Connect with us

Sport

Wyjaśnienie: format repasaży wprowadzony przez World Athletics na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024

Published

on

Wyjaśnienie: format repasaży wprowadzony przez World Athletics na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024

World Athletics ogłosiło w poniedziałek, że są zestaw do wprowadzenia rundy nadziei w biegach jednodystansowych od 200m do 1500m na ​​Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Światowa Rada Lekkiej Atletyki podtrzymała decyzję i zastosowała repasaże również do płotków.

„W nowym formacie repasaży zawodnicy, którzy nie zakwalifikują się według miejsca w biegach pierwszej rundy, będą mieli drugą szansę na zakwalifikowanie się do półfinału poprzez udział w repasażu” – powiedział World Athletics.

Co to jest wycofanie?

Repasaż oznacza w zasadzie drugą szansę. Kiedy sport ma repasaże, oznacza to, że zawodnik ma jeszcze jedną szansę na rywalizację i awans do większej liczby rund i ewentualnie finałów, nawet jeśli przegrał raz we wczesnych rundach.

W lekkiej atletyce repasaże oznaczałyby, że każdy zawodnik na torze od 200m do 1500m wystartowałby dwukrotnie na igrzyskach olimpijskich. Według World Athletics wydarzenia na igrzyskach olimpijskich składałyby się teraz z pierwszej rundy, rundy pocieszenia, półfinału i finału. Nie uwzględniono repasaży na 100m, ponieważ impreza ma już biegi.

Jakie są obecne zasady?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawodnicy kwalifikują się, jeśli prowadzą swoje biegi lub mają najszybsze czasy w swoich biegach.

Dlaczego w lekkiej atletyce są repasaże?

Czasami najlepsi zawodnicy – ​​z wielu powodów – nie docierają do finałów. W niektórych przypadkach sama różnica w jakości w niektórych biegach pozwoliłaby zawodnikowi zakwalifikować się do dodatkowych rund, gdyby był w innym biegu wśród innych zawodników w swojej kategorii.

W niektórych przypadkach rankingi lub warunki mogą mieć swoje żniwo i wykoleić proces kwalifikacyjny zawodnika. Repasaże dają tym sportowcom drugą szansę. Umożliwia prezentację najlepszej jakości na imprezie zamykającej.

READ  Skoki narciarskie. Bertoncelj kończy pracę ze Slovenesem, tymczasowym trenerem Hrgoty!

Prezes World Athletics, Sebastian Coe, powiedział: „Po konsultacjach z naszymi sportowcami i nadawcami wierzymy, że jest to innowacja, która ułatwi sportowcom postęp w tych wydarzeniach i wywoła emocje dla fanów i nadawców. Okrążenia pocieszenia zapewnią większą ekspozycję na nasz sport podczas rozkwitu olimpijskiego i zostaną starannie zaplanowane, aby zapewnić, że każde wydarzenie w naszym programie olimpijskim zachowa swój udział w centrum uwagi”.

Czy są jakieś potencjalne problemy związane z tą zmianą?

Przychodzi mi na myśl kilka pilnych problemów, szczególnie w odniesieniu do wyścigu na 1500m. Niektórzy elitarni sportowcy biorą udział w dodatkowym wyścigu na okrążeniu repasażowym, a przewaga prawdopodobnie spadnie na ich zawodników w finale, ponieważ czas regeneracji będzie inny dla sportowców rywalizujących w obu wyścigach. Czas regeneracji dla kogoś startującego na 1500m jest męczący w porównaniu do zawodnika w sprincie na 200m.

Jest też kwestia uruchomienia próbnego. Po dokonaniu takiej przełomowej zmiany zwykle pojawia się kilka wydarzeń, które są wykorzystywane jako próby sprawdzenia, czy zmiany się utrzymają. Na przykład strzelectwo wypróbowywało nowy system punktacji, ale zamiast zastosować go bezpośrednio do dużego turnieju, wykorzystało Puchar Prezydenta w Polsce jako punkt wyjścia przed rozpoczęciem sezonu ISSF 2022.

W lekkoatletyce okrążenia repasażowe mają zostać wprowadzone natychmiast na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, pozostawiając organizatorom, sportowcom i trenerom bez możliwości oceny wyników lub strategii na każdym okrążeniu. W szybszych wyścigach nie jest jasne, jak teraz potoczą się rzeczy, ponieważ zawodnicy w cięższych biegach mają teraz motywację do wolniejszego ścigania się i zmierzenia się z łatwiejszym boiskiem na okrążeniu repasażowym, aby dotrzeć do końcowych etapów swoich poszczególnych zawodów.

W jakie wydarzenie jest obecnie zaangażowana?

Repasaże są obecnie podobnie częścią zapasów i taekwondo na igrzyskach olimpijskich. Jeżeli zawodnik przegra w obu konkurencjach w pierwszej rundzie, a jego przeciwnik awansuje do finału, ten zawodnik musi zmagać się z przeciwnikiem finalistów w drugiej rundzie i awansować na brązową pozycję medalową. Brązowy medal to górna granica repasaży w zapasach, w których finaliści obu drabinek mierzą się ze sobą w walce o złoty medal.

READ  Wycieczka po zabytkowych polskich domach powraca | Wiadomości, sport, praca

W judo, które jest również sportem olimpijskim, rywalizuje czterech przegranych ćwierćfinałów, a zwycięzcy zmierzą się z przegranymi półfinałów. Kto wygra ten mecz, wygrywa brąz – i podobnie jak w zapasach do zgarnięcia są dwa brązowe medale. Inne sporty, takie jak wioślarstwo i kolarstwo torowe, również dają wiele nadziei.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *