponował ograniczenie rachunków za prąd dla samorządów i małych firm, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się kryzysu energetycznego na miasta, szpitale i szkoły przed przyszłorocznymi wyborami powszechnymi.

Propozycja, przedstawiona we wtorek przez premiera Mateusza Morawieckiego, miałaby ustalić maksymalną cenę energii elektrycznej dla gmin oraz małych i średnich przedsiębiorstw na 785 zł (157 dolarów) za megawatogodzinę w przyszłym roku. To znacznie poniżej poziomu, w którym kilka miast prosiło o płatność w ostatnich tygodniach.

Oddzielnie rząd chce wprowadzić limit przychodów na hurtowym rynku energii skierowany do przedsiębiorstw użyteczności publicznej, mechanizm, który byłby głównym źródłem finansowania limitu cenowego. Zdaniem minister klimatu Anny Moskwy cena, jaką przedsiębiorstwa energetyczne mogłyby pobierać na rynku, byłaby oparta na ich kosztach, „rozsądnej” marży i dodatkowych środkach na inwestycje.

Rząd ulega presji samorządów, które zarzucają Morawieckiemu, że nie robi wystarczająco dużo, by powstrzymać wzrost cen. Partia rządząca odnotowała spadek poparcia w ostatnich sondażach i stara się przesunąć wybory lokalne do 2024 roku.

Radom, około 100 mil na południe od Warszawy, powiedział, że zaproponowano mu zakup energii elektrycznej na przyszły rok za 10-krotność ceny z 2022 roku. Propozycja dla zachodniego miasta Poznania przekroczyła poziom z 2022 roku o 370%. Rachunek dla Warszawy wzrośnie ponad dwukrotnie do 950 mln zł. Samorządowcy wyszli w piątek na ulice Warszawy protestując przeciwko podwyżkom.

Słaby złoty

Rządowy plan ograniczenia kosztów energii powinien również pomóc w powstrzymaniu inflacji, która przyspieszyła we wrześniu do 17,2%, najwyższego od prawie 26 lat.

„Powinno to zakotwiczyć inflację i ograniczyć jej wzrost, jednocześnie zwiększając przewidywalność dla firm” – powiedział we wtorek Pavel Borys, szef państwowego funduszu rozwoju PFR SA.

READ  Ocena Polski. Agencja S&P podjęła decyzję

Według niego cena energii elektrycznej w Polsce byłaby jedną z najniższych w Europie, co powinno doprowadzić do spowolnienia inflacji od II kwartału, a wzrost gospodarczy utrzyma się na poziomie 1%-2% w przyszłym roku.

„To oznaczałoby scenariusz miękkiego lądowania, a nie recesję” – powiedział Borys. „Jednak kurs złotego nadal stanowi ryzyko, ponieważ dalsze osłabienie waluty jest negatywne i powoduje wzrost inflacji”.

(Aktualizacje z komentarzami najwyższego urzędnika w ostatnim akapicie.)

©2022 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *