Connect with us

Gospodarka

Sąsiedzi Niemiec niechętnie podpisują pakty gazowe – Zeitung

Published

on

Sąsiedzi Niemiec niechętnie podpisują pakty gazowe – Zeitung

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

BERLIN, 8 września (Reuters) – Sąsiedzi Niemiec niechętnie podpisują z Berlinem dwustronne umowy o awaryjnym podziale gazu – podał w czwartek Welt-Zeitung, powołując się na dokument Ministerstwa Gospodarki.

Ponieważ Rosja ogranicza eksport gazu do największej gospodarki Europy, Niemcy zawarły już takie pakty z Danią i Austrią, aby uniknąć panicznej reakcji w przypadku kryzysu dostaw i zmniejszyć ryzyko gromadzenia paliwa przez kraje.

Niemcy już od lipca intensywnie i od lipca pracują nad kolejnymi porozumieniami z innymi sąsiadami, takimi jak Polska i Włochy, poinformował w lipcu resort gospodarki, ale raport resortu gospodarki dla niemieckich prawodawców wykazał, że rozmowy te okazują się trudniejsze niż oczekiwano, donosi Welt.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Belgia, Luksemburg, Holandia i Polska unikają konstruktywnych negocjacji i zawarcia z nami dwustronnych porozumień solidarnościowych” – czytamy w raporcie.

Ministerstwo Gospodarki początkowo nie mogło skomentować raportu.

Członkowie Unii Europejskiej uzgodnili w lipcu, że uwolnią paliwo, które będzie dzielone w czasie kryzysu dostaw, ale do poszczególnych krajów należy wyjaśnienie, jak ten podział powinien przebiegać w praktyce.

Według raportu włoski rząd może wznowić rozmowy dopiero po wyborach parlamentarnych, które odbędą się pod koniec września i nie jest jasne, kiedy Berlin będzie mógł podpisać trójstronną umowę ze Szwajcarią i Włochami.

Sąsiedzi Niemiec niechętnie podpisują umowę z powodu nieporozumień dotyczących odszkodowań, jakie Berlin musiałby zapłacić swoim firmom za wywłaszczenie ich gazu w celu zaoferowania go swoim sąsiadom.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Rihama Alcousaa Montaż: Mark Potter

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Polska powinna wdrożyć CBDC, aby chronić swoją gospodarkę
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *