Sport
Priyanka Chopra Jonas odwiedza Centrum Blue Dot w Polsce, aby spotkać się z dziećmi-uchodźcami z Ukrainy
Ambasador Dobrej Woli UNICEF Priyanka Chopra Jonas udała się w tym tygodniu do Polski, aby spotkać się z dziećmi i rodzinami uchodźców uciekającymi przed wojną na Ukrainie.
Chopra Jonas odwiedził pokój Blue Dot w warszawskim ośrodku dla uchodźców i spotkał się z matkami i dziećmi z Ukrainy, które obecnie przebywają w ośrodku, największym w kraju.
„Wszystkie dzieci, które spotkałem, tęsknią za domem” – powiedział Chopra Jonas. „Często najmniej mówi się o niewidzialnych ranach wojny, ale są one najbardziej druzgocące dla dziecka. Niesamowicie zachęcające było zobaczenie szybkiej reakcji UNICEF i ich współpracy z Polakami i rządem w celu zapewnienia dzieciom i ich rodzinom poczucia bezpieczeństwa, nadrabiania zaległości, świadomości swoich praw i wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Wszystkie dzieci na całym świecie mają prawo do takiej pomocy, bez względu na to kim są i skąd pochodzą.”
W ciągu dwóch dni Chopra Jonas odwiedził kilka programów w nowym biurze operacyjnym UNICEF w Polsce, utworzonym po wojnie na Ukrainie. Spędziła czas w centrum edukacyjnym wspieranym przez UNICEF, które we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy wspiera ukraińskie dzieci poprzez zajęcia wyrównawcze, kursy językowe, umiejętności miękkie i inne zajęcia przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W centrum rozwoju przedszkolnego „Spynka”, które zapewnia wsparcie i opiekę nad ukraińskimi uchodźcami, Chopra Jonas spotkał się z młodszymi dziećmi i matkami i usłyszał bezpośrednio o wyzwaniach, z jakimi borykają się rodziny.
Prawie dwie trzecie dzieci jest wysiedlonych albo w obrębie Ukrainy, albo do krajów sąsiednich, większość z nich w Polsce. Ponad 90 procent to kobiety i dzieci.
„To kryzys kobiet i dzieci” – powiedział Chopra Jonas. „Kobiety, które spotkałem, głęboko mnie dotknęły i zainspirowały. Nie tylko są matkami, które musiały uciekać przed wojną, pozostawiając swoich mężów i bliskich, ale teraz są jedynymi opiekunami. To psycholodzy, którzy pomagają dzieciom i łagodzą ich koszmary wojny. Jesteście nauczycielami. Wolontariusze w Blue Dots. Odkładają na bok własną traumę, aby pielęgnować i chronić dzieci.
Wreszcie, na obozie letnim zorganizowanym przez organizację partnerską UNICEF, Chopra Jonas spędzał czas z zarejestrowanymi dziećmi w wieku od 5 do 16 lat, podczas gdy one cieszyły się zajęciami wyrównawczymi, grami edukacyjnymi, zajęciami rozwijającymi umiejętności, lekcjami języka polskiego itp. oraz zajęciami sportowymi na świeżym powietrzu.
„Wiele dzieci, które uciekły przed wojną na Ukrainie, pozostawiło wszystko za sobą” – powiedział Rashed Mustafa, krajowy koordynator UNICEF w Polsce odpowiedzialny za pomoc w nagłych wypadkach. „Ich domy, ich przyjaciele, nawet ich zwierzaki i ulubione zabawki. Naszą odpowiedzią w Polsce była ich ochrona, zapewnienie im dostępu do edukacji i wsparcia zdrowia psychicznego. W ciągu zaledwie 21 tygodni mamy silne programy i partnerstwa w zakresie edukacji, zdrowia, ochrony, zdrowia psychicznego, wczesnego rozwoju dzieci i zaangażowania młodzieży i jesteśmy bardzo wdzięczni Priyance Chopra Jonas, pierwszej Ambasadorowi Dobrej Woli UNICEF, który odwiedził Za podkreślenie tej ważnej pracy w Corner i możliwy wzrost liczby uchodźców, intensyfikujemy nasze działania i wzmacniamy nasze partnerstwo z rządami centralnymi i lokalnymi oraz partnerami społeczeństwa obywatelskiego, abyśmy mogli nadal wspierać te najbardziej narażone dzieci.
Dostęp do edukacji jest kluczowym elementem działań UNICEF na Ukrainie iw regionie, ponieważ wojna – i zniszczenie systemu edukacji – ma dramatyczny wpływ na życie i przyszłość 5,7 miliona dzieci w wieku szkolnym w tym kraju. Dla około 2,2 miliona ukraińskich dzieci, które szukały schronienia w sąsiednich krajach, każda możliwość kontynuowania nauki jest kluczowa. UNICEF wspiera wiele dróg, w tym w szkołach, poprzez nauczanie na odległość, kursy wyrównawcze lub językowe, aby pomóc dzieciom nadrobić zaległości w nauce i zintegrować się z krajowymi systemami edukacji krajów przyjmujących.
Aby zapewnić wszystkim ukraińskim uchodźcom wsparcie w integracji z lokalnym systemem szkolnym przed nowym rokiem szkolnym, UNICEF wzywa do:
Rządy państw przyjmujących, organizacje humanitarne i darczyńcy będą kontynuować wsparcie dla programów naprawczych i nadrabiania zaległości, w tym w okresie poprzedzającym nowy rok szkolny.
Darczyńcy wspierający rządy przyjmujące w rozwijaniu programów wsparcia zdrowia psychicznego i psychospołecznego oraz zajęć rekreacyjnych, w tym poprzez szkoły.
rządy państw przyjmujących, aby zapewnić dzieciom ukraińskim i ich rodzinom, a także ukraińskim nauczycielom uchodźców dostęp do wsparcia językowego i kulturowego; i nadal priorytetowo traktować jak najszybszą integrację dzieci z głównymi systemami edukacyjnymi z wykwalifikowanymi nauczycielami, aby wspierać naukę i dobre samopoczucie.
Rządy państw przyjmujących mają zapewnić swoim nauczycielom umiejętności potrzebne do wspierania nowo zintegrowanych uczniów ukraińskich w ich klasach, poprzez możliwości szkolenia w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS), edukacji włączającej i zastraszania/zapobiegania przemocy w klasie.
Rządy państw przyjmujących wspierają integrację ukraińskich nauczycieli z systemem krajowym jako nauczycieli, asystentów nauczania lub mediatorów kulturowych w celu ułatwienia integracji ukraińskich dzieci.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”