Zabawa
Wyjaśnienie zakończenia „High Water”: czy jest oparte na prawdziwej historii? Czy Jakub i Jasmina ponownie się spotkali?
Polski serial obyczajowy „Wysoka woda” lub „Wielka Woda” to fikcyjna opowieść o pamiętnych czasach 1997 roku, kiedy część Polski i innych krajów Europy Środkowej została zalana masowo. Podczas gdy przesłanka i tło powodzi oraz reakcja administracji na nie są w większości oparte na faktach, serial tworzy historię z wieloma fikcyjnymi postaciami, aby kryzys był jeszcze bardziej istotny. High Water to dobry zegarek dla osób zainteresowanych opowieściami o triumfie człowieka nad klęskami żywiołowymi.
spoilery przed nami
Podsumowanie wykresu wysokiej wody: O czym jest program?
Około maja 1997 r. polscy urzędnicy we Wrocławiu przygotowywali się do oficjalnej wizyty Papieża i podekscytowani zignorowali krytyczne ostrzeżenie o zbliżającej się fali przypływu. Jednak sześć tygodni później poziom wody na tym obszarze zaczyna się podnosić, a władze ostatecznie decydują, że muszą podjąć działania. Jeden z polityków, Jakub Marczak, liczy na kandydowanie w nadchodzących wyborach i odgrywa kluczową rolę w tworzonym zespole, który ma poradzić sobie z sytuacją. Jakub zwraca się do Jasminy Tremer, hydrologa, która sześć tygodni temu wysłała pierwsze ostrzeżenie, i zabiera ją do Wrocławia po poradę. Pochodząca z Wrocławia Jasmina podróżowała wtedy po Polsce, aby studiować przyrodę, wyprowadziła się z miasta z powodu pewnych wydarzeń z przeszłości. Choć Jasmina dołącza do zespołu administracji, powołani przez rząd specjaliści początkowo odrzucają jej opinię, twierdząc, że chociaż powódź zbliża się do Wrocławia, jej wpływ jest znikomy.
Jasmina od samego początku nie daje się zdominować specjalistom i woli opuścić zespół, niż słuchać fałszywych prognoz. Wyjeżdża też na przedmieścia miasta, by monitorować sytuację, aw pobliskich Kętach spotyka się z niejakim Andrzejem Rebaczem. Po dokonaniu oceny sytuacji Jasmina stwierdza, że jedynym sposobem na powstrzymanie powodzi jest zniszczenie w niektórych miejscach wałów przeciwpowodziowych, aby skierować rosnącą wodę, o czym informuje Jakuba. Wbrew opinii oficjalnych ekspertów zespół administracyjny, kierowany głównie przez Jakuba, postanawia wysłuchać Jasminy i wysadzić wały przeciwpowodziowe za pomocą materiałów wybuchowych. Jednak Jasmina i inni wkrótce odkrywają, że ich ocena opierała się na mapach sporządzonych trzydzieści lat temu i dlatego od tego czasu zmienił się naturalny bieg rzek i osad ludzkich. Zamiast odwrócić bieg wód powodziowych, decyzja ta masowo zakłóca życie w regionie iw ogóle nie kontroluje zbliżającej się powodzi we Wrocławiu. Czas się kończy, Jasmina i Jakub muszą wymyślić, jak powstrzymać sytuację, a jednocześnie pogodzić się z własnymi kłopotliwymi relacjami z przeszłości.
Co dzieje się z bohaterami, gdy powodzie w końcu nawiedzają Wrocław?
Po katastrofalnej pierwszej decyzji grupa zadaniowa i Jasmina korygują swoje obliczenia, a hydrolog wyjaśnia teraz, że jedynym sposobem na uratowanie Wrocławia przed falą jest zniszczenie zapory na Kętach i celowe zalanie wsi. Jednak bardzo szybko po podjęciu tej decyzji osobisty asystent Jakuba przecieka informacje na jej temat do kanału informacyjnego, a decyzja o zalaniu Ket jest szybko transmitowana w telewizji. Utrata środków do życia, której doświadczało wielu w pierwszym zalanym regionie, sprawiła, że wieśniacy z Ket, co zrozumiałe, byli podejrzliwi wobec rządu, a teraz postanowili nie dopuścić do celowego zalania ich wioski. Chociaż rząd obiecał im rehabilitację i środki finansowe na odszkodowanie za stratę, nikt nie był skłonny zrezygnować z własnego miejsca, ziem i domów przodków tylko po to, by uratować miasto przed zatonięciem. Mieszkańcy wioski przyznali się i uznali podnoszący się poziom wody, ale postanowili sami powstrzymać przypływ i zaczęli wzmacniać wały, pracując razem dzień i noc. Chociaż władze rządowe dwukrotnie próbują najechać region i przeprowadzić swoje działania, wieśniacy za każdym razem triumfują nad nimi.
