Connect with us

Sport

Szwedzka firma Viaplay wykorzystuje Lawo AoIP do infrastruktury produkcyjnej

Published

on

Szwedzka firma Viaplay wykorzystuje Lawo AoIP do infrastruktury produkcyjnej

Szwedzka usługa streamingowa Viaplay znacznie rozszerzyła i przemodelowała swoje studia w Warszawie w ramach ambitnego projektu modernizacji, który obejmuje konsole mikserskie Lawo mc²36 i Diamond oraz produkty natywnej infrastruktury IP RAVENNA / AES67.

Firma medialno-rozrywkowa Viaplay z siedzibą w Sztokholmie oferuje transmisje różnych programów, takich jak programy sportowe, komediowe i filmy. Po podpisaniu nowej umowy z firmami produkcyjnymi Ekstraklasa Live Park i ATM Group, a także po niedawnym rozszerzeniu usług poza region skandynawski na kraje bałtyckie, Holandię i Polskę, firma Viaplay podjęła ważną modernizację techniczną, aby zapewnić wymaganą niezawodność To. zapewniają usługi poprzez równoczesną transmisję wielu odrębnych wydarzeń sportowych.

LP Systems, partner Lawo w Polsce, otrzymał zadanie wdrożenia części audio aktualizacji Viaplay Studio. „Projekt został zaprojektowany jako infrastruktura w pełni oparta na protokole IP”, mówi Artur Jóźwik, Inżynier Sprzedaży i Wsparcia. Zakres projektu obejmował dwa nowe studia z wydzielonymi reżyserniami audio i wideo oraz dwanaście sportowych kabin komentatorskich z sześcioma oddzielnymi małymi reżyserkami. Ogromną modernizację techniczną przeprowadzono w czerwcu i lipcu 2022 r., aby przygotować się na jesienne relacje z wydarzeń sportowych.

Do głównych reżyserek wybrano dwie konsole produkcyjne typu all-in-one Lawo mc²36. Kompaktowe, ale elastyczne i wyposażone w podstawową technologię Lawo A__UHD, konsole mc²36 mogą mieć wymiary od 16 do 48 suwaków i oferują intuicyjnie sterowane przepływy pracy. Każdy z rdzeni A__UHD oferuje 256 kanałów DSP, pracę 48 kHz i 96 kHz oraz 864 kanały I/O. Są one natywne dla IP, obsługują wszystkie odpowiednie standardy, a także posiadają nadmiarowe zasilacze i bezproblemową redundancję połączeń sieciowych ST2022-7, wymaganą do transmisji na żywo.

W każdej z sześciu reżyserek zainstalowano pulpity nadawczo-odbiorcze Diamond. Najnowsza konsola nadawcza Lawo, elastyczna koncepcja firmy Diamond, skaluje się od 2 do 60 fizycznych suwaków i jest wyposażona w innowacyjne sterowanie za pomocą ekranu dotykowego Virtual Extension oraz opcję informacji. Diamenty są napędzane trzema silnikami Power Core wyposażonymi w licencje MAX; Te natywne urządzenia IP miały wbudowane interfejsy RAVENNA i MADI, a także gniazda rozszerzeń dla kart interfejsów analogowych, cyfrowych i DANTE, a także 96 kanałów DSP i 80 magistral sumujących.

READ  Iga Świątek i nowa walka na szczycie w tenisie kobiet | wiadomości tenisowe

„Wszystkie wejścia mikrofonowe, sumy, linie pomocnicze i inne sygnały są przesyłane jako strumienie RAVENNA/AES67; tylko połączenia głośnikowe pozostały analogowe – mówi Jóźwik z LP Systems. „To bardzo elastyczne rozwiązanie, które pozwala Viaplay w dowolnym momencie połączyć dowolne studio z dowolnym pokojem kontrolnym. Wszystko działa bezproblemowo i nie wymaga dodatkowego routingu”.

Oprogramowanie Lawo VisTool oferuje większą elastyczność, dzięki której można tworzyć konfigurowalne, kontekstowe narzędzia do mieszania dla wyświetlaczy wielodotykowych. Wszystkie konsole Viaplay Diamond są wyposażone w dedykowane komputery all-in-one z systemem VisTool, które zasilają ich ekrany dotykowe Virtual Extension. Pozwala to operatorom na natychmiastową wizualizację krzywych EQ, ustawień kompresji, funkcji DSP i konfiguracji routingu, a nawet zintegrowanie oprogramowania innych firm i sterowanie urządzeniami.

Wszystkie urządzenia Lawo oparte na IP są połączone i zarządzane przez platformę zarządzania HOME dla infrastruktur multimedialnych opartych na IP za pośrednictwem interfejsów internetowych ze standardowymi przeglądarkami w sieci. Sieć audio RAVENNA / AES67 jest obsługiwana przez przełączniki Artel Quarra skonfigurowane tak, aby zapewnić w pełni redundantne środowisko sieciowe. Integracja z systemami wideo jest realizowana przy użyciu procesorów DirectOut Prodigy.MP w trybie lustrzanym dla pełnej redundancji systemu. Urządzenia te konwertują sygnały RAVENNA na MADI i odwrotnie, ułatwiając końcowe przetwarzanie DSP.

„Dzięki ścisłej współpracy z inżynierami ATM Group osiągnęliśmy wszystkie cele Viaplay i pożądane funkcje systemu”, mówi Bartosz Stawiarski-Lietzau, Inżynier Sprzedaży i Wsparcia w LP Systems. „Oprócz sterowania VisTool w reżyserniach dźwięku, w głównej sterowni zainstalowano dodatkowy komputer VisTool, który zapewnia inżynierowi szybki dostęp. Wszystkie jednostki Power Core i powierzchnie diamentowe mogą być tam monitorowane, diagnozowane i sterowane za pomocą strumieni audio monitorowanych za pomocą oprogramowania Lawo RƎLAY AoIP Stream Monitor.”

Umiejętność dostosowania rozwiązań Lawo do ich konkretnych potrzeb była niezwykle ważna dla Viaplay – zauważa Stawiarski-Lietzau. „Podobnie jak wszystkie złożone operacje nadawcze, Viaplay ma wyrafinowane wymagania operacyjne. Aby sprostać tym potrzebom, musieliśmy dostosować funkcje przycisków miksera, dostosować ekrany sterowania i dostosować funkcjonalność systemu do oczekiwań związanych z przepływem pracy. Dzięki intensywnemu naciskowi na elastyczne, konfigurowalne rozwiązania firma Lawo ułatwiła nam spełnianie – i przekraczanie – oczekiwań naszych klientów”.

READ  Trzecie oświadczenie w sprawie wojny Rosji z Ukrainą i międzynarodowego sportu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *