Connect with us

Gospodarka

Rosja ogranicza ochronę środowiska w obliczu szalejącej wojny i zbliżającego się kryzysu gospodarczego

Published

on

Rosja ogranicza ochronę środowiska w obliczu szalejącej wojny i zbliżającego się kryzysu gospodarczego

Rosja po cichu ułatwiła budowę rurociągów w rezerwatach przyrody, zniosła przepisy dotyczące emisji samochodów i wycofała środki mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia, w ramach szerokiego wycofania przepisów środowiskowych, które prawdopodobnie nabiorą tempa w obliczu wojny na Ukrainie i głębokiej recesji gospodarczej.

Grupy biznesowe lobbują za zniesieniem wielu przepisów dotyczących ochrony środowiska, argumentując, że pomogłoby to złagodzić wpływ zachodnich sankcji i kryzysu gospodarczego.

„Rzeczy się zmieniają” – powiedziała Moscow Times dziennikarka środowiskowa Angelina Davydova. „Niektóre określone normy i przepisy dotyczące ochrony środowiska są wycofywane”.

W szczególności uchwalona w zeszłym miesiącu ustawa ułatwiła firmom realizację dużych projektów budowlanych na obszarach specjalnie chronionych (OOPT), które obejmują około 12,5% terytorium Rosji.

Chociaż wcześniejsza wersja prawa została rozwodniona w wyniku publicznego oburzenia i sprzeciwu parlamentarnego, wygląda na to, że ostateczna wersja nadal będzie wprowadzać znaczące zmiany.

„Prawo nadal zezwala państwowym OOPTN na budowę głównych obiektów (rurociągów lub autostrad) bez oceny środowiskowej” – powiedziała Julia Davydova, rzeczniczka rosyjskiego oddziału grupy ekologicznej Greenpeace.

Aktywiści są szczególnie zaniepokojeni budową rurociągów naftowych i gazowych, które często są budowane przy użyciu sprzętu niespełniającego norm i są zagrożone wyciekami.

„Po wdrożeniu prawa, będzie to nadal poważnie zwiększać ryzyko technologicznego oddziaływania w ramach OOPT” – powiedział Dmitrij Gorszkow, rosyjski szef World Wildlife Fund (WWF).

Wiele innych zmian legislacyjnych mających wpływ na normy środowiskowe od początku wojny wiąże się z opóźnieniami w wcześniej zatwierdzonych przepisach.

Rezerwat Przyrody Bajkał.
Ryś 4502 (CC BY-SA 4.0)

Szef ochrony środowiska Rosprirodnadzor Svetlana Radionova ogłoszony w zeszłym miesiącu wszystkie audyty środowiskowe firm zostałyby zamrożone na dwa lata.

A Departament Zasobów Naturalnych i Środowiska ma odepchnięty wydłużył o dwa lata termin realizacji Projektu Czyste Powietrze – inicjatywy rządowej mającej na celu kontrolę emisji szkodliwych pyłów w najbardziej zanieczyszczonych miastach Rosji.

READ  Silny wzrost na GPW - Biznes w INTERIA.PL

Urzędnicy przekonują, że takie zmiany są konieczne, aby pobudzić aktywność gospodarczą i umożliwić rosyjskim firmom dostosowanie się do nowych warunków gospodarczych, jakie stwarzają zachodnie sankcje i wycofanie wielu zachodnich firm z Rosji.

Rosyjska gospodarka może w tym roku skurczyć się o ponad 10% prognozy z Banku Światowego.

Grupy lobbystów biznesowych znajdowały się w centrum wysiłków mających na celu przekonanie rządu do złagodzenia przepisów dotyczących norm emisji i zanieczyszczeń.

Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP) – wpływowa grupa lobbystów biznesowych – Opublikowany w marcu pismo do wicepremier Wiktorii Abramczenko, odpowiedzialnej za środowisko, proponowało 43 zmiany regulacyjne.

Obejmowały one wieloletnie opóźnienia dla firm, które po otrzymaniu przez rząd są zobowiązane do zainstalowania systemów monitorowania i kontroli emisji pozwolenie środowiskowe.

Davydova z Greenpeace powiedziała, że ​​42 z 43 inicjatyw RSPP „osłabiają przepisy dotyczące ochrony środowiska i dają przedsiębiorstwom wolną rękę, gwarantując krajowi wielokrotne wypadki i katastrofy ekologiczne”.

Jeden z najbardziej znanych regulatorów wycofywania od początku wojny ukraińskiej w przemyśle motoryzacyjnym – od początku maja rosyjscy producenci samochodów nie muszą już przestrzegać norm emisji Unii Europejskiej.

Prowadzi to nie tylko do większego zanieczyszczenia, ale także do zmniejszenia bezpieczeństwa pasażerów, co Kommersant robi na co dzień zgłoszone.

Fabryka w Omsku w Rosji.  Ilja Makarow (CC BY 3.0)
Fabryka w Omsku w Rosji.
Ilja Makarow (CC BY 3.0)

Według dziennikarki Davydovej presja na pewne zmiany zwykle wywierana jest albo przez grupy firm, albo przez pojedyncze firmy.

„Świat biznesu jako całość ma na celu: [environmental] wymagania”, powiedziała.

Ponieważ przepisy są uchylone, a przepisy wycofywane, wielu obawia się również, że rząd może starać się rozprawić się z działaczami ekologicznymi.

„W czasach wojny gospodarka jest pod presją, a aktywizm ekologiczny jest postrzegany niemal jako zdrada stanu” – powiedział rosyjskiemu serwisowi Moscow Times Igor Iwanow, aktywista w północnej Republice Komi.

READ  Berlin dąży do rozszerzenia UE do 2030 r., ale Polska pozostaje przeszkodą – EURACTIV.com

Iwanow był ukarany grzywną 30 000 rubli (530 dolarów) od rosyjskiego sądu na początku tego miesiąca za antywojenny post w mediach społecznościowych.

Inni działacze na rzecz ochrony środowiska i klimatu uciekli za granicę w obawie przed ściganiem od początku wojny – nieobecność ta prawdopodobnie oznacza dalsze osłabienie lokalnego nadzoru środowiskowego.

Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób obawia się, że inwazja na Ukrainę zmieniła polityczne priorytety Kremla i że wkrótce mogą zostać zaniechane poważne reformy klimatyczne.

Według Davydovej z Greenpeace, rosyjskie Ministerstwo Energetyki może nawet ponownie rozważyć swój cel, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2060 roku.

Jednak w miarę jak wojna się przeciąga, a nieszczęścia gospodarcze Rosji pogłębiają się, wysiłki urzędników i firm zmierzające do zniesienia przepisów w celu ochrony środowiska i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych raczej nie osłabną.

„Nowe standardy doprowadzą do mniejszej kontroli środowiskowej działalności firmy na wszystkich poziomach” – powiedział Gorszkow z WWF.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *