Connect with us

Gospodarka

Raport: Przyszłość polskich samorządów rysuje się ponuro

Published

on

Raport: Przyszłość polskich samorządów rysuje się ponuro

Raport: Przyszłość polskich samorządów rysuje się ponuro

Coroczny ranking pokazuje mnóstwo kryzysów zagrażających lokalnej stabilności finansowej

30 lipca „Wspólnota”, a Gazeta donosząca o polskich sprawach miejskich opublikowała coroczny ranking najbogatsze społeczności w kraju. Ranking przedstawia obraz roku 2021 i przedstawia niektóre z kluczowych cech lokalnej gospodarki.

Oprócz majątku per capita ranking, który po raz pierwszy opublikowali ponad 20 lat temu prof. Paweł Svianiewicz i dr. Na pytanie odpowiedziała również Julita Łukomska z UW regionalna stabilność finansowa jak również przyszłe wyzwania dla gmin.

Wbrew zwykle optymistycznym perspektywom dalszego rozwoju Polski, badacze wskazują na mnóstwo kryzysów, które sprawiają, że przyszłość samorządu wygląda raczej ponuro w porównaniu z poprzednimi latami.

Obecne i przyszłe wyzwania dla polskich samorządów

Ostatnim razem, gdy TheMayor.EU uwzględnił ranking polskich miast na temat dobrobytu, był rok 2019, po tym, jak Polska została oficjalnie nazwana „Kraj uprzemysłowiony. W tym czasie ranking wymieniał ciągły przepływ kapitału i skuteczną politykę społeczną jako korzyści z ogólnie pozytywnymi perspektywami na przyszły rozwój.

Jednak ranking 2021 ma znacznie bardziej pesymistyczny obraz przyszłości samorządu. Jak wynika z komunikatu prasowego stowarzyszenia, narracja rządu o znakomitych wynikach budżetów samorządowych jest myląca, a przyszłość rysuje się ponuro.

Badanie przytacza trwały długoterminowy problem z inflacjąjak również Podatek to zmieni Cięcia w budżetach gminnych jako główne wyzwania na przyszłość. Do tego dochodzi rosnąca niepewność co do wchłanianie Fundusze UEjak również napięcia finansowe generowane przez wojna na Ukrainie a fala uchodźców to główne zagrożenia dla rozwoju regionalnego.

Cytat z samego badania brzmi: „Wszystko to sprawia, że ​​z wielką troską należy patrzeć na bliższą i dalszą przyszłość budżetów miejskich”.

READ  Polska i Ukraina są blisko porozumienia w sprawie handlu produktami rolnymi, ale bez przełomu

Ranking

Autorzy podkreślają, że wyniki badania nadal wykazują stabilność w społecznościach. Pod względem majątku per capita w stolicach województw, Warszawa (8934,73 zł) nie jest zaskoczeniem, że plasuje się na szczycie listy, a następnie Wrocław (7383,80 zł), Opole (7134,54 zł), Kraków (7003,56 zł) i pozach (6838,94 zł).

Druga część dotyczy miast powiatowych, które mają status powiatu lub powiatu. Na czele listy znajduje się Sopot z najwyższym majątkiem per capita wynoszącym 9253,36 zł, a następnie Płock (7248,73 zł), Gliwice (6826,40 zł), Dąbrowa Górnicza (6765,01 zł) i Świnoujście (6489,06 zł).

Autorzy zwracają uwagę, że wiele wyników tegorocznego rankingu jest wynikiem m.in przelewy zagraniczne i inwestycje zagraniczne zamiast lokalnie pobieranych dochodów podatkowych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *