Connect with us

technologia

Last Energy zgadza się na budowę dziesięciu SMR dla Nowej Strefy Przemysłu Jądrowego w Polsce

Published

on

Last Energy zgadza się na budowę dziesięciu SMR dla Nowej Strefy Przemysłu Jądrowego w Polsce

29 lipca 2022 r

Amerykański deweloper małych reaktorów modułowych (SMR) Last Energy podpisał porozumienie z polską Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE) i DB Energy w sprawie budowy elektrowni składającej się z dziesięciu reaktorów SMR o łącznej mocy 200 MWe. Umowa obejmuje również umowę zakupu energii na okres minimum 24 lat przez LSSE i jej najemców.

Podpisanie umowy, od lewej: Dominik Brach, Piotr Danielski, Damian Jamroz i Ryszard Wawryniewicz (zdj.: LSSE)

„Porozumienie między Last Energy a LSSE stanowi znaczący krok w kierunku powszechnego przyjęcia SMR, reprezentując inwestycje o wartości ponad miliarda dolarów i sprzedaż energii o wartości ponad 5 miliardów dolarów” – powiedział Last Energy.

Oferta Last Energy w zakresie SMR obejmuje cały proces inwestycyjny, w tym projektowanie, budowę, finansowanie, serwis i likwidację. DB Energy z siedzibą we Wrocławiu zapewnia integrację infrastruktury elektrowni i odbiorców końcowych.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – w województwie dolnośląskim w południowo-zachodniej Polsce – działa od 1997 roku i jest siedzibą ponad 75 firm i ponad 16 000 miejsc pracy.

„Ten projekt umożliwiłby bezpieczne, stabilne i bezemisyjne źródło energii dla fabryk w strefie” – powiedział prezes LSSE Przemysław Bożek. „Robimy kolejny krok nie tylko w kierunku zielonej energii, ale także w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego”.

Wiceprezes LSSE Ryszard Wawryniewiczof dodał: „Dzisiejsze spotkanie jest kontynuacją rozpoczętych rozmów o współpracy pomiędzy Last Energy, DB Energy i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w sprawie finansowania i budowy elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych.

„Jako jedni z pierwszych na świecie mamy możliwość zastosowania takiej technologii w domu. Widzimy ogromną szansę i szereg korzyści płynących z realizacji inwestycji, w tym osiągnięcie rzeczywistej zerowej emisji, zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej oferowanych terenów czy budowanie przewagi konkurencyjnej strefy i działających tu inwestorów.”

„Polska jest jednym z pierwszych krajów, w których Last Energy planuje wdrożyć naszą technologię SMR” – powiedział Damian Jamroz, Dyrektor Generalny polskiej spółki zależnej Last Energy, Last Energy Polska. „Cieszymy się, że Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wyraziła zainteresowanie ulokowaniem na swoim terenie jednej z planowanych inwestycji oraz zamiar podpisania długoterminowej umowy na produkowaną energię.

„Teraz zaczynamy identyfikować potencjalne lokalizacje. Naszym celem jest wspieranie procesu dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego polskiemu przemysłowi i społeczeństwu.”

„Dzięki naszej inwestycji przedsiębiorcy ze strefy zeroemisyjnej mają do dyspozycji stabilne źródło energii” – powiedział prezes DB Energie Dominik Brach. „Małe elektrownie jądrowe, zwłaszcza naszego partnera Last Energy, to przyszłość dużych firm na drodze do zerowej emisji”.

Last Energy to spin-off Energy Impact Center, instytutu badawczego, którego celem jest przyspieszenie przejścia na czystą energię poprzez innowacje. Technologia SMR oparta jest na ciśnieniowym reaktorze wodnym o mocy 20 MWe lub 60 MWt. Moduły elektrowni byłyby budowane poza zakładem i składane w moduły. Dzięki zastosowaniu prefabrykowanych elementów modułowych, reaktor powinien zostać zmontowany w ciągu 24 miesięcy od ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Zakładana żywotność elektrowni to 42 lata.

W czerwcu Last Energy podpisało umowę z polską państwową spółką energetyczną Enea SA o współpracy przy wdrażaniu SMR, być może w Polsce. W ramach porozumienia między Eneą a Last Energy obie firmy będą początkowo współpracować nad rozwojem, budową i dalszą dystrybucją SMR. Przewiduje również możliwość powołania w Polsce wspólnej spółki, która będzie odpowiedzialna za wdrożenie technologii SMR firmy Last Energy w Polsce. Po potwierdzeniu wykonalności ekonomicznej i technologicznej oraz uzyskaniu odpowiednich certyfikatów, spółki na podstawie przeprowadzonych analiz rynkowych i potrzeb Grupy Enea zdecydują o zakresie dalszej współpracy.

„Na całym świecie stoimy w obliczu pilnej potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego bez narażania naszych postępów w działaniach na rzecz klimatu” – powiedział Bret Kugelmass, założyciel i dyrektor generalny Last Energy. „Energetyka jądrowa oferuje krajom potężną strategię osiągnięcia obu. Dzisiejsze porozumienie jest kluczowym krokiem w dostarczaniu stabilnej, niezawodnej i opłacalnej energii do Polski oraz tworzeniu bardzo potrzebnego modelu, w jaki sposób można powiązać cele bezpieczeństwa energetycznego i klimatu dla sektora przemysłowego.

READ  UNDECEMBER rozpoczyna się 13 stycznia 2022 roku w Korei Południowej, a na całym świecie na początku 2022 roku

Opracowane i napisane przez World Nuclear News



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *