Connect with us

Nauka

Sąd orzeka w sprawie księdza Jana

Published

on

Sąd orzeka w sprawie księdza Jana

Sędzia Sądu Krajowego poinstruował prawników państwowych, aby pomogli sądowi we właściwym określeniu przepisów prawa dotyczących tego, czy pracownik będzie miał prawo do zaskarżenia do sądu zwolnienia z pracy w przypadku, gdy sąd uzna, że ​​jego pierwotne zatrudnienie było sprzeczne z jakimikolwiek przepisami prawa.

Sędzia Oagile Key Dingake, zajmując się sprawą księdza Jana Czuby, byłego sekretarza Departamentu Szkolnictwa Wyższego, Badań Naukowych i Technologii (DHERST), powiedział prokuratorowi generalnemu Kevinowi Kipongi, że pomaga państwu w rozstrzyganiu odpowiednich orzecznictwa i przepisów szczególnych dotyczących takich kwestii legalności.

Ojciec Jan, który został usunięty, starał się o rewizję swojej decyzji o zwolnieniu na podstawie tego, że jego zwolnienie nastąpiło poza procesem prawnym.

Jednak panie Kipongi, który pomaga ówczesnemu Ministrowi Szkolnictwa Wyższego Wesleyowi Raminai i Stanu, złożył wniosek o umorzenie sprawy, twierdząc, że zatrudnienie księdza Jana było od początku nielegalne, ponieważ nie był obywatelem, a także był dyplomatą zajmującym stanowisko Konsulatu Honorowego RP.

Adwokat ks. Jana Edward Sasingian z Sasingian Lawyers twierdził, że ks. Jan był stałym rezydentem i przez długi czas mieszkał i służył w sektorze edukacji w PNG, a jego zatrudnienie było odpowiednie.

Argumentował również, że rola ks. Jana jako konsula honorowego RP nie była pracą zarobkową, lecz wolontariatem i nie może być powołana w sprawie.

Sędzia Dingake, obserwując zarzuty, uznał, że prezentacja Państwa była zbyt ogólna i nie wskazywała na żadne odpowiednie prawo lub upoważnienie do uzasadnienia argumentów.

Sędzia powiedział zatem panu Kipongi, aby państwo złożyło uzupełniające zarzuty nie dłuższe niż 10 stron, aby pomóc sądowi w zakresie odpowiednich przepisów prawa odnoszących się do tej instancji, czy pracownik miałby legitymację do zakwestionowania swojego zwolnienia z pracy w sądzie w przypadku, gdy sąd stwierdza, że ​​jego pierwotna umowa o pracę została zawarta wbrew przepisom prawa.

READ  Polski badacz rozwiązuje zagadkę Anonimowego Boga Palmyry

„Jeżeli w środowisku pracy, w przypadku orzeczenia przez sąd, że pracownik został zatrudniony niezgodnie z przepisami prawa, ale nadal jest zatrudniony i służy, a następnie zwolniony, miałby legitymację procesową lub prawo do złożenia skargi na wypowiedzenie umowy o pracę” – powiedział sędzia Dingake.

Sędzia zastrzegł więc decyzję w tej sprawie i doradził stronom przygotowanie dodatkowych argumentów w tych konkretnych kwestiach prawnych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *