Connect with us

Gospodarka

Kryzys migracyjny: jak Europa pomaga uchodźcom z Ukrainy

Published

on

Kryzys migracyjny: jak Europa pomaga uchodźcom z Ukrainy
  • Około 6,6 mln ludzi uciekło z Ukrainy do sąsiednich krajów od czasu inwazji Rosji pod koniec lutego.
  • Polska odnotowała największą liczbę ukraińskich uchodźców – szacuje się, że 3,5 miliona, z czego 94% to kobiety i dzieci.
  • Kolejne miliony osób zostało wewnętrznie przesiedlonych lub utknęło na Ukrainie.

Kryzys migracyjny: jak Europa pomaga uchodźcom z Ukrainy

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę prawie 6,6 mln ludzi uciekło z Ukrainy do sąsiednich krajów.

Obraz: Wizualny Kapitalista

Na zdjęciu: ukraiński kryzys uchodźczy w Europie

W ciągu ostatniej dekady świat doświadczył wielu kryzysów związanych z uchodźcami w wyniku konfliktów w obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji. Jednak w ostatnich miesiącach pojawił się kolejny kryzys migracyjny i po raz kolejny Europa znalazła się w centrum uwagi.

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję wojskową na pełną skalę Ukraina. Od tego czasu miliony Ukraińców uciekły ze swoich domów w poszukiwaniu schronienia, przy czym większość przedziera się przez sąsiednie kraje, takie jak Polska, Rumunia i Rosja.

Ta karta z Elbie Bentley wykorzystuje dane imigracyjne Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) z dnia 24 maja 2022 r., aby zobrazować obecny kryzys migracyjny w Europie. Pokazuje, gdzie ukraińscy uchodźcy uciekający przed konfliktem przekraczali granice.

Przejścia graniczne uchodźców do krajów sąsiednich

Odkąd Rosja najechała na Ukrainę, w pobliżu 6,6 miliona Ludzie uciekli z Ukrainy do sąsiednich krajów. Innymi słowy, jest to największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Tabela pokazuje, ilu uchodźców wjechało do którego kraju europejskiego.

Polska widziała najwięcej ukraińskich uchodźców.

Obraz: Wizualny Kapitalista

Chociaż UNHCR indywidualnie śledzi odloty, należy pamiętać, że przyloty mogą obejmować osoby, które przekroczyły wiele granic po opuszczeniu Ukrainy. Na przykład uchodźca podróżujący do Rumunii przez Mołdawię może być dwukrotnie liczony w zbiorze danych. Z tego powodu suma poszczególnych krajów daje sumę ponad 6,6 mln.

Polska widział największą liczbę ukraińskich uchodźców według wszelkich szacunków 3.5 miliona Osoby przekraczające granicę od 24 lutego. Około miliona tych uchodźców zostało zarejestrowanych w Polsce i 94% zarejestrowanych uchodźców były kobiety i dzieci.

Rosja przyjął trzecią co do wielkości liczbę uchodźców, z których wielu pochodzi z lub w pobliżu obszarów separatystycznych we wschodniej Ukrainie. Rosja twierdzi też, że pomogła w ewakuacji 140 000 cywilów z Mariupola, ale twierdzi, że ludność ta nie została zmuszona do emigracji do Rosji.

Węgry był czwartym co do wielkości napływem uchodźców od początku konfliktu, z 644 474 Ukraińcami. W ostatnich latach rząd Węgier był na czołówkach swoich stanowisk w sprawie migrantów, m.in. w 2018 r., kiedy premier Węgier Viktor Orbán podjął działania kontrowersyjne komentarze o syryjskich uchodźcach.

Chociaż powyższe kraje są punktami wjazdu uchodźców, warto zauważyć, że wielu migrantów ostatecznie trafia do wielu innych miejsc w Europie i na świecie. Na przykład Niemcy zgodziły się 780 000 Ukraińscy uchodźcy od początku wojny, choć nie graniczą bezpośrednio z Ukrainą.

Wewnętrzny kryzys uchodźczy

Podczas gdy wielu Ukraińców uciekło z kraju, kolejne miliony zostały przesiedlone lub uwięzione w kraju.

Od końca maja ok. 8 milionów Ukraińcy zostali zmuszeni do usunięcia, podczas gdy ok 13 milionów albo utknęli w obszarach dotkniętych konfliktem, albo zostali uwięzieni z powodu takich rzeczy, jak zwiększone bezpieczeństwo lub uszkodzenie infrastruktury.

Ukraina i Rosja chwieją się po wojnie i jej następstwach, a kraje od niej zależne mają efekt domina handel ukraiński dla towarów rolnych i przemysłowych oraz rosyjskiej ropy i gazu. Dodaj do tego kryzys uchodźczy, a pełny wpływ będzie odczuwalny w całym regionie przez kolejne dziesięciolecia.

Od 24 lutego 2022 r. ponad 6 mln uchodźców z Ukrainy przekroczyło granice do sąsiednich krajów. Wojna jest powszechnie uważana za najgorszy konflikt w Europie od II wojny światowej, zwiększając szacunkowo 31 milionów ludzi na całym świecie przesiedlonych przez granice w wyniku prześladowań, konfliktów, przemocy i łamania praw człowieka (UNHCR, 2021). Spośród nich około 10 milionów to osoby w wieku produkcyjnym, co podkreśla kluczowe znaczenie zatrudnienia i szans na zatrudnienie dla udanej integracji.

Kryzys na Ukrainie jest wyjątkowy pod względem tempa i skali, z jaką się rozwinął. Jest to jednak również bezprecedensowa reakcja prawna i instytucjonalna na kryzys. Uwypukliło to, co jest możliwe dla zatrudnienia uchodźców i szans na zatrudnienie w odpowiednim sprzyjającym środowisku.

Refugee Employment and Employability Initiative opiera się na dynamice związanej ze wsparciem uchodźców z Ukrainy, aby zapewnić podstawę ogólnosystemowego, globalnego wsparcia pracodawców dla uchodźców, obejmującego konteksty konfliktów.

Inicjatywa ma trzy cele:

  • poprawić możliwości pracy dla uchodźców;
  • poszerzyć zakres inicjatyw wspierających ich zatrudnialność;
  • Zbuduj zdolność do szybkiego działania i odporność na przyszłe kryzysy związane z uchodźcami.

W pierwszej fazie inicjatywa współpracuje ze społecznością dyrektorów ds. zasobów ludzkich Forum, aby zrozumieć, co robią organizacje członkowskie w odniesieniu do zatrudnienia uchodźców i ich szans na zatrudnienie. Te spostrzeżenia zostaną wykorzystane do ukształtowania inicjatywy i określenia możliwości dalszej współpracy w drugiej fazie inicjatywy.


READ  EKSKLUZYWNIE: Polska i Niemcy są bliskie porozumienia w sprawie utrzymania rosyjskiego zobowiązania naftowego ze Schwedt
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *