Connect with us

Nauka

Nagrody Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego 2022

Published

on

Nagrody Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego 2022

Nagrody MERAC zostały przyznane w tym (parze) roku za najlepszą pracę doktorską (ryc. 1). Trzy nagrody odpowiadały następującym trzem kategoriom: Astrofizyka Teoretyczna, Astrofizyka Obserwacyjna i Nowe Technologie (Instrumentalne/Computational/MultiMessenger). Każda nagroda obejmowała grant w wysokości 25 000 euro, który można uzupełnić dodatkowymi grantami badawczymi MERAC.

Figa. 1: Laureaci nagrody MERAC 2022.

Franck Grosset (Kuoni Tumlare).

Od lewej: Helmer Koppelman, Lucio Mayer (przedstawiciel Fundacji MERAC), Ewelina Obrzud i Núria Miret-Roig.

Najlepsza praca doktorska z astrofizyki teoretycznej

Nagroda MERAC 2022 za najlepszą pracę doktorską z astrofizyki teoretycznej została przyznana Helmerowi Koppelmanowi za wieloaspektowe podejście do dziedziny archeologii galaktycznej, które zmieniło nasze rozumienie historii i dynamiki Drogi Mlecznej.

Koppelman studiował astrofizykę na Uniwersytecie w Groningen, gdzie w 2020 roku uzyskał doktorat na temat powstawania i dynamiki halo galaktycznego. Doskonała teza oferuje wgląd w to, jak powstała Droga Mleczna w oparciu o najnowsze dostępne zestawy danych i przedstawia innowacyjne wysiłki w zakresie modelowania, a także zapewnia nową charakterystykę właściwości halo ciemnej materii w Drodze Mlecznej. Korzystając z danych z Gaia DR2, odkrył bańkę gwiazd, które tworzą lokalne halo galaktyczne, które zinterpretowano w kategoriach dużego zdarzenia fuzji, które miało miejsce około 10 Gyr temu.

Przesunął granice jeszcze dalej, w pełni badając cały zestaw danych Gaia DR2, wykorzystując 1,3 miliarda gwiazd z odpowiednią informacją o ruchu do skonstruowania największej obecnie dostępnej próbki gwiazd halo. Korzystając z narzędzi do eksploracji danych, Koppelman uzyskał najdokładniejszą dolną granicę masy Drogi Mlecznej. Następnie zbadał wykorzystanie częstotliwości orbitalnych do zrozumienia przerw w wąskich strumieniach gwiazdowych, aby ustalić granice obecności i właściwości skupisk ciemnej materii w galaktycznym halo.

Najlepsza praca doktorska z astrofizyki obserwacyjnej

Nagroda MERAC 2022 za najlepszą pracę doktorską z astrofizyki obserwacyjnej została przyznana Núrii Miret-Roig (Uniwersytet Wiedeński, Austria) przez odkrycie wielu nowych pływających planet, które rzuciły światło na pochodzenie tych egzotycznych, koczowniczych ciał niebieskich.

READ  Nowe badanie pokazuje, że prawie pół miliona istnień ludzkich uratowanych przez szczepienia przeciwko COVID-19 w Europie

Miret-Roig uzyskała tytuł magistra astrofizyki na Uniwersytecie w Barcelonie, a doktorat uzyskała w 2020 r. na Uniwersytecie w Bordeaux we Francji. Ta praca przedstawia odkrycie około stu nowych swobodnie pływających planet (FFP) w regionie objętym asocjacją OB gwiezdnego Górnego Skorpiona i regionem formowania się gwiazd Wężownika. Ta próbka jest największą, jaką kiedykolwiek odkryto i stanowi ważny krok w definiowaniu klasy FFP oraz w odkrywaniu pochodzenia i cech tych tajemniczych galaktycznych nomadów. To pozwoliło jej wykazać, że samo grawitacyjne zapadanie się małych chmur nie może wyjaśnić dużej części obserwowanych FFP: znaczna ich część uformowała się jako planety, ale została wyrzucona z powodu dynamicznych interakcji.

Kierowała międzynarodowym zespołem, który łączył obrazy z publicznych archiwów astronomicznych z nowymi obserwacjami szerokokątnymi uzyskanymi za pomocą najlepszych na świecie teleskopów na podczerwień i optycznych, aby zmierzyć własny ruch i fotometrię z dziesiątek milionów źródeł na znacznym obszarze nieba (171 stopni kwadratów). Korzystając z nowoczesnych technik statystycznych i eksploracji danych, Miret-Roig zidentyfikował kilka tysięcy gwiazd i planet należących do młodej asocjacji gwiezdnej na tle milionów gwiazd i galaktyk tła. Przedstawiła innowacyjną metodologię określania wieku młodych asocjacji gwiezdnych na podstawie ich kinematyki, w szczególności z danych Gaia.

Najlepsza praca doktorska w zakresie nowych technologii (instrumentalna)

Nagroda MERAC 2022 za najlepszą pracę doktorską w dziedzinie nowych technologii (instrumentalna) została przyznana Ewelinie Obrzud za opracowanie nowych laserowych grzebieni częstotliwości do precyzyjnej kalibracji i ekstremalnej dokładności prędkości radialnych spektrografów astronomicznych.

Obrzud ukończył Wydział Astronomii na Uniwersytecie Genewskim w Szwajcarii i uzyskał w 2019 roku interdyscyplinarną pracę doktorską (planety pozasłoneczne i oprzyrządowanie) na tej samej uczelni we współpracy z Centre Suisse d’Electronique et de Microtechnique (CSEM), koncentrując się na budowanie i demonstrowanie alternatyw dla istniejących laserowych systemów grzebieniowych częstotliwości dla astronomii. Opracowano dwa nowe laserowe grzebienie częstotliwości do precyzyjnej i dokładnej kalibracji prędkości promieniowej. Technika ta oferuje ciekawe rozwiązania i konkretne perspektywy ulepszenia istniejących i przyszłych precyzyjnych spektrografów dla astronomii.

READ  Cudownie dziwaczna ryjówka słonia odkryta na nowo po 50 latach straconych dla nauki

Choć kierowana przez zastosowania astronomiczne, prace Obrzuda przyciągnęły również uwagę szerszej interdyscyplinarnej społeczności, w tym w szczególności osób zajmujących się precyzyjną optyczną i nieliniową spektroskopią mikrofotoniczną.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *