Connect with us

Zabawa

Szkielet kobiecego „wampira” odkopany na cmentarzu

Published

on

Szkielet kobiecego „wampira” odkopany na cmentarzu

Naukowcy poinformowali w tym tygodniu, że archeolodzy odkryli na cmentarzu w Polsce szczątki „wampirki”. Co więcej, odkrycie to nie jest pierwsze – i nie jest najmłodsze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kim była „wampirka”, jak została pochowana, w jaki sposób jej przedni ząb mógł zadecydować o jej losie, kiedy odkryto inne podobne pochówki i jak mogła zainspirować popkulturowe przedstawienia wampirów – w tym słynnego wampira zabójca Van Helsinga.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Zespół badawczy kierowany przez prof. Dariusza Polińskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dokonał w zeszłym miesiącu zaskakującego odkrycia. Na miejscu pochówku w Pieniu znaleźli szczątki kobiety z sierpem na szyi i trójkątną kłódką na stopie. Uważano, że narzędzie rolnicze uniemożliwia zmarłemu, uważanemu za wampira, powrót z martwych.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Odpowiedni blog historii, „Kobieta została pochowana w niezwykły sposób i z wielką starannością, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę tradycyjne antywampiryczne zwyczaje. Na głowie miała jedwabną czapkę, która ma 17 lat.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Magdalena Zagrodzka, przedstawicielka zespołu badawczego, powiedziała, że ​​sierp i kłódka „mogły chronić przed powrotem zmarłego, czego prawdopodobnie się obawiano. W tym kontekście praktyki te można uznać za tzw. praktyki antywampiryczne”. Sierp umieszczano na szyi z ostrzem, aby odciąć głowę zmarłemu, gdyby próbował wstać.

Coś jeszcze przykuło uwagę archeologów: kobieta miała wystający przedni ząb. To może być powód, dla którego przesądni mieszkańcy określają ich jako wampiry. „Takie odstępstwa od normy (a także garb, kulawa noga, znamiona, a nawet zbite brwi) wystarczyły, by sugerować, że po śmierci ktoś zostanie wampirem lub Strzygą (lub Strzygą, jeśli jesteś fanem popularnego wiedźmin seriale telewizyjne na Netflix) powracają z zaświatów, rozprzestrzeniają choroby, atakują zwierzęta i ludzi” – mówi Adam Węglowski, polski pisarz i ekspert ds. wampiryzmu.

Shutterstock

Eksperci twierdzą, że ten rodzaj pochówku stał się powszechny w XVII-wiecznej Polsce w odpowiedzi na rzekomą epidemię wampirów. Polański powiedział, że zwłoki były czasem palone, rozbijane kamieniami lub odcinano im głowy i nogi. Naukowcy planują zbadać miejsce pochówku za pomocą zaawansowanej technologii, a badacze z Uniwersytetu Krakowskiego planują przeprowadzić testy DNA na szczątkach, aby dowiedzieć się więcej o znalezionej kobiecie. „Takie odkrycie, zwłaszcza tutaj w Polsce, jest niesamowite, zwłaszcza teraz – wieki później” – powiedział Wiadomości CBS. „Czyste zdziwienie”.

Shutterstock

Ale to nie pierwsza wyprawa na wampiry, która przyniosła owoce w kraju. Archeolodzy pod kierunkiem Lesley Gregorickiej z University of South Alabama znaleźli sześć podobnych „szkieletów wampirów” na cmentarzu w Polsce w 2014 roku. Każde zwłoki były nabijane sierpami lub umieszczane w szczęce lub pod nią za pomocą kamienia.

Shutterstock

„Byliśmy zaskoczeni, gdy dowiedzieliśmy się, że „wampiry” z Drawska pochodziły z tego obszaru” – mówi Gregoricka. „Spodziewaliśmy się, że te osoby będą celem dewiacyjnego pochówku, biorąc pod uwagę ich status jako outsiderów społeczności”. Zamiast tego zespół podejrzewał, że te sześć osób było wczesnymi ofiarami epidemii cholery, która wtedy ogarnęła Europę Wschodnią. „Rozprzestrzenianie się chorób, takich jak cholera, było prawie nie znane w XVII wieku” – mówi Gregoricka. „Więc ludzie zwrócili się do sił nadprzyrodzonych, aby zrozumieć śmierć i nieszczęście”.

„Tak zwane „praktyki antywampiryczne” obserwowane w Europie Wschodniej i opowieści o nieumarłych powracających zza grobu pobudziły wyobraźnię zachodnich pisarzy w XIX wieku, którzy wymyślili postać wampira, jaką znamy dzisiaj. – mówi Węglowski. Twierdzi również, że słynna postać popkultury, łowca wampirów i nemezis Drakuli, Oparta na Abrahamie Van Helsingu na Georg Andreas Helwing, a XVIII-wieczny pastor luterański i znany botanik swoich czasów, który większość życia spędził w Angerburgu (obecnie Węgorzewo, Polska).

READ  Oglądaj na żywo zespoły z Melbourne: The Prize

Być może pamiętasz Van Helsinga granego przez Anthony’ego Hopkinsa w filmie Francisa Forda Coppolasa Dracula czy Hugh Jackman w horrorze Van Helsing. Według Węglowskiego, oryginalny Helwing był bardziej sceptyczny wobec możliwości istnienia wampirów niż popkultura Helsing. Ale walczył z przesądami równie nieubłaganie, jak van Helsing walczył z wampirami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *