Connect with us

Świat

Rzadkie „specjalne ostrzeżenie” wydane jako potężny tajfun powoduje lądowanie w Japonii | Japonia

Published

on

Rzadkie „specjalne ostrzeżenie” wydane jako potężny tajfun powoduje lądowanie w Japonii |  Japonia

Tajfun Nanmadol wylądował na południowym zachodzie Japonia W niedzielę wieczorem władze wezwały miliony ludzi do szukania schronienia przed potężną burzą i ulewnym deszczem.

Burza oficjalnie wylądowała około godziny 19:00 czasu lokalnego (11 rano czasu BST), kiedy jej ściana oka – region tuż poza okiem – wylądowała w pobliżu Kagoshimy, podała japońska agencja meteorologiczna (JMA).

Spakował w porywach do prawie 150 mil na godzinę i zrzucił już do 500 mm deszczu na części południowo-zachodniego regionu Kiusiu w mniej niż 24 godziny.

Co najmniej 20 000 osób spędziło noc w schroniskach w prefekturach Kagoshima i Miyazaki na Kiusiu, gdzie WIZ wydał rzadki „specjalny alarm” – alarm, który jest ogłaszany tylko wtedy, gdy przewiduje warunki, które zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat.

Krajowy nadawca NHK, który zbiera informacje od lokalnych władz, powiedział, że ponad 7 milionom ludzi nakazano przenieść się do schronów ratunkowych lub schronić się w solidnych budynkach, aby przetrwać burzę.

Ostrzeżenia ewakuacyjne nie są obowiązkowe, a władze czasami starały się przekonać ludzi do przeniesienia się do tymczasowych schronień przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Przez cały weekend starali się wyjaśnić swoje obawy dotyczące systemu pogodowego.

„Proszę trzymać się z dala od niebezpiecznych miejsc i ewakuować się, jeśli poczujecie choćby najmniejsze zagrożenie” – napisał na Twitterze premier Fumio Kishida po zwołaniu spotkania rządowego w sprawie burzy.

„Ewakuacja w nocy będzie niebezpieczna. Proszę, idź w bezpieczne miejsce, póki na zewnątrz jest jeszcze jasno”.

JMA ostrzegło, że region może stanąć w obliczu bezprecedensowego zagrożenia ze strony silnych wiatrów, fal sztormowych i ulewnych deszczy, nazywając burzę „bardzo niebezpieczną”.

„Na obszarach dotkniętych burzą występuje rodzaj deszczu, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – powiedział dziennikarzom Hiro Kato, szef centrum monitorowania i ostrzegania o pogodzie.

READ  Hiszpania zamawia 33 000, aby zapieczętować się w środku z powodu toksycznego gazu wulkanu

„Szczególnie na obszarach, na których obowiązują ostrzeżenia o osuwiskach, jest bardzo prawdopodobne, że niektóre rodzaje osuwisk już się zdarzają”.

Ostrzegł „maksymalną ostrożność nawet na obszarach, gdzie katastrofy normalnie się nie zdarzają”.

Według stanu na niedzielny wieczór, prawie 200 000 domów w całym regionie było pozbawionych prądu. Pociągi, loty i promy zostały odwołane w oczekiwaniu na nadchodzącą burzę, a nawet niektóre sklepy spożywcze – które są zazwyczaj otwarte 24 godziny na dobę i są uważane za koło ratunkowe podczas katastrof – zamknęły swoje drzwi.

„Południowa część regionu Kiusiu może doświadczać silnych wiatrów, wysokich fal i przypływów, których nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy”, powiedział w niedzielę JMA, zachęcając ludzi „do zachowania najwyższej ostrożności”.

Na ziemi urzędnik w mieście Izumi w Kagoshimie powiedział, że warunki gwałtownie się pogorszyły w niedzielę po południu.

„Wiatr stał się niezwykle silny. Pada też mocno” – powiedział AFP. „Tam jest totalne zaćmienie. Widoczność jest prawie zerowa.”

Oczekuje się, że burza, która nieco osłabła w miarę zbliżania się do lądu, skręci na północny wschód i przetoczy się przez główną wyspę Japonii w środę rano.

Japonia jest obecnie w sezonie tajfunów i zmaga się z 20 takimi burzami rocznie, z regularnymi ulewnymi deszczami powodującymi osuwiska lub gwałtowne powodzie. W 2019 roku tajfun Hagibis uderzył w Japonię, która była gospodarzem Pucharu Świata w Rugby, zabijając ponad 100 osób.

Rok wcześniej tajfun Jebi sparaliżował lotnisko Kansai w Osace, zabijając 14 osób. W 2018 r. powodzie i osunięcia ziemi zabiły ponad 200 osób podczas rocznej pory deszczowej w zachodniej Japonii.

Naukowcy twierdzą, że kryzys klimatyczny nasila burze, powodując, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, susze i powodzie, stają się coraz częstsze i bardziej intensywne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *