Gospodarka
Około 30 delegacji odwiedza Brześć na obchody Dnia Miasta
BREST, 29 lipca (BelTA) – Około 30 delegacji przybyło do Brześcia, aby pomóc miastu w obchodach 1003 rocznicy powstania w dniach 29-30 lipca, dowiedział się BelTA.
Brześć przyjmuje delegacje z Polski, Łotwy, Słowacji, Niemiec, rosyjskiej Samary, Kowrowa, Kaliningradu, Sankt Petersburga, Iżewska, Pietrozawodska, Riazania, Astrachania i Małgobka oraz przedstawicieli placówek dyplomatycznych.
„Pomimo tego, że niektóre miasta wysłały zawiadomienia o zawieszeniu lub zakończeniu współpracy z nami, nie usunęliśmy ich herbów z muru bliźniaczego miasta. Nie mamy wątpliwości, że opinie tych, którzy nadesłali te pisma, nie pokrywają się z opiniami mieszkańców szczerze kochających Brześć. Nawiązujemy nowe znajomości, podpisujemy umowy o współpracy, które następnie wypełniane są treściami gospodarczymi i kulturalnymi. To przemawia za skutecznością formatu bliźniaczego” – powiedział burmistrz Brześcia Aleksandr Rogaczuk.
Na przykład Brześć i Kaliningrad są miastami siostrzanymi od ponad dekady. „Oprócz turystyki promujemy połączenia między branżami. W Kaliningradzie sprzedaje się wiele białoruskich towarów. Trudności, przez które przechodzimy, tylko nas wzmacniają. Logistyka w obwodzie kaliningradzkim opiera się obecnie głównie na promach. Jestem pewien, że to tymczasowe i wszystko będzie lepiej – powiedział burmistrz Kaliningradu Jewgienij Lubiwy. Podczas wizyty w Brześciu rosyjska delegacja omawiała nowe obszary współpracy.
Słowacki Vranov nad Toplou jest również wieloletnim partnerem Brześcia. „Bardzo się cieszymy z tej przyjaźni. Kiedy w Brześciu jest święto, radujemy się razem z mieszkańcami Brześcia. Większość naszej współpracy dotyczy edukacji i kultury. Myślę, że nasza przyjaźń będzie kontynuowana” – powiedział Milan Tkac, wiceburmistrz miasta Vranov nad Toplou.
Dziś Brześć otrzymał nowe miasto siostrzane. Podczas przyjęcia podpisano umowę o współpracy z rosyjską Samarą.
Aleksandr Rogaczuk poinformował gości o rozwoju Brześcia. „Gospodarka brzeska otrząsnęła się po wstrząsach, których doświadczyliśmy w lutym i marcu. Sądząc po statystykach za pierwsze półrocze, widzimy, że zdecydowana większość firm staje na nogi, znajdując już nowe rynki i kanały logistyczne. Zadaniem jest osiągnięcie ubiegłorocznego poziomu produkcji przemysłowej. Niektóre firmy rozpoczęły projekty zastępowania importu” – powiedział burmistrz.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”