Connect with us

technologia

Starożytne miejsca asteroid zidentyfikowane za pomocą technologii miejsca zbrodni

Published

on

Starożytne miejsca asteroid zidentyfikowane za pomocą technologii miejsca zbrodni

Analiza zwęglonych szczątków roślin może potwierdzić lokalizację uderzeń asteroid w odległej przeszłości, jak pokazują nowe badania.

Na podstawie szacunków uderzeń asteroid w ciągu ostatnich 11650 lat (znanych jako holocen), które utworzyły kratery, zlokalizowano tylko około 30% miejsc uderzenia.

Do tej pory nie było sposobu na odróżnienie normalnych struktur lądowych od bardzo małych kraterów asteroid, chyba że w pobliżu znaleziono kawałki meteorytów żelaznych.

W nowym badaniu międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że węgiel drzewny wokół kraterów różni się od węgla drzewnego pochodzącego z pożarów – więc analiza próbek pozwala naukowcom określić pochodzenie małych kraterów.

„Właściwości organizmów, które zostały przekształcone w węgiel drzewny, odzwierciedlają warunki, w jakich zostały zabite” – powiedział główny autor dr. Ania Losiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN i Uniwersytetu w Exeter.

„Te warunki, takie jak ciepło, na jakie było narażone drewno, czy czas jego nagrzewania, pozostawiają charakterystyczne ślady na strukturze materiału.

„Na przykład węgiel drzewny z pożarów powierzchniowych o niskiej energii, takich jak płonące krzewy i liście, ma inne właściwości niż węgiel drzewny z pożarów o dużej intensywności.

„Uderzeniowe węgle drzewne są bardzo dziwne. Wszystkie wyglądają, jakby powstały w znacznie niższych temperaturach niż zwęglenia z pożaru i wszystkie są bardzo podobne, podczas gdy w pożarach często można znaleźć mocno zwęglone drewno, które ledwo uszkodziło gałęzie”.

dr Losiak prowadził badania nad indywidualnym stypendium Marie Skłodowska Curie w laboratorium wildFIRE Uniwersytetu w Exeter, pod kierunkiem prof. Claire Belcher.

Zespół badawczy wykopał rowy w krawędziach czterech kraterów (Kaali Main i Kaali 2/8 w Estonii, Morasko w Polsce i Whitecourt w Kanadzie).

„Różnice między węglem drzewnym z pożaru lasu a węglem drzewnym okazały się dramatyczne i zaskakujące” – powiedział profesor Belcher, współpracownik Global Systems Institute w Exeter.

READ  Premiery technologii marketingowych opartych na sztucznej inteligencji w tym tygodniu

„Podczas gdy węgiel drzewny z pożaru lasu różni się znacznie pod względem współczynnika odbicia w zależności od lokalnych warunków podczas pożaru, węgle uderzeniowe wykazywały spójne właściwości, mimo że pochodziły z bardzo różnych miejsc i tysięcy lat od siebie.

„To okazja dla geologów poszukujących niewykrytych kraterów uderzeniowych”.

Profesor Chris Herd z University of Alberta powiedział: „To badanie pogłębia naszą wiedzę na temat wpływu na środowisko powstawania małych kraterów uderzeniowych, dzięki czemu w przyszłości, gdy odkryjemy asteroidę o średnicy kilku metrów lub większej, będzie to tylko kilka dzieli nas kilka tygodni.” Po uderzeniu możemy dokładniej określić wielkość i rodzaj potrzebnej strefy ewakuacji.”

dr Łosiak dodał: „Od 1900 r. dwa uderzenia – w Tunguskiej i Czelabińsku – spowodowały ogromne zniszczenia.

„Aby przygotować się na przyszłe zagrożenia, musimy zrozumieć, jak często zdarzają się takie kolizje.

„A żeby to zrobić, musimy spojrzeć na niedawną przeszłość naszej planety”.

Relacja: Losiak A, Belcher CM, Plado J, et al. Procesy kraterowania o małym uderzeniu wytwarzają charakterystyczne skupiska węgla drzewnego. geologia. Opublikowano online 31 sierpnia 2022 r. doi:10.1130/G50056.1

Ten artykuł został ponownie opublikowany z następujących materiały. Uwaga: materiał mógł być edytowany pod względem długości i treści. Więcej informacji można znaleźć w podanym źródle.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *