Najważniejsze wiadomości
Kanada wysyła do Polski 40 inżynierów bojowych, aby szkolili ukraińskich żołnierzy
WARSZAWA, 11 października (Reuters) – Kanada poinformowała we wtorek, że wyśle 40 kolejnych inżynierów bojowych, aby wesprzeć polskie wysiłki w szkoleniu sił ukraińskich w ramach zobowiązania do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Kanadyjskie Siły Zbrojne od 2015 roku przeszkoliły ponad 33 000 ukraińskich sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa, ale od lutego zawiesiły niektóre aspekty działań szkoleniowych.
„Dzisiaj ogłaszam, że Kanada wyśle do Polski około 40 inżynierów bojowych w nadchodzących tygodniach, aby pomóc Polskim Siłom Zbrojnym w szkoleniu ukraińskich pionierów w zakresie rozpoznania inżynieryjnego, materiałów wybuchowych, wydobycia i rozminowywania” – powiedziała minister obrony Kanady Anita Anand na konferencji prasowej w Polska Warszawa.
Siły kanadyjskie wspierały również polskie wojsko i rząd we wspieraniu ośrodków dla uchodźców i wspieraniu brytyjskich programów szkoleniowych.
Anand powiedział, że dodatkowe szkolenie „uzupełni szkolenie Kanady nowych ukraińskich rekrutów w Wielkiej Brytanii i kanadyjskie szkolenie ukraińskiego personelu w zakresie używania haubic M777, które przekazaliśmy Ukrainie”.
W poniedziałek Rosja zrzuciła na ukraińskie miasta deszcz pocisków manewrujących, co Stany Zjednoczone określiły jako „przerażające ciosy”, zabijając cywilów i pozbawiając władzy w najbardziej rozpowszechnionych nalotach od początku wojny w lutym.
„Kanada z całego serca potępia te brutalne ataki na cele cywilne i infrastrukturę” – powiedział Anand dziennikarzom na późniejszym spotkaniu. „Te strajki stanowią zbrodnię wojenną”.
Rosja nazywa swoje działania na Ukrainie „operacją specjalną”, mającą na celu nie okupację terytorium, ale zniszczenie i przechwycenie potencjału militarnego jej południowego sąsiada, który uważa za groźnych nacjonalistów. Zaprzeczyła celowemu atakowaniu ludności cywilnej.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Reportaż Kuby Stężyckiego, autorzy Joanny Plucińskiej i Alana Charlisha; Montaż przez Susan Fenton, William Maclean
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.