W końcu śmigłowce policyjne załadowane materiałami wybuchowymi są zmuszone do wycofania się, ponieważ mieszkańcy wioski zajmują pozycje niebezpiecznie blisko wałów, a plan zalania Ketów zostaje odrzucony. Ponieważ wody nie można odwrócić, miasto Wrocław jest obecnie stopniowo zalewane, a poziom wody na obrzeżach i terenach przyległych niebezpiecznie podnosi się. Podczas gdy w rzeczywistości powódź miała wrażenie gwałtowności i szybkości, High Water tak naprawdę nie naśladuje tego uczucia, gdy widzimy, jak woda stopniowo podnosi się, zakrywając ulice i chodniki miasta. Kiedy nadejdzie przypływ, większość ulic miasta jest wypełniona wysokimi poziomami wody, a niektóre niżej położone obszary są prawie całkowicie zanurzone. Powódź w miejskim zoo spowodowała również ucieczkę dzikich zwierząt, w szczególności krokodyla, który uciekł na wody miasta. Wiele osób zostało uwięzionych w swoich domach, wejścia i niższe piętra były całkowicie zatopione, a w wyższych rejonach trzeba było wznosić krótkie sztuczne bariery, aby więcej wody nie dostawało się do budynków. Główny szpital miejski również ucierpiał, ponieważ dolne piętra zostały całkowicie zalane, a dopływ prądu również uległ awarii. Podczas gdy mniejszy szpital musiał przyjmować chorych, rzeźnia mięsa została przejęta przez władze i przekształcona w kostnicę.
„Wysoka woda” bardziej interesuje się postaciami, które tworzy i ich życiem, niż precyzyjną naturą powodzi. Właściwie hydrolog Jasmina i polityk Jakub znali się bardzo dobrze na długo przed tą klęską żywiołową. Oboje dorastali w tej samej dzielnicy we Wrocławiu iw młodości byli częścią tej samej antyrządowej grupy anarchistycznej. Odtąd stali się nawet poważnymi kochankami i mieli razem dziecko. Jednak obaj mieli upadek, ponieważ stopniowo dorastali i zmieniało się ich rozumienie życia. Podczas gdy Jakub został politykiem i chciał być częścią rządu, autorytarna postać, przeciwko której kiedyś protestował, Jasmina nadal pozostała sobą i była również narkomanką. W krótkim czasie Jasmina opuściła rodzinę i miasto wierząc, że nigdy nie będzie dobrą matką, a Jakub sam opiekował się jej córką Klarą. Ale Klarze nigdy nie powiedziano nic o prawdziwej tożsamości swojej matki i powiedziano jej tylko, że opuściła ją po urodzeniu. Nawet kiedy Jasmina wraca do Wrocławia i spotyka się z Klarą, młoda dziewczyna nie wie, że spotyka się z matką, ale podejrzewa to po pewnym czasie. Zarówno dla Jakuba, jak i Jasminy bezpieczeństwo Klary staje się ważną sprawą podczas powodzi i ojciec zostawia ją ze znajomym, ale Klara ucieka z miejsca i znika na chwilę, gdy nadeszła potężna powódź. Z drugiej strony Jasmina również postanawia pomóc matce, mimo że od dzieciństwa były odległe. Matka Jasminy, Lena, była w młodości bardzo popularną i utalentowaną śpiewaczką operową, ale mogła mieć zaburzenia odżywiania z powodu depresji po tym, jak zniknęła z centrum uwagi. Obecnie Lena nie może nawet wyprowadzić się ze swojego mieszkania, a Jasmina pomaga jej, odurzając ją nieprzytomną i przenosząc do mieszkania na wyższych piętrach budynku.
