Gospodarka
Eksport rosyjskiego gazu ziemnego do Europy spada do minimum od 40 lat
ANKARA
Rosyjski eksport gazu ziemnego rurociągami do Unii Europejskiej (UE) i Wielkiej Brytanii spadł o prawie 40% w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., podała we wtorek amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA).
Eksport gazu ziemnego spadł o prawie 50% w porównaniu z okresem od 2017 do 2021 r., podała MAE, powołując się na dane Refinitiv Eikon.
Krajowy eksport spadł do 1,2 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcf/d) w połowie lipca, najniższego poziomu od prawie 40 lat, podała agencja.
Według Eurostatu w latach 2016-2020 Rosja odpowiadała za około jedną trzecią dostaw gazu do UE i Wielkiej Brytanii za pośrednictwem rurociągów.
Rosja eksportuje gaz ziemny do UE i Wielkiej Brytanii przez trzy główne korytarze rurociągów, które wraz z mniejszymi interkonektorami zapewniają około 16 bcf/d przepustowości gazociągów importowych, wynika z danych rosyjskiego giganta energetycznego Gazpromu.
Jednym z takich korytarzy rurociągu jest podmorski rurociąg Nord Stream 1, biegnący przez Morze Bałtyckie do Niemiec oraz dalej do Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich.
Pozostałe nitki gazociągu biegną przez Białoruś do Polski i Niemiec oraz przez Ukrainę, gdzie gazociąg rozgałęzia się do Czech i Austrii i transportuje gaz ziemny do krajów północnej i południowej Europy.
Eksport rosyjskich gazociągów do UE i Wielkiej Brytanii spada od 2020 roku, początkowo ze względu na spadek popytu w Europie związany z COVID.
W połowie 2021 r. Rosja zaczęła ograniczać eksport gazu ziemnego do Europy wyłącznie do długoterminowych wielkości umownych i zakończyła sprzedaż na rynku spot. Eksport rosyjskiego gazu ziemnego do UE i Wielkiej Brytanii wynosił średnio 16,0 bcf/d w 2019 r., 12,4 bcf/d w 2020 r. i 10,9 bcf/d w 2021 r.
Największy spadek rosyjskiego eksportu nastąpił poprzez rurociąg Nord Stream 1 do Niemiec. Eksport rurociągów spadł w lipcu do 1,4 bcf/d, co stanowi zaledwie 20% przewidywanej przepustowości 5,6 bcf/d. Dostawy Rosji do Niemiec przez Białoruś i Polskę również znacznie spadły od października ubiegłego roku.
Przepływy rurociągami z Rosji do Słowacji do tej pory w 2022 r. wynosiły średnio 1,8 bcf/d w porównaniu z poprzednią średnią pięcioletnią wynoszącą 4,2 bcf/d w tym samym okresie. Przepływy rurociągów zmniejszyły się po części z powodu zamknięcia tłoczni gazu ziemnego na Ukrainie.
Dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Polski i krajów sąsiednich przez Białoruś wynosiły średnio 0,9 bcf/d od stycznia 2021 do kwietnia 2022 i od tego czasu spadły do 0,2 bcf/d.
Aby zrównoważyć niższy eksport gazociągów z Rosji, UE i Wielka Brytania importowały w tym roku rekordowe ilości skroplonego gazu ziemnego (LNG), zwłaszcza z USA.
Strona internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości oferowanych abonentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie skróconej. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”