Świat
Chińska armia „nie wytrzyma”, gdy Nancy Pelosi odwiedza Tajwan | Chiny
Media informują o tym w obliczu coraz bardziej wrogich zagrożeń ze strony Chin Nancy Pelosi będzie kontynuować wizytę na Tajwanie, pomimo wysiłków administracji Bidena, by ostrzec ich przed wstrzymaniem.
Tingting Liu, korespondent do spraw zagranicznych tajwańskiego kanału informacyjnego TVBS, zgłoszone Źródła powiedziały jej, że Pelosi przybędzie do stolicy, Taipei, we wtorek wieczorem. CNN również zgłaszane że wizyta ma się odbyć, powołując się na wysokiego rangą urzędnika tajwańskiego rządu i urzędnika amerykańskiego.
Rząd Tajwanu nie skomentował publicznie tych doniesień.
Gdyby Pelosi włączyła Tajwan do swojej trasy po Azji, byłaby to pierwsza wizyta przewodniczącego Izby Reprezentantów USA od ćwierćwiecza. Pekin, który twierdzi, że samorządna wyspa jest własną prowincją, jasno dał do zrozumienia, że taki ruch uzna za niedopuszczalną prowokację.
Chiny zwiększyły swoje ostrzeżenie w poniedziałek, mówiąc, że ich wojsko „nie stanie z boku”, jeśli wizyta będzie kontynuowana.
Przedstawiciel USA powiedział CNN, że w świetle tego ostrzeżenia Pentagon „pracuje przez całą dobę”, aby monitorować wszystkie chińskie ruchy w regionie.
Potencjalna wizyta Pelosi w czasie wzmożonych napięć z Chinami jest napiętą sprawą zarówno dla USA, jak i Chin. Jako przewodnicząca Izby Reprezentantów zajmuje trzecie miejsce w nominacji prezydenckiej po Joe Biden i wiceprezydent Kamali Harris.
Z chińskiej perspektywy wizyta prawodawcy tak ściśle związanego z prezydenturą konstytucyjnie potęguje skandal. Rzecznik Chin Zhao Lijian powiedział, że wizyta na Tajwanie „spowoduje rażące reperkusje polityczne” ze względu na status Pelosi jako „urzędnika nr 3 w rządzie USA”.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA), największa armia świata, świętowała w poniedziałek 95. rocznicę swojego powstania.
Potencjalny etap trasy Pelosi na Tajwanie nie znajduje się jeszcze w ich publicznym harmonogramie. Jeśli zdecyduje się na wizytę, będzie to pierwsza wizyta w Izbie Reprezentantów USA od czasu, gdy pojechał tam Newt Gingrich 1997. Pekin zaprotestował przeciwko podróży, ale w końcu przełknął złość.
Oficjalnie Pelosi odwiedzi podczas tej podróży tylko Singapur, Malezję, Koreę Południową i Japonię. Ale Michael McCaul, Republikanin z Teksasu i wysoki rangą członek Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, i demokratka Anna Eshoo powiedzieli amerykańskim mediom w zeszłym tygodniu, że Pelosi zaprosił ich na Tajwan. Obie odmówiły z powodu konfliktu w harmonogramie.
Podróż Pelosi ma miejsce w czasie skrajnej niepewności geopolitycznej w regionie. W poniedziałek wraz z sześcioosobową delegacją Kongresu odbyły rozmowy z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem. Według oficjalnego oświadczenia biura Lee, singapurski przywódca podkreślił „znaczenie stabilnych stosunków amerykańsko-chińskich dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie”.
Według oficjalnej agencji informacyjnej Xinhua w poniedziałek przed rocznicą założenia PLA chińska armia przeprowadziła w sobotę „ćwiczenia snajperskie” w pobliżu wysp Pingtan w prowincji Fujian. Administracja Bezpieczeństwa Morskiego ostrzegła statki, aby unikały tego obszaru.
Odkąd dwa tygodnie temu pojawiły się doniesienia o możliwej podróży Pelosi na Tajwan, państwowe media w Pekinie nasiliły krytykę polityki USA wobec Tajwanu. W ostatnich dniach chińscy dyplomaci również weszli do mediów społecznościowych, aby powtórzyć stanowisko Chin, potwierdzając zasadę „jednych Chin” Pekinu.
George Yin, wybitny pracownik Centrum Studiów nad Chinami na Narodowym Uniwersytecie Tajwańskim w Tajpej, powiedział, że Stany Zjednoczone stoją przed strategicznym dylematem związanym ze stabilizacją Cieśniny Tajwańskiej.
„Z jednej strony Stany Zjednoczone muszą zasygnalizować swoje wsparcie dla Tajwanu, zwłaszcza że Chiny często przedstawiają USA jako papierowego tygrysa, któremu brakuje determinacji, by przyjść z pomocą Tajwanowi” – powiedział Yin.
„Z drugiej strony USA muszą uspokoić Chiny, że nadal przestrzegają zasady jednych Chin. Przewidywana wizyta Pelosi pokazuje, jak trudno jest osiągnąć dobrą równowagę strategiczną”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”