Andrzej Rebacz, wieśniaczka Jasmina poznana w Kętach, również musi opiekować się ludźmi, ponieważ mieszkał z ojcem w ich rodzinnym domu w Kętach. Jednak ojciec zachorował i na krótko przed powodzią musiał zostać przyjęty do szpitala głównego we Wrocławiu. Choć wiedział, że uchronienie wsi przed zalaniem oznaczałoby, że jego ojciec znajdzie się w niebezpieczeństwie w mieście, Andrzej postanowił stanąć po stronie wieśniaków i pomóc im w ochronie ich ziemi. Głównym tego powodem było to, że jego ojciec chciał, aby z całych sił chronił ich rodzinny dom, a Andrzej ostatecznie dotrzymał tej obietnicy. Mieszkańcom wsi w Kętach udaje się ochronić przed powodzią, ale Andrzej dostaje telefon ze szpitala w sprawie ojca. Zanim on i jego syn dotrą do Wrocławia i szpitala, większość jego części jest mocno zalana, a Andrzej w końcu dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje. Przynosi ciało mężczyzny z powrotem do Ket, gdzie odprawiają tradycyjny pogrzeb na jego cześć. Z drugiej strony Jakub Marczak desperacko przeszukuje zalane ulice w poszukiwaniu córki, a nawet idzie do kostnicy, aby sprawdzić ciało, ale dowiaduje się, że jego córka tak naprawdę żyje. Klara ukrywa się w jednym z budynków, gdzie w cudowny sposób spotyka Jasminę, a oboje udają się do gabinetu Jakuba. Ojciec odczuwa wyraźną ulgę widząc córkę, aw międzyczasie Klara zrozumiała również, że oboje są jej rodzicami. Razem wracają do domu Jakuba, by spędzić kilka dni razem na ulicy. Woda stoi w miejscu przez kilka dni, po czym stopniowo zaczyna spływać.
Wyjaśnienie zakończenia „High Water”: czy jest oparte na prawdziwej historii? Czy Jakub i Jasmina ponownie się spotkali?
Władze i eksperci niewiele mogli zrobić po tym, jak powódź uderzyła w miasto, więc wystarczyło czekać, aż woda odpłynie. Rząd, z pomocą armii francuskiej, rozdawał ludziom żywność i udogodnienia, aby pomóc im przetrwać w tych czasach. W końcu woda spłynęła, pozostawiając ulice błotniste i brudne, ale można było bezpiecznie przejść. W domu Jakuba Klara konfrontuje się z rodzicami o kłamstwie i opuszczeniu jej, a Jasmina mówi jej, że nigdy nie mogłaby być dobrą matką. Zamiast tego proponuje, że zaprzyjaźni się z Klarą i prosi ją, żeby czasami odwiedzała jej dom, na co córka się zgadza. Dziesięć miesięcy po powodzi Jakub, Jasmina i Andrzej znów są widziani razem, ale tym razem przez urzędników samorządowych, którzy zostali poproszeni o złożenie zeznań na temat ich działań podczas powodzi. Jasmina zdradza, że jest w ciąży ze swoim nowym chłopakiem, a Jakub z radością życzy jej wszystkiego najlepszego przed wezwaniem na przesłuchanie.
„Wysoka Woda” kończy się prawdziwymi statystykami powodzi w Polsce w 1997 roku, w których życie straciło 56 osób, a prawie 40 tys. straciło środki do życia i wszystko, co posiadało. Przy szacowanej stracie 12 miliardów złotych była to największa katastrofa, jakiej doświadczyła Polska po wojnach światowych. Jednak powodzie z 1997 roku przekształciły się z ogromnej katastrofy w wydarzenie kulturalne dla wrocławian, którzy zebrali się razem, aby przetrwać mękę. Doświadczenie, które wtedy zdobyli, stało się tożsamością kulturową i społeczną dla mieszkańców miasta, a wydany wkrótce potem album charytatywny uchwycił to znakomicie. Ta piosenka, zatytułowana „Moja i Twoja Nadzieja”, stała się nieoficjalnym hymnem powodzi, a „High Water” kończy się także piosenką jako godny hołd dla tych wszystkich, którzy zginęli, zaginęli i przeżyli straszną powódź.
High Water to serial dramatyczny z 2022 roku stworzony przez Annę Kępińską.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.