Connect with us

Świat

Berlin przygotowuje „gigantyczny termos”, aby ogrzać domy tej zimy

Published

on

Berlin przygotowuje „gigantyczny termos”, aby ogrzać domy tej zimy

BERLIN (AP) — Rdzawa wieża, która wznosi się na terenie przemysłowym nad brzegiem berlińskiej Szprewy, nie przypomina eleganckich dzbanków używanych przez Niemców do kawy, ale jej przeznaczenie jest podobne: zapewnić trochę ciepła przez cały dzień podaruj kawę, zwłaszcza gdy na dworze jest zimno.

Dzięki wysokości 45 metrów (prawie 150 stóp) i pojemności do 56 milionów litrów (14,8 miliona galonów) gorącej wody, dostawca energii Vattenfall twierdzi, że wieża pomoże ogrzać berlińskie domy tej zimy, nawet jeśli dostawy rosyjskiego gazu wyczerpią się.

„To gigantyczny termos, który pomaga nam magazynować ciepło, kiedy go nie potrzebujemy”, mówi Tanja Wielgoss, która kieruje oddziałem ciepłowniczym szwedzkiej firmy w Niemczech. „A potem możemy go uwolnić, kiedy tego potrzebujemy”.

Sieci ciepłownicze zasilane węglem, gazem lub odpadami istnieją od ponad wieku, ale większość z nich nie jest zaprojektowana do magazynowania dużych ilości ciepła. Zamiast tego spalają tyle paliw kopalnych, ile potrzeba, przyczyniając się do emisji gazów cieplarnianych, które napędzają globalne ocieplenie.

Nowy system, który został zaprezentowany w czwartek w elektrowni Vattenfall w Reuterze, utrzyma wodę prawie doprowadzoną do wrzenia za pomocą energii elektrycznej z elektrowni słonecznych i wiatrowych w całych Niemczech. W czasach, gdy energia odnawialna przewyższa zapotrzebowanie, obiekt skutecznie działa jak gigantyczna bateria, przechowująca ciepło, a nie energię elektryczną.

„Czasami w sieciach jest nadmiar prądu, którego nie można już wykorzystać, a potem trzeba wyłączyć turbiny wiatrowe” – mówi Wielgoss. „Tam, gdzie stoimy, możemy wchłonąć ten prąd”.

Zakład o wartości 50 milionów euro (52 miliony dolarów) będzie miał moc cieplną 200 megawatów – wystarczającą do zaspokojenia dużej części zapotrzebowania Berlina na ciepłą wodę w okresie letnim i około 10% zapotrzebowania na ciepłą wodę w okresie zimowym. Duży, izolowany zbiornik utrzymuje wodę w cieple do 13 godzin, pomagając zniwelować krótkie okresy słabego wiatru lub słońca.

READ  Mur na granicy USA i Meksyku. Budowa ogrodzenia Trumpa postępuje w szybkim tempie.Wiadomości ze świata

Będzie też mógł korzystać z innych źródeł ciepła – na przykład ze ścieków – powiedział Wielgoss. Choć będzie to największy magazyn ciepła w Europie, gdy zostanie ukończony pod koniec tego roku, jeszcze większy jest już planowany w Holandii.

Berlińska specjalistka ds. klimatu Bettina Jarasch powiedziała, że ​​im szybciej zbudowane zostaną takie systemy magazynowania ciepła, tym lepiej.

„Ze względu na swoje położenie geograficzne region Berlina jest jeszcze bardziej zależny od rosyjskich paliw kopalnych niż inne części Niemiec” – powiedziała The Associated Press. „Dlatego nam się tu naprawdę spieszy”.

„Wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny uczą nas, że musimy działać szybciej” – powiedział Jarasch.

„Przede wszystkim przejdź do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla” – powiedziała. „A po drugie, aby uniezależnić się (od importu energii).”

Dane opublikowane w czwartek przez Stowarzyszenie Niemieckich Zakładów Energetycznych (BDEW) pokazują, że wysiłki na rzecz zmniejszenia zużycia gazu ziemnego przynoszą efekty.

Zużycie gazu spadło o 14,3% w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku.

Część spadku była spowodowana łagodniejszą pogodą, ale grupa branżowa powiedziała, że ​​nawet biorąc pod uwagę wyższe temperatury, nastąpił wymierny spadek, który przypisywano gorszym warunkom gospodarczym, apelom niemieckiego rządu o oszczędzanie energii i osobiste wysiłki osób fizycznych.

Wielgoss powiedziała, że ​​jest przekonana, że ​​klienci Vattenfall nie zmarzną tej zimy, pomimo zbliżających się niedoborów gazu z Rosji, ponieważ Moskwa mści się na zachodnich sankcjach, zmniejszając przepływ gazu przez kluczowe rurociągi.

„Konsumenci w Niemczech są bardzo dobrze chronieni” – powiedziała. „Więc na pewno nie odczujesz żadnych braków. Ale oczywiście apelujemy do wszystkich, aby naprawdę zaczęli oszczędzać energię”.

READ  Rosyjskie naloty zabijają trzy osoby w Odessie i uderzyły w bazę lotniczą Połtawa, mówi Ukraina

„Każda zaoszczędzona kilowatogodzina jest dobra dla kraju” – dodała.

___

Śledź relacje klimatyczne AP na https://apnews.com/hub/climate

